| OnlyTheScript a întrebat:

Deci cred ca ati auzit si voi despre Codul lui Davinci, totusi mie mi se pare o prostie ceea ce incearca oamenii de stiinta sa demonstreze cu ajutorul acestei opere.
Ganditi-va doar asa: daca Da Vinci ar fi incercat sa transmita cu adevarat anumite lucruri prin opera Cina cea de Taina, atunci el de unde a stiut toate acele lucruri, de exempku: V care cica s-ar fi aflat intre Iisus si MAria Magdalena si multe altele. Inseamna ca si Da Vinci s-a informat dintr-o sursa, iar in acest caz, oamenii de stiinta ar trebui sa gaseasca sursa ( sa depaseasca momentul in care Da Vinci lucra la opera sa si sa ii rascoleasca mai mult in trecut...bineinteles asta e treaba de detectivi). Eu insa cred ca aceasta opera este una obisnuita, o opera de arta la fel ca toate celelalte opere. Plus ca daca oamenii de stiinta ar reusi sa dovedeasca ceva, toata biserica ortodoxa ar fi " data peste cap" deoarece in foarte multe biserici apare aceasta lucrare.

Voi ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce legatura au oamenii de stiinta cu operele artistice?

| doctorandus a răspuns:

Codul lui da Vinci n-a fost scrisa de oameni de stiinta.

| Dandanache a răspuns:

Oamenii de stiinta, oamenii de stiinta, oamenii de stiinta...Care oameni de stiinta, mai copii? E o lucrare de beletristica dupa care s-a turnat si un film. Nu mai amestecati stiinta cu literatura.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Oricine nu e de acord cu religia voastra e om de stiinta. Musulmanii sunt toti oameni de stiinta, nu?

| milan9 a răspuns:

Îmbibate de minciună şi ficţiune tendenţioasă, cartea şi filmul, conţin prea puţine adevăruri: adevărul că da, Vinci era un ocultist pederast, adevărul că muzeul Luvru este în Paris, adevărul că un scandal, fie el chiar numai fictiv, atrage câștiguri de milioane de euro (profit)… happy

Este neindicat să vezi acel film sau să citești acea carte, tot la fel cum este neindicat să asculți o "simfonie" de injurii murdare la adresa credinței.

Tot la fel cum acelea te pot atrage în complicitate din curiozitate dar nu prin vreo utilitate anume, la fel, predarea subconștientului în "mâinile" puterii de seducție ale unei întregi lumi ficționale, da, este total nerecomandată!

| Clausia a răspuns (pentru milan9):

Nu poti spune ca e pacat sa citesti catrea! Inca e mai bine sa citesti carti de gen petru ca te face sa te intrebi si sa-ti dai raspunsuri singur! Daca ai fost crescut in credinta iti intareste credinta o face mai puternica!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Clausia):

Tot ce e inpotriva credinta trebuie inlaturat, parca imi aduce aminte de evul mediu, cand prin violenta crestinismul a devenit religia dominanta

| milan9 a răspuns:

Rațiunea ta poate rămâne ușor inertă, lipsită de reacție în fața vitezei de desfășurare a expunerii lumii fictive prezentate, din moment ce nu poți întrerupe lectura din trei în trei rânduri pentru a departaja adevărul de falsele acuzații elaborate, ci pur și simplu decantezi fără oprire în subconștient false silogisme, false prezentări de date, acuzații tendențioase nesustenabile și eronate, etc…

Deci, e foarte probabil să-ți deterioreze credința…

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Poate nu are legatura cu ce ai scris tu dar citeste te rog,daca vrei si despre Intelligent Design, o teorie care demonstreaza/argumenteaza (sunt documentare si experimente in acest sens) ca exista sigur o forta Creatoare, adica un Creator, ceva Inteligent si Superior care sa le fi creat pe toate aceste lucruri complexe(ca ele sunt foarte complexe, de exemplu corpul uman etc.Aceasta teorie spune ca la baza tuturor celor ce exista,complexitatea naturii, corpului uman, Universului etc sta o cauza INTELIGENTA, SUPERIOARA care da nastere la aceasta COMPLEXITATE!

Intelligent Design se numeste aceasta teorie.

Eu cred in Dumnezeu si consider aceasta teorie adevarata, consider ca complexitatea este efectul unei cauze inteligente.Sunt documentare si filme in acest sens.Gasesti pe internet.
Imi place un citat, stiinta ajuta sau e facuta sa arate cum a facut Dumnezeu lucrurile iar religia, confesiunile, credintele vorbesc despre NATURA LUI DUMNEZEU.

Eu sunt crestin si cred si in Intelligent Design
Mi-ar face placere sa citesti despre Intelligent Design.
Numai bine.

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca oamenii de stiinta sau ce-or fi despica de multe ori firul in patru si atunci cand despici firele gasesti o multime de teorii si concluzii dar totusi ele pot sa nu fie reale si adevarate ci doar in mintea ta...

Poate Leonardo da Vinci a facut parte si el din grupul masonilor si a incercat sa transmita secretul masonic prin operele sale pentru ca altfel nu avea voie sa incalce legamantul...dar nu stie nimeni, sunt doar presupuneri si atat.
Oricum toti mai marii istoriei din toate timpurile au fost masoni...
Ei sustin ca detin adevarul absolut despre lume si constituirea ei, secretul masonic, care o fi acesta nimeni nu stie doar ei, cica.

Asta e.

| Maxim96 a răspuns:

Eu tot cred ca e o simpla opera de arta...nimic mai mult.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu-mi pot da seama decat cand as vedea, daca e ceva, sau doar o arta.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu cred ca avea saracul Da Vinci atata imaginatie cat au toti din ziua de astazi.