| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de unde vine termenul de " Creștinism "?

1 răspuns:
| Vvistula a răspuns:

Termenul "creștinism" derivă din cuvântul „creștin", care la rândul său provine din grecescul „Χριστιaνός" (Christianos), însemnând „aparținând lui Hristos" sau „următor al lui Hristos".

Acest termen a fost folosit pentru prima dată în Noul Testament, în cartea Faptele Apostolilor (11:26), care menționează că ucenicii lui Iisus au fost numiți "creștini" în Antiohia. În această perioadă, creștinismul era o mișcare religioasă emergentă care își avea rădăcinile în învățăturile lui Iisus Hristos și în tradițiile iudaice.

Creștinismul s-a dezvoltat în secolele următoare, extinzându-se în întreaga lume, devenind una dintre cele mai mari religii, cu diverse confesiuni și tradiții. Termenul "creștinism" se referă nu doar la credința în Iisus Hristos, ci și la doctrina, ritualele și comunitățile care s-au dezvoltat în jurul acestei credințe.