| 12Suzi12 a întrebat:

Buna TPU happy
Exista si atei buni?

17 răspunsuri:
| godge a răspuns:

Cei care sunt umanisti si au convingerea de "fii bun fara (dumne)zeu/zei"Adica marea majoritate

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Generalizezi?
Ce proastie.Normal ca exista.

| zurick a răspuns:

Nici ateii și nici creștinii nu sunt mai răi sau mai buni în funcție de orientarea religioasă.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca exista. Trebuie doar sa vrei sa-i vezi.

| Ben00 a răspuns:

M25.
Insa spunea cineva ca mada ar fi buna.

| CinevaNou a răspuns:

Nu exista, toti sunt frati cu satana.

| mODIN a răspuns:

E ca si cum ai intreba daca exista crestini care nu ar oameni pe rug.

| PedoBarbie a răspuns:

Există.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Exista si atei buni si atei rai si credinciosi buni si credinciosi rai, e suficient sa te gandesti la criminalii care au omorat si omoara in numele religiei.

| Musique a răspuns:

Există și creștini răi.

| Axel22 a răspuns:

Da, exista atei ''buni'', dar sunt buni doar in acel fel UMAN cu care se comporta cu ceilalti oameni. Deci e la fel ca toti oamenii buni doar ca nu vrea sa aude de singura lui salvare de la chinul vesnic.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu exista atei buni! Exista atei foarte buni... spre minunatihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista!
Asa cum sunt si credinciosi falsi asa sunt si atei buni(nu inseamna ca lispsa credintei in Dumnezeu creeaza neaparant o persoana rea intentionata si perversa)-de fapt eu am ramas uimita de faptul ca o persoana pe care eu o credeam foarte evlaviosa mi-a demonstrat exact contrariul in lunile astea-utiizandu-se de fata de ''credincios'' incerca sa ma manipuleze prin minciuna-deci ce as putea crede despre o asfel de persona?
Ateii sunt o consecinta a faptului ca cei care se considera/declara credinciosi isi arata la un moment dat adevarata fata-una mai urata decat a unui monstru.Alta consecinta care duce la ateism sunt explicatiile fara nici un farmec venite din partea crestinilor dar mai ales acei nervi pe care ii au atunci cand sunt intrebati ceva de catre un ateu stii ce spun:-Cum sa nu crezi in Dumnezeu?/Esti indracit!/O sa te pedepseasca Dumnezeu ca nu crezi!-si multe altele(de multe ori cu nervi fiindca nu stiu sa-ti spuna altceva).
Bine nu sunt chiar toti asa-dar din cati
stiu eu(si cunosc multi)-90 % au acest comportament inexplicabil-mai ales ca vb aici de credinta.
Alta cauza este chiar VIATA in sine-stim cu totii ca suntem tratati in mod diferit inca de la nastere(de ex copii nascuti cu malformatii si alte si alte cauze).
Oricum ar fi un om:credincios sau nu-nu credinta conteaza ci CARACTERUL/PERSONALITATEA face diferenta.

| CannbalCorpse a răspuns:

Nu sad, noi ateii ne intalnim in fiecare noapte si facem planuri cum sa va omoram, pup.

| RexCuParuCret a răspuns:

Doar atei, atat!

Apache
| Apache a răspuns:

Nu...te rapim noaptea si te supunem la perversiuni stintifice...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buni la ce?
La facut misto sunt bunicei.