| Editzelu a întrebat:

Daca ma imbrac si ma tund la moda, daca port un ceas si un lant de aur si daca imi iau o masina de fite inseamna ca pacatuiesc?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In principiu NU pacatuiesti DACA astaa esste nivelul tau social NORMAL dar daca ol faci ca sa te unfli "in pene" ESTE pacat. Pacatul mandriei.

| DeyCj a răspuns:

Dacă ești credincios adevărat, atunci da este păcat orice faci. Dacă ești credincios rebel, așa cum sunt 99% din români, atunci nu este păcat.

| xerxes1 a răspuns:

Daca te imbraci si te tunzi la moda inseamna ca te lasi usor influentat de altii, nu ai coloana vertebrala.

| AC4S4 a răspuns:

Imbraca-te decent. Nu putem spune fix cum ar trebui sa se imbrace un crestin. Parul vopsit in nu stiu ce culori, haine mulate, stramte, blugi rupti, lant de aur... nu prea suna a decenta.

| CarolineF a răspuns (pentru AC4S4):

Da ce are păru vopsit și blugii rupți? laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru CarolineF):

Blugii rupti sunt indecenti.
Prin par vopsit ma refer la culorile de genul albastru-verde. Se doreste astfel atragerea atentiei.
Prin exterior trebuie sa se observe ca Hristos este in acel om. Imbracamintea indecenta nu reflecta acest lucru, ci doreste atragerea atentiei pentru persoana respectiva.

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Hristos este in intestine sa inteleg?

| AC4S4 a răspuns:

Incerci sa fii amuzant? Nu prea iti iese.

| Steregoi a răspuns:

Necredinta nu te face mai destept ci din contra. happy

| Nilsson a răspuns:

Daca faci lucrurile astea pentru a-ti hrani orgoliul cred ca e pacat.
De regula interlopii si mafiotii fac din a-si etala bogatia din furaciuni si proxenetism singurul lor scop in viata, cu atat mai mult e pacat sa iei ca exemplu astfel de oameni.

| Mircea08 a răspuns:

Cele enumerate de tine nu duc la pacat - pacatul este calcarea uneia din cele 10 porunci si asta este valabil doar pentru cei care au ales sa fie sub Lege. Cei care nu sunt sub Lege nu pacatuiesc.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca iti iei lant de "haur" inseamna doar ca esti cocalar. Nu inseamna ca pacatuiesti, doar ca nu ai avut parte de educatie!
De ce nu iti iei o masina electrica care nu polueaza?

Răspuns utilizator avertizat