| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU as vrea sa va spun ca nu am fost de mult la biserica nu am cu cine si mno nu am ce face,ma afecteaza asta intr-un fel adica sa nu ma ajute Domnul? Adica multi oameni de succes nici nu o calcat in asa ceva dar culmea e ca altii se duc la Biserica sa barfeasca pe altii cum se imbraca etc si popii is o groaza,nesimtiti, gay, hoti atunci cum sa ai chef sa te duci .....Stiti cica Romania are f multi credinciosi si alte tari nici nu se duc la biserica popoarele lor.Stiu o trupa Big Time Rush care numai unu era credincios is americani restul de nici o religie.Macar aia nu se lauda ca noi ca avem biserici ne ducem etc poate bine fac ca nu se duc ce parere aveti? Nu ca nu as crede in D-zeu dar am o intrebare la care nu imi gasesc raspuns pe el cine l-a creat? Altii zic ca religia de azi e o combinatie a mai multe religii de demult ca no sincer grecii credeau in zei atunci de ce nu a ramas asa? De ce a lasat D-zeu lumea sa creada in altceva, stiu faza ca a venit Mesia etc dar no sincer e ciudat. Sfintii si ei is ciudati exista miracolo, altii zic ca suntem parte din univers chiar nu mai inteleg nimic. Scuze daca am gresit dar va rog spuneti-mi pararea voastra despre toata religia sau conspirata asta

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Cunosti tu preoti gay sau care sa fi furat milioane? Eu cunosc o gramada si nu stiu vreounul sa fi facut asta. Nu conteaza cat succes ai in lume, poti sa fii un cersetor si sa fii cel mai fericit om din lume, sau poti sa fii un bogatas mereu depresiv.
Hai sa fim seriosi : nu chiar toata lumea e hoata si barfitoare. Sunt foooaaarte putini oameni ce barfesc in biserica, mai mult in mediul rural. Dar ei nu reprezinta toata Biserica. Mai exista si oameni cuviosi.
Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit, e una din calitatile lui, de a fii infinit, in lumea "de dincolo" nu se masoara timpul ca la noi, cum zice Sf. Petru : " La Dumnezeu 1000 de ani sunt ca o zi si o zi ca 1000 de ani ". Daca il facea cineva nu mai era Dumnezeu, fiindca o calitate a lui este de a fii necreat si totusi exista. Mintea umana nu poate pricepe asta foarte bine.
Dumnezeu te lasa sa crezi in ce vrei tu fiindca avem liber arbitru, adica nu suntem obligati sa facem voia Lui, dar suportam consecintele, de exemplu daca fumezi faci cancer, daca nu te apropii de El in viata asta, nu vei vrea nici in cea viitoare si fiindca la Dumnezeu e viata adevarata, tu singur te introduci in iad. Iadul d.p.d.v. ortodox NU e un cazan mare cu smoala unde te fierb dracii, ci este o stare spirituala. Poti sa cauti si altundeva despre asta, fiindca ma lungesc prea tare.
Zici ca alte popoare nu merg la Biserica si le merge bine. Am avut o prietena ce a plecat in Suedia si a spus ca tara e foarte curata, bogata, frumoasa, insa e populata cu niste oameni rai, reci, zgarciti si e plina de satanisti. Fericirea nu consta neaparat in bogatie.
Religia grecilor si a paganilor in general e cam ilogica.Vezi, pe muntele Olimp unde se zice ca era Palatul lui Zeus nu urca nimeni de teama zeilor, insa si cand a fost urcat, nu s-a gasit nimic. Ei au o religie materiala, adica zeii sunt oameni sau animale sau alte fiinte, au inceput, pot muri, etc., pe cand in crestinism NU e asa.
De ce sa fie ciudati sfintii? Au dus o viata cuvioasa si au fost invredniciti de Domnul sa faca minuni si au fost mantuiti, iar acum se roaga pentru noi.
La inceput unele lucruri o sa ti se para putin mai grele de inteles, insa daca cercetezi si nu te iei dupa atei, sectanti, mass-media (unde o gramada de informatii sunt exagerate, minciuni sau inf. eronate), vei vedea ca totul este foarte logic. Trebuie doar sa cercetezi si sa nu te lasi manipulat. Si mie mi s-a parut greu de inteles si la inceput ma lasam manipulat, dar acum nu as mai lasa calea pe care merg pentru nimic in lume.
Si da, e important sa mergi la Biserica si sa te rogi. La inceput cate putin, pana te obisnuiesti, apoi mai mult. Poti sa te rogi si pentru a intelege lucrurile care te nedumeresc.
Deci informeaza-te, roaga-te si nu te lasa manipulat.
Sper ca nu te-am plictisit happy. Pace!

7 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Nu exista Dumnezeu, sorry. Suntem printre cele mai religioase tari din lume si prima din Europa la religie. Trebuie sa scapam de cretinintatea asta de religie. Dumnezeu nu exista. Daca exista o divinitate aceasta este impartiala si lasa lucrurile asa cum sunt. Gandeste-te ca nimeni nu iti vrea binele in afara de cei apropiata asa ca nu te mai lasa pacalit de oamenii astia care se prezinta ca fiind oamenii lui Dumnezeu si iti promit mantuirea de pacate pe care nu le-am comis. In viata trebuie sa iti urmezi propria cale si proprile conceptii pentru ca nimeni nu stie de ce suntem aici, de ce existam, cum ne-am format. Hai noroc.

| Mădă0611 a răspuns:

Altii se duc la biserica sa barfeasca, si tu nu te duci ca n-ai cu cine. laughing Pentru ce ai avea nevoie sa mergi cu cineva? Pentru a barfi cumva?

Intelege-te cu baubauloiu (jorpalul) si mergeti amandoi. ohappy

| drutzix a răspuns (pentru Mădă0611):

Crezi ca se poate intelege cineva cu fanaticul ala? rolling on the floor

| TrăieşteClipa a răspuns:

Care domn vrei sa te ajute?
Cel din Biblie era domnul Jehova care nu prea avea inclinatii spirituale.
Ii ardea mai mult de razboaie, crime, jertfe si de razbunari copilaresti.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu ai nevoie sa mergi la biserica ca sa fii aprobata de Dumnezeu, mai ales ca no, cum inainte templul din Ierusalim era o casa a hotilor, acum e mai trista situatia bisericilor la ce practici is acolo. Da, is cazuri cunoscute, cazuri ascunse dar preotii fac tot felul de imoralitati. La catolicism sunt mai multe intrucat ca sa fii preot acolo nu trebuie sa fi casatorit (de unde au scos-o nu stiu, apostolul Petru avea sotie, la fel si mai multi discipoli). No si oamenii merg la preot sa se spovedeasca...pff ce spovedanie cand preotul poate a facut mai multe decat tine. Biblia indeamna ca tu sa te caiesti, tu sa te rogi, nu sa o faca preotul sau altcineva pentru tine.
Legat de Dumnezeu ca fiind creat, Biblia spune ca el nu are inceput. E greu pentru noi sa intelegem natura lui, explica-i unui orb cum e cerul, cum e reflexia lucrurilor in apa, spune-i de culori si asa mai departe. Nu va intelege. Noi suntem ca niste programe pe calculator, am fost creati de cineva, dar nu avem cum sa il intelegem pe programator, e peste limita a ce putem intelege noi.
Legat de faptul ca religia e o combinatie din mai multe religii pagane, depinde la care religie te referi. Romano-catolicismul s-a nascut in imperiul Roman, o natiune pagana. La marea schisma s-a format ortodoxia din romano-catolicism (daca nu ma inseala cunostiintele istorice). Explica-mi de unde e practica asta cu lumanari, cu picturi, icoane, cruce, preotul sa umple enoriasii de fum si asa mai departe, intrucat in Biblie nu scrie de astea. Au fost adaugate mai tarziu, chiar crucea era un simbol sacru la romani, o idolatrizau, de aici multi istorici au tras concluzia ca e putin probabil ca ei sa fi omorat pe cineva pe un obiect sfant pentru ei, si cel mai probabil, potrivit vremurilor acelora, au murit si in imperiul roman ca si in restul natiunilor, pe stalpi de tortura.
Apoi, faza cu Mesia, pacatele sunt niste datorii facute lui Dumnezeu. Adam a facut un pacat care l-a costat viata perfecta pe pamant. Ca sa fie platita o astfel de datorie era nevoie tot de un om perfect, care sa egaleze cu ceea ce s-a pierdut. S-a ingrjit Dumnezeu ca evreii sa aduca jertfe de animale care prefigurau iertarea pacatelor, iar pe baza lor, Isus a putut sa ne elibereze de pacatul lui Adam. E mai profund subiectul asta, si nu e locul potrivit pe TPU laughing eu m-as putea oferi sa te ajut sa intelegi lucrurile astea, daca vrei iti las skype-ul sau fb si vorbim.
Si daca are vreun ateu pofta sa ma comenteze ca nu intelege si nu ii e logic sa se abtina okay? laughing nu imi bat capul sa raspund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai 9 ani, si te grabesti.stai usor, si lasa sa mai treaca timp mascar vreo 5-6 cand vei fi ateu, apoi pe la 20-23 vei fi crestin iarasi, daca ai noroc in viata sxi daca faci ce trebuie, ca sa ai noroc.pana atunci nu-ti mai da cu parerea ca din cauza varstei mici pari narod.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce insamna? MNO?