| Numaizicnimic1 a întrebat:

Bună TPU!
Cunosc un băiat de 17 ani, menționez că nu sunt cu el împreună, nici nu vreau, ci doar îl cunosc așa ca și persoană.
Am și eu o curiozitate.
El cântă în strană, la biserica de acolo, merge peste tot cu preotul, iar el, la rândul lui, vrea să devină preot.
Ideea e că el este foarte pornografic. Adică știu că avut o relație la distanță cu o fată, iar el îi vorbea numai de relații sexuale normale, dar și orale. (Am înțeles că s-a despărțit fata respectivă de el...)
Curiozitatea mea ar fi următoarea: Credeți că în momentul când va da la o Facultate de Teologie, îi vor mai dispărea aceste gânduri spurcate de a face așa ceva unei fete? Adică nu știu, mă gândesc că această Faculate de Teologie, te trezește la realitate cumva, te smerește...
Vă rog, fără răspunsuri urâte. Nu am vorbit urât, deci doresc să nu mi se vorbească urât. Este doar o curiozitate.
Mulțumesc!
P.S.: sper că am ales categoria bună.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A invata teologie nu te face mai moral, la fel cum a invata etica nu te face mai moral. Inveti o teorie, inveti sa canti, nu inveti cum sa fii moral.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu, Seneca era un mare moralist, dar in viata privata era exact opusul moralei propovaduite de el.

| Numaizicnimic1 explică (pentru doctorandus):

Mulțumesc! Așa este, într-adevăr...

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Facultatea de Teologie în sine nu e o pastilă magică ce te vindecă de orice păcat și te face un om perfect.
Dacă va renunța la astfel de comportamente înainte sau pe durata facultății nu știm și nici nu ar trebui să ne intereseze.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Facultatea de teologie nu te trezeste deloc la realitate. Ba pe unii îi strica si mai rau uneori. De asta sunt de parere ca acolo ar trebui sa mearga doar tineri temători de Dumnezeu si cu o viata spirituala pusa la punct, nu așa orice pasionat de strană...

| Numaizicnimic1 explică (pentru EestiSodalane):

Mulțumesc! Da, aveți dreptate, așa este.

| Cinic a răspuns:

Nu. Prietenul tau este un obsedat sexual si un fariseu mizerabil. Nici macar amica lui nu ar trebui sa fii.

| Numaizicnimic1 explică (pentru Cinic):

Nu este nimic pentru mine, nici amic, absolut nimic. Doar îl cunosc așa, de cele mai multe ori, prin intermediul altor persoane.