| Lizbeth a întrebat:

Buna,TPU! Pe ultima suta de metri, profesorul de psihologie ne-a dat sa intocmim un studiu despre "Discriminarea religioasa in contextul influentei mijloacelor de comunicare in masa si expansiunii gruparii teroriste ISIS".Mi-ar placea sa-mi raspunda colegii nostri musulmani din comunitatea TPU.Ati resimtit vreodata discriminare din partea colegilor,profesorilor /oamenilor simpli de pe strada(jigniri, atacuri motivate de xenofobie...)

MULTUMESC ANTICIPAT!

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ce temă tâmpită.

| Lizbeth explică (pentru T0T):

De ce spui asta? Mie, una, mi se pare chiar interesanta.Traiesc intr-un oras destul de mic, care nu-mi ofera posibilitatea sa convietuiesc cu oameni de alta religie.Sunt doar trei biserici in orasul meu:doua ortodoxe si una baptista.

| T0T a răspuns (pentru Lizbeth):

Spun asta pentru că mi se pare pierdere de timp. Studii de acest fel ori se fac pe o arie mai mare de specialiști ori se fac degeaba. Era mai util să vă pună pe voi să vă exprimați opinia în legătură cu acest subiect.

| Dorugar a răspuns:

De discriminat discrimineaza in primul rand musulmanii pentru ca ei fiind fanatici religiosi urmeaza o doctrina fascista si au impresia ca ei si numai ei sunt alesii lui Dumnezeu ca ei sunt cei mai grozavi, vor trai in Rai si viitorul este numai al lor si ca numai credinta lor este adevarata, si ca atare vedem ca intoleranta lor ajunge la limite de neinchipuit decapitari ucideri de copii violari de femei chiar si fata de coreligionarii lor, fiind animati de scarba fata de civilizatia occidentala care prin natura ei democratica, este si foarte toleranta cu acesti barbari.
Intoleranta musulmanilor merge pina acolo unde dupa ce se refugiaza din Siria sau Irak si primesc o paine si un acoperis in occidentul care le acorda azil, ei se cred grozavi si isi bat joc de eurpencele pe care le considera curbe din cauza ca nu poarta batic sau din cauza ca civilizatia europeana este una crestína, adica a unor oameni inferiori care sunt atat de prosti incat cred ca Dumnezeu a facut sex cu o femeie si ca are un fiu, ceea ce lor li se pare una din cele mai inalte culmi ale prostiei umane, asa ca influenta mijloacelor de comunicare in masa este una pozitiva si umanista care are ca principal scop acceptarea refugiatilor din calea hoardelor barbare de la ISIS.Asa ca este o influenta pozitiva care respecta principiile umaniste.

| Lizbeth explică (pentru Dorugar):

Nu ai inteles nimic din intrebarea mea, nu? Raspunsul tau nu a fost doar complet nefolositor, ci si incarcat de ura si prejudecati impotriva musulmanilor.Te rog sa-ti stergi raspunsul! Vorbeam despre influenta NEGATIVA a mijloacelor de comunicare in masa.Nimeni nu spune nimic despre ceea ce se intampla in zonele de conflict,in fiecare minut,in Siria,moare un copil. Orientul Mijlociu era o zona minunata, un adevarat Paradis, un Paradis care a avut, candva, doar un singur defect:petrolul.Aurul negru este singurul vinovat pentru situatia actuala.Chiar crezi ca ISIS a aparut peste noapte?

| Lizbeth explică (pentru Dorugar):

Oricum,esti ateu.Am inteles ca esti impotriva TUTUROR religiilor, ca toti ateii de altfel...Ti-am citit profilul, avand in vedere ca ai un nume foarte interesant, aproape turcesc.De aceea, m-am mirat...

| Dorugar a răspuns (pentru Lizbeth):

Ba am inteles mai mult decat crezi tu! Problema este ca tu cautai musulmani care se simt discriminati si eu ti-am spus ca mijloacele mass media din UE NU discrimineaza musulmanii ba chiar ii sprijina pe musulmanii refugiati din cauza razboiului, deci nu ii dicrimineaza, faptul ca ei pun bombe in metrouri sau in redactii de reviste, iar presa prezinta acele evenimente, nici pe departe nu inseamna ca-i discrimineaza, dar in schimb, ei in fanatismul lor ii dicrimineaza total pe altii, de ex noi suntem pentru ei KUFARI, adica otrepe nevrednice de viata
" Eu nu am nicio ura fata de nimeni si nimic, dar din pacate poate pentru tine eu prezint doar o realitate, si anume aceea ca buna si frumoasa religie islamica, NU mai exista! si ca religia a devenit ISLAMISM, adica o miscare politica cu fundament religios, si Islamismul este vazut in lumea occidentala si nu numai ca fiind FASCISM.
3 Nu ISIS nu a aparut peste noapte. El are o vechime de cca 1500 de ani adica pe timpurile in care profetul facea EXACT acelasi lucru astfel incat Islamul s-a intins de la Medina pina la Cordoba sau invers pina in India sau Indonezia!, asa ca daca nu cunosti adevarul, stai cuminte in banca ta si nu vorbi prostii pentru ca eu ti-am dat raspunsul cu scopul de a te ajuta si sa-ti dau o baza de la care sa iti faci lucrarea /tema, asa ca daca tu esti certata cu cultura si mai ales cu adevarul nu ai cum sa apreciezi daca adevarul pe care ti-l spun eu este folositor sau nu, pentru ca se pare ca inca nu ai acel nivel intelectual incat sa stii sa apreciezi un adevar de notorietate

| Dorugar a răspuns (pentru Lizbeth):

Nu draga, Mass Media Europeana nu are nicio influenta nagativa, ea doar prezinta o realitate pe care tu nu vrei sa o vezi. Faptul ca se prezinta acte de terorism, nu inseamna ca presa discrimineaza, ci inseamna ca prezinta o REALITATE!
Pentru situatia actuala nu este petrolul vinovat, ci fanatismul religios de tip fascist. In timpurile profetului nu exista acel aur negru, dar asta nu inseamna ca islamul nu a fost impus cu sabia ucigand necredinciosii, chiar profetul era in fruntea acelor razboaie exact cu acelasi steag negru pe care il are ISIS, care nu face altceva decat sa urmeze exemplul profetului.Adica sa faca un Califat!

| Dorugar a răspuns (pentru Lizbeth):

Nu, ca ateu nu sunt impotriva religiilor, ci impotriva facaturilor politice cu fundament religios numite religii de catre fraierii care nu stiu ce inseamna cuvantul Religie. Religia ar trebui sa fie conform intelesului acestui cuvant, un instrument de relationare bilaterala cu Dumnezeu, dar cum nu este asa ceva, ci vedem ca este doar un instrument politic de prostit si amagit masele, pentru a fi usor manipulate si belite, si controlul maselor prin autodenuntul numit spovada, nu pot sa fiu de acord cu aceasta sarlatanie politica indreptata impotriva oamenilor,
Dar cum tu esti inca necoapta, nu ai cum sa intelegi ce scriu tot asa cum nu ai inteles ca am vrut sa te ajut cu raspunsul dat la tema ca presa NU discrimineaza musulmanii, care toti ii desconsidera=discrimeneaza pe cufarii crestini

| Lizbeth explică (pentru Dorugar):

Nu sunt necoapta,draga Dorugar! Dar noi doi avem pareri total diferite,si, indiferent de ceea ce vrei sa-mi transmiti, tot la opiniile mele raman. Oricum, iti multumesc din suflet pentru faptul ca m-ai ajutat, nimeni nu se oboseste sa faca asta.

| Dorugar a răspuns (pentru Lizbeth):

Draga Lizbeth, nu parerile noastre sunt impotante ci REALITATEA pentru ca ea este Adevarul. Si realitatea ne spune clar ca islamicii sunt cei care discrimineaza si ne numesc cufari, in timp ce noi cei din civilizatia occidentala nu avem un cuvant atat de murdar si de nemernic la adresa lor asa cum au ei acest cuvat "cufar"!
In plus de asta trebuie sa recunosti realitatea ca occidentul primeste cca 600 000 de refugiati anual musulmani din Siria Irak sau Afganista, si la toti le asigura pita si acoperisul care le lipsea acasa, iar cand europeni se duc sa ii ajute in nenorocirile lor la ei acasa, ei ii prind si ii decapiteaza, asa ca revino la realitate si nu trai in minciuna. Ti-o spune cineva care NU urasete musulmanii si are prieteni turci si Iranieni, dar ADEVARUL trebuie sa fie adevar si tu trebuie sa accepti adevarul si sa te lapezi de minciuna ca altfel nu se schimba nimic in bine in lumea asta daca toti sunt ca tine