| FortaUniversului a întrebat:

De ce la categoria religie toate discutiile tin doar de Crestinism, moravurile preotilor si alte nimicuri? "Religia" este mai mult decat o simpla grupare. Pana si asa numitii "atei" sunt oameni religiosi fara ca macar sa-si dea seama, prin simplul fapt ca respecta si cred in sacralitatea anumitor evenimente( revelionul de exemplu), hierofanii sau chiar prin respectarea parintilor, bunicilor, strabunicilor morti ( adica stramosul mitic).

7 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Minoritatea nu s-a impus niciodata, niciunde. Facem parte din regnul animal, si cu toate ca suntem destul de inteligenti, tot de impulsul animal suntem condusi, deci singurul mod in care iti poti impune adevarul este razboiul, deloc etic pentru epoca contemporana.„sau chiar prin respectarea parintilor, bunicilor, strabunicilor morti ( adica stramosul mitic)." Ca sa-mi sustin principiul ar trebui sa-i iau la bataie sau sa-i injur? Nu e decat alta exprimare a instinctului animal.De ce sustii asta? Vrei sa-i faci pe atei sa para „homo religiosus" doar pentru ca nu recurg la violente sau limbaje imorale? Nu-mi pasa de ce cred altii, ci doar mi-e mila de ei cand zic: „Doamne ajuta-ma!", fara sa stie ca totul tine de ei, nu de destin sau forte divine.Si e amuzant sa-i vad cum spun: „Ce noroc am avut!", cand ei sustin un zeu ce pusese dinainte totul la punct, dupa un plan strict, nelasand loc norocului. oh go on Oricum, iluzia lor va fi demascata prea tarziu.

| Inferno a răspuns:

Inseamna ca si homosapiens era un om religios? Si el isi respecta paritii.
Inseamna ca si animalele sunt religioase? Si ele isi respecta parintii.
Iti spun ca daca duci o familie in munti de mica. Ea sa nu stie de religie, de orase, denimic, iti spun ca acel copil ce se va naste o sa respecte parintii. Si nu cred ca putem spune despre acel copil care nu a auzit nici macar o singura data de religie ca este religios.
Asta nu are legatura cu religia.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

In mod general totul tine (se leaga) de istoricul neamului respectiv, a zonei de bastina care in zona noastra carpato-balcanica se "inrudeste" cu traditia. Crestinismul este dominant in zona noastra de vietuire, chiar si pe continentul nostru marea majoritate char daca in esenta sunt seculari acestia se raporteaza la crestinism. De ce crestinism, deoarece este singura religie cu un Dumnezeu VIU care s-a sacrificat pentru om.
Adevarat, Religia este un mod de viata (vezi istoria poporului evreu) dar nu cred ca se poate vorbi de faptul ca un individ care se foloseste de o zi "libera" poate fi numit religios.
Respectul, rudelor la cei ce nu cred in Dumnezeire vine din partea subconstientului care a fost "modelat" tot de Dumnezeu fie ca acestia recunosc acest lucru fie ca nu sau daca "ruptura" este mare intre Creator si respectivul, atunci intervine mimetismul ca o reactie involuntara. Atei sunt "credinciosi" prin mimica comportari lor in relatia cu cei credinciosi. Acest lucru apare ca o necesitate motivata de respingerea subiectului inchinari, Dumnezeu.

| Parintele a răspuns:

Se vorbeste mai mult despre crestinism in categoria religie a site-ului TPU.RO pentru ca majoritatea romanilor sunt crestini iar site-ul este romanesc deci traficul pe site este alcatuit din persoane cu orientare religioasa crestina. Se vorbeste mult despre moralitatea popilor pentru ca nu au asa ceva si ar fi trebuit sa aiba.
Apoi:
http://dexonline.ro/definitie/religie
exista o diferenta in a sarbatori noul an si in a sarbatori nasterea unui zeu sau a unui sfant. Nu exista nicio sacralitate a revelionului http://dexonline.ro/definitie/sacru
respectul fata de parinti nu are o tenta religioasa ci o dimensiune sociala.