| Numaizicnimic1 a întrebat:

Bună TPU!
Au voie femeile să intre în biserică, ba mai mult, să se împărtășească în timpul menstruației?
Ideea este că eu mă duc mereu la mănăstire, acolo mă împărtășesc, acolo am duhovnicul (starețul mănăstirii) și am vorbit deja cu el ca să mă spovedesc duminică de dimineață, și să mă împărtășesc tot duminică, în timpul Sf. Liturghii.
Astăzi mi-a venit menstruația, din păcate, dar îmi e rușine să-i spun că nu mă mai împărtășesc din cauza asta. Chestia e că eu am 15 ani, iar duminică va face și o rugăciune pentru elevi și, îmi doresc să particip și eu. Dar dacă eu îi spun că nu mă împărtășesc, fiindcă sunt în acea perioadă, iar dacă eu particip la slujbă pentru acea rugăciune, va zice după (poate) că de ce am mai intrat în mănăstire...
Știu că se zice că nu ai voie să intri în biserică și nici să te împărtășești în acea perioadă lunară, dar totuși. Nu pot face o dată o excepție?
Vreau să menționez că, pe mine, mai mult de două zile nu mă ține menstruația, iar azi e prima zi. Deci duminică, cum ar veni, nu o să mai am... (știu că perioada e de 7 zile, indiferent dacă curge sau nu, dar totuși).
Mai vreau sa menționez că nu îmi pot întreba duhovnicul despre asta. Îmi e rușine, fiindcă el e un om mai "timid" să zic așa și, nu îmi vine să discut cu el despre astea...
Vă rog, fără răspunsuri urâte sau glume, fiindcă eu v-am vorbit frumos. E doar o întrebare. Dacă dorinți să răspundeți frumos, aștept, dar dacă aveți în cap răspunsuri urâte, vă rog mai bine să nu scrieți.
Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Au voie femeile să intre în biserică, ba mai mult, să se împărtășească în timpul menstruației?"
E o superstiție și nimic mai mult, nu știu de unde le mai scoateți.
Nu contează absolut deloc dacă femeia e la menstruație sau nu - e un proces fiziologic, care se întâmplă indiferent de voia dânsei. De ce am opri-o din cauza asta să intre în biserică?
Dar dacă o femeie e pe patul de moarte și îi administrează preotul ultimele rituri? Va verifica mai întâi dacă e la menstruație sau nu până să-i dea Sfânta Împărtășanie?
"(știu că perioada e de 7 zile, indiferent dacă curge sau nu, dar totuși)."
Menstruația ține cât ține și sângerarea, e o tâmpenie s-o definești strict la șapte zile. Pentru majoritatea femeilor durează într-adevăr șapte zile sau în jur de șapte zile, dar definiția menstruației nu e că durează o săptămână, ci că sângerezi în zona aia; dacă două zile e sângerarea, două zile durează.
Oricum tu ești la început și totul e încă instabil. S-ar putea să se lungească când mai crești, s-ar putea să nu.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te controlează nimeni în biserică și nu te mai înjosi in halul asta in fata popilor.

| anonimg a răspuns:

Duhovnicul tuturor trebuie să fie Dumnezeu. În Biblie găsești răspunsuri la care nu te așteptai. Mântuirea este personală, și nu trebuie să se bazeze pe credința altora.

| EestiSodalane a răspuns:

Cine ti-a zis ca nu ai voie sa intri in biserica la menstruatie? Nu exista asa ceva. Nu exista absolut niciun Canon care sa spuna asta. E o inventie demonica, nu ceva ce Biserica Ortodoxa a afirmat vreodată. Și avand in vedere ca duhovnicul nu ti-a zis nimic eu zic ca ai voie sa te impartasesti. Data viitoare sa-l intrebi si asculta ce iti zice el.

| Numaizicnimic1 explică (pentru EestiSodalane):

Am înțeles, mulțumesc mult!

| gabriela2201 a răspuns:

Teoretic femeile n-ar avea voie sa intre la slujba ori să se împărtășească în timpul menstruației, dar traditiile astea cine stie cate milenii au si in timpurile noastre cand nu poti fi sigur de ziua de maine, daca vei mai avea ocazia sa intri la slujba, nu cred ca e foarte important acest aspect si nici de spus duhovnicului. Conteaza ca tu ai vointa sa participi si sa faci lucruri bune. Da, cred ca ai putea sa participi si sa tii pentru tine acest aspect.

| gaminator a răspuns:

Buna! Cred ca motivatia pentru care unii dintre parinti sugereaza sa nu se vina in biserica sau la impartasit in perioada de menstruatie este una spirituala. Din cate imi amintesc ca spunea parintele Calistrat ar trebui mai mult sa fie o decizie care sa vina din constiinta persoanala a femeii, deoarece stim si noi cum e cu constrangerea, nu prea merge fara consimtamantul persoanei careia se aplica. Simptomele pe care le poti avea pot fi ispititoare si te pot distrage de la atentia si trairea duhovniceasca necesara pregatirii impartasirii cu Sfintele Taine, fara sa bagi de seama. La fel si cu prezenta la slujba, daca consideri ca ai putea sa iti pastrezi atentia la rugaciune, atunci nu cred ca ai fi neaparat o problema daca ai merge. Cel mai important este sa vorbesti cu parintele tau duhonic, iar ce iti va zice el, aceea sa faci.