| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Buna tuturor!

Daca visez acelasi vis de doua ori,in decursul a cativa ani,ce inseamna?
Poate cineva sa ma ajute? L-am visat cand eram mai mic.
Am visat ceva in genul:
Ma aflam intr-un loc ciudat cu vitralii rosii,portocalii si nuante in genul acesta. Dupa mine se tot invartea ceva,ca si un fel de sarpe sa zic asa,si imi tot vorbea.
Acea chestie ca si un sarpe era si ea rosie cu portocaliu si parea a fi facuta din sticla.
Imi vorbea ceva acolo,dupa care m-am aflat intr-un loc gol, era albastru tot si am vazut un fel de pastor sau de om din acesta care se ocupa cu oile.Era afundat pana pe la solduri in acea suprafata albastra a zonei acelea,acea zona era ca si o planeta.
Apoi am auzit ceva in genul "esti o picatura de sange in infinit".

Apoi,am uitat de vis,bine,l-am tinut minte un timp,iar dupa cativa ani l-am visat din nou,cel putin,era foarte asemanator, si mi-am amintit de ceea ce visasem cand eram mai mic.

Oare ce inseamna?

21 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Visele sunt proiectii/interpretari/produse ale subconstientului, si subconstientul inregistreaza tot ce e in jur, chiar daca nu totul e procesat de constient, deci, nu sunt semne sau altceva, sunt doar informatii pe care le detii, amestecate si legate diferit. happy
Poti sa deduci de unde ai luat majoritatea elementelor.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

Am visat ceva si ziua viitoare s-a intamplat.Nu numai o data, ci de mai multe ori.Cum explicam asta Mădă?
Zic si eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

E ceva la care te-ai gandit mult si s-a intamplat sa fie asa, pura coincidenta, sau ai facut cumva, inconstient, ca lucrurile sa fie cum ai visat.
Crezi in vise? :O
Cand eram in liceu (filo-teolo), profesorii, multi preoti, ne spuneau tot felul de povesti. Cica un nene il tot visa pe dumnezeu si ii spunea ce urmeaza sa se intample, i se intampla. Intr-o noapte, dumnezeu i-a zis ca fiul lui are de gand sa-l omoare si ca trebuie sa-l omoare el ca sa scape. L-a omorat. Cica nu era dumnezeu, ca era diavolul cel pe care il visa. Invatatura: visele sunt de la diavol. Asta pentru crestini, pentru cei care stiu cum functioneaza treaba, visele sunt ce ziceam. Invatatura nambăr 2: nu mai crede in vise.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

Eu am patit vara asta sa visez chestii iar ziua urmatoare se intamplau,cred ca nu stiu cate saptamani am tot patit asa, nu stii cum e pana nu patesti, de asta cred in vise, e prea mare coincidenta, prea mare! Dar tu crezi ce vrei.
O zi buna!big grin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

Cand eram pe intrebarea asta au scris prietenii pe facebook asta:
"asa frumos sti sa visezi?"
"da nu visez ba"
"laughing). Viseaza in continuare Adi laughing"

Cum explicam asta?
E prea mare coincidenta, din nou! Ce tare a fost si faza asta.laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Simple coincidente, eu am patit ceva asemanator, ma gandeam ca am virusi si a vazut x ce am vorbit cu y.

Si pentru ce ai zis mai sus, e posibil sa fie ceva ce poti anticipa, iti planuiesti acel eveniment si subconstientul ti-l arata implinit. Am zis "E ceva la care te-ai gandit mult si s-a intamplat sa fie asa, pura coincidenta, sau ai facut cumva, inconstient, ca lucrurile sa fie cum ai visat." E complicat cum functioneaza subconstientul, insa ce trebuie sa stii ca e tot ce iti arata sunt informatii pe care le detine, nimic in plus, e ca un pc in care daca nu copiezi ceva, nu ai.

O seara mişto! big grin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

Nu cred Mădă.
O zi beton!laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Vezi, fiecare crede ce ii convine? tongue

Cica: - Auzi, mananci ciment?
- Nu. De ce?
- Arati beton.

Zua bună, mă ficior! b-)

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

Fă,oare a tactica asta de agatat chiar...a mers vreodata?laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Mă ficior, fă e de naşpa, mă nu e, ca e prescurtarea de la măi.
Habar n-am, dar nu cred ca vreo fata cu mai mult de 2 neuroni ar da atentie unuia care vine cu astfel de texte. Mi-a placut aia "hei, ma poti ajuta? te rog", "da, spune", "telefonul meu are o problema", "?", "nu are numarul tau" rolling on the floor

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

Sau asta.
Tip:*hip-hop style activated*
Tip:-Te cheama cumva Google?
Tipa:-Nu, de ce?
Tip:*hip-hop style lvl+++ activated*
Tip:-Pentru ca ai tot ceea ce caut!

Am o idee, haide sa incerc, poate ma fac cu o operatie estetica pe gratis si zic "O meritat!".laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Fa-ti poza "inainte" si "dupa" smug
Bafta!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Inseamna ca sunt si vise de la Dumnezeu.

| Miauti a răspuns:

Ma pricep cat de cat in descifrarea visului.

Ceea ce ai visat semnifica TRADARE, griji...
fereastra semnifica exteriorul care ne permit sa vedem altceva, sau Iargimea orizontului. Daca fereastra este inchisa inseamna ca acea persoana care iti va face necazuri o sa te dezamageasca, deoarece nu iti va trece prin cap ca tocmai el/ea va actiona.
Rosul inseamna lupta, pasiunea, dar totodata este si culoarea care exprima AVERTISMENTUL, precum este si culoarea iubirii.

Problema este in aceasta zona; Sarpele din sticla care semnifica tradare dintr-un loc de unde te astepti mai putin, planurile tale nu se vor indeplinite, dar fiindca e din sticla s ar putea ca vei fi inselat sau TE VEI insela de unu singur.

Deci tot visul este AVERTISMEN. asa ca pregateste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca ai inmaginatie bogata. De obicei un om cand nu are timp sa faca ceea ce si-a propus- probabil in cazul au sa experimenteze lucuri noi- isi imagineaza sau viseaza lucruri ireale. Conteaza ca ai imaginatiewinking

| Maomau a răspuns:

Inseamna ca noaptea ti se descarca acei neuroni care s-au incarcat din cauza tensiunilor de la primul vis care te-a socat!

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,visul ese ceva din subconstientul nostru, depinde de starea de spirit pe care ai avut-o inainte de a te pune sa dormi, poti avea cosmaruri sau poti avea un vis frumos!

| IAmAFreak a răspuns:

Habar n-am ce inseamna, dar probabil nu e de rau. De obicei visele iti arata contrariul adevarului, dar nu sunt sigura.
De multe ori mi s-au repetat visele, in unul eram prinsa de o roata de apa care se invartea si niste oamenii tipau cu o tonalitate a naibii de ridicata, in altul lucram la o maternitate ce era decorata in portocaliu, maro si galben, iar pana la urma ma aflu in curte la mamaimea, cocotata in sopron si un fel de pisica da cu laba in sopron rolling on the floor, dar nu l-am bagat prea mult in seama. E adevart, in primele saptamani numai la visurile alea ma gandeam, dar m-am detasat de ele cu timpul. Faza naspa e ca, atunci cand visezi un vis de mai multe ori incepi sa-l stii pe derost, chiar daca sunt unele diferente aproape imperceptabile.
P.s. am mai avut vise care se repeta, si inca sunt vie.
P.p.s. nu fac struguri.

| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Freud spunea ca in subconstientul nostru se aduna toate gandurile pe care noi "refuzam" sa le gandim deoarece inca de cand ne-am nascut si pe tot parcursul vietii ne-au fost si ne sunt impuse in continuare niste reguli morale de catre religie, societate, parinti ecc. Cand dormim se ridica acea bariera si gandurile alea cenzurate se transforma in vise.

| 1NoBoDiElSe3 a răspuns:

Lasand la oparte chestia cu subconstientul, cu imaginatia....si mie mi s-a intamplat ceva asemanator, si chiar s-a intamplat, doar ca dupa circa 4-5 luni....chiar ma socat, dar, visele trebuie examinate, in detaliu(asta e ceea ce spun eu) daca te trezesti noaptea dupa ce ai visat, incearca sa iti amintesti si sa tii minte si a2-a zi poti sa te gandesti la asta.Parerea mea.

| Laughter a răspuns:

"esti o picatura de sange in infinit"....frumos spus. daca m lua.o psihologic ar suna cam asa :Omul este alcatuit din sange ( apa, etc), iar universul este infinit. inseamna ca ai vreun talent/destin special; te diferentiezi de celelalte persoane intr-un fel anume.Pastorul si oile ar semnifica pacea, iar nuantele "rosu-orang" reprezinta caldura (este un fragment al visului cu 2 taisuri - poate insemna ceva rau, sau ceva bun)...vitraliile sunt un mister