| Anamariapricop a întrebat:

Bună tuturor, prietenul meu mi-a spus ca daca as fi renunțat la lucrurile lumesti si m as fi apropiat de Dumnezeu, nu renunta la mine. El e penticostal si eu ortodoxa. La el sa ma apropii de Dumnezeu inseamna sa ma pocăiesc dar eu nu am de gand sa fac asa ceva. Nu stiu ce sa fac un sfat va rog

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, il iubeste pe Isus mai mult decat pe tine.

| RAY a răspuns:

Pocăința nu înseamnă a deveni pocăită,citește Biblia,Iisus nu era cu religia,tradiția,Iisus nu era religios,el se ruga singur lui Dumnezeu,ce spune el? Sa te închiși în odaia ta nu ca păgâni in clădiri reci,plus că nici o sectă,religie nu îl reprezintă pe Iisus,in fapt renunțarea la lumea materială este primul și cel mai important lucru,asta nu înțeleg multi,Iisus ce ne spune? Nu te îngriji pentru ziua de mâine, lasă totul și urmează mă, creștini aduna comori pe pământ, fericirea materială este de scurtă durată, devino voluntar și ajută pe semeni tai

| J0B0MAT a răspuns:

Cum să renunți la lucrurile lumești? Nimeni nu face asta decât atunci când moare.
Ce să faci, când lumea civilizată militează pentru egalitatea de șanse între religie, sex, orientare sexuală în toate domeniile, iar persoana care se presupune că te iubește îți pune condiții de genul? Să te îndepărtezi cât mai mult de asemenea oameni, asta să faci.

| gaminator a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ce inseamna lume civilizata pentru tine, deoarece nu exista un consens in aceasta sens? este cumva o lume anti viata si care incearca sa se foloseasca de gandirea critica pentru a si motiva patimile, care incearca promoveaza si motiveaza razboaie din cauza interesului economic?

| J0B0MAT a răspuns (pentru gaminator):

Nu există consens din partea lumii necivilizate, gen aia despre care pare că faci referire tu.
Eu vorbeam mai mult despre democrații și oamenii educați care susțin aceste principii de oriunde.

| gaminator a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu, dvs. spuneti ca occidentul este civilizat si dati motivele x, care sunt total arbitrare si nu au in vedere moralitatea, sustenabilitatea si insasi integritatea propriei populatii.

Totodata, daca ati gasi vreo democratie adevarata in toata lumea spuneti i pe nume, nu exista democratie in adevatul sens al cuvantului. Democratia reprezentativa este o gluma, SUA este o republica constitutionala, spre exemplu, care foloseste cateva principii democratice, dar e mult spus ca este democratie. Democratia inseamna altceva.

Nu in ultimul rand, dvs. confundati educatia cu numarul diplomelor sau cu costul echivalent diplomei respective. Educatia nu este despre diplome, despre costuri, ci despre valoarea pe care o aduce in societate. In Europa si America de Nord, educatia in cea mai mare parte produce crestere industriala si economica, nu si valoare umana. Ratele de depresie isi spun cuvantul, natalitatea la fel, infractiunile cu procente uriase in UK, Suedia, Franta provocate in mare parte de imigratiile promovate de ideologia politica.

| 1onur a răspuns:

Nui normal săte oblige dacă tu nu-ți dorești, atunci devine păcatul lui dacă te forțează, te obligă într-un fel anume și încercă constrângeri în privința asta, cel mai bine stai departe atunci de el, fiindcă un om care nu-și dorește să se pocăiască nu-i nimic greșit în asta este strict, alegerea ta personală în privința asta n-are nimeni dreptul săți impună nimic în viața ta sufletul tău inima ta îți aparțin ție numai tu decizi și alegi în privința ta.

| EestiSodalane a răspuns:

Pe cine vrei sa urmezi, pe un baiat sau pe Dumnezeu? Stai cu Dumnezeu și nu te du după manipulările ieftine ale oamenilor. Este foarte clar că acel băiat nu îți respectă credința personală.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fugi cat poti de tare de in-secta penticostala aparuta in America secolului 20! Aceasta in-secta penticostala nu are nimic crestinesc, nici lumesc, e doar o nascocire diavoleasca prin care se urmareste raspandirea ereziilor si dezbinarea si despartirea drept-credinciosilor de Biserica una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, pe care nici portile iadului n-o vor birui.
Penticostalii nu sunt pocaiti, ci razvratiti!

| T0Teu a răspuns:

Dar cu ce a gresit? El are dreptate. Ai citit Biblia? Scrie clar ca prietenia cu lumea e vrajmasie cu Dumnezeu si in alt loc zice sa nu ne asemanam cu lumea. Noi trebuie sa renuntam la lucrurile din lume si sa Il punem pe Dumnezeu pe primul loc.

| RAY a răspuns (pentru T0Teu):

Conform bibliei ai dreptate

| MihaitzaItza a răspuns (pentru T0Teu):

Cu ce a gresit?
Poate ca a dat dovada ca nu da doi lei pe ea si pentru el doar religia conteaza.

| T0Teu a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Daca ai fi citit Biblia ai fi vazur ca Isus ne a spus sa Il punem pe El pe primul loc inaintea parintilor, sotiei si chiar propriilor copii... el face bine daca Il pune pe Dumnezeu pe primul loc, si nu pe ea.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru T0Teu):

Stupid.
Nu mi-as pune niciodata parintii pe locul 2 in fata unui zeu imaginar.
Sa nu mai zic de copii.

Vai de viata celor care traiesc pe langa tine

| gabriela2201 a răspuns:

Ramai la ortodocsi, o sa-ti gasesti pe unul care nu-ti impune asa conditii.

| RAY a răspuns (pentru gabriela2201):

Repet pocăința nu are legătură cu religia

| gaminator a răspuns:

Buna! Situatia ta este una delicata, in care noi ca si crestini ar trebui sa evitam sa ne aflam. Trebuie sa stii faptul ca in Biserica Ortodoxa, conform canoanelor Sfintilor Parinti, nu sunt permise casatoriile cu oameni aflati in afara Bisericii. Asa ca nu are rost sa te afli intr-o relatie cu o persoana cu care nu te poti casatori si care nu vrea sa vina la adevarata cunostinta de Dumnezeu, ci sta in continuare in erezii.

Nu in ultimul rand, vorbeste cu parintele tau duhovnic si vezi ce iti va spune si el, eu unul am zis ce m-am priceput.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Ce trist.
Sa stea o poveste aberanta cu personaje fictive intre doi oameni.
Si mai trist, sa pui povestea inainte unui om pe care il iubesti pentru ca asa scris intr-o carte. Oribil. Mi se pare ca trebuie sa fii un om mic sa dai la o parte pe cineva pe care iubesti din acest motiv

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Pentru tine totul este relativ, din pozitia de ateu traiesti intr o realitate paralela. Cum poti tu sa explici minunile care se intampla de la Hristos incoace?

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Ai scris ceva greșit.

"din pozitia de ateu traiesti intr o realitate". Punct.
Așa era corect.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Realitatea nu are cum sa fie arbitrara; din moment ce tu nu poti justifica cunoasterea in perspectiva ta, totul va fi pentru tine relativ. Deci, nu poate fi vorba de realitate este cazul dumitale, ci doar de iluzie sau autoiluzionare, care evident duce mai devreme sau mai tarziu la deziluzie, cinism, dezumanizare si negarea celor mai banale realitati.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Hai că nici tu nu ai înțeles ce ai scris în răspunsul asta. Știi că vrei sa pari cult în exprimare, dar asta nu te ajuta sa argumentezi. Doar sa te învârti in cerc.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Got u mad, sorry?
Poate cand te trezesti maine dimineata esti mai linistit si integeti ce iti spun de la ora 2 incoace

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Îmi spui aceeași poveste. Tu crezi povestea asta, unul prin orient crede in alta o poveste, unul în India alta poveste. Și pe lângă voi e realitatea de zi cu zi. Ăia in care eu mă trezesc maine, ăia in care te trezești și tu mâine. Diferența e că eu rămân ancorat în ea, tu te duci sa pupi poala popii.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Daca pentru tine Biblia, care este cea mai avizata lucrare este poveste, atunci chiar ai o problema, mai documenteaza te. In comparatie, clar religiile orientale, asiatice sau pagane se bazeaza pe mit sau pe speculatii, in crestinism vorbim de evidente.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Aha. Cea mai avizată lucrare. De cine de popi? Ok. Neinteresant. Da. E fix o carte cu povesti.

Uite cate e diferența dintre mine și tine. Eu am zis sa e dreptul tau sa crezi in religia ta. Tu te pisi pe religiile altora. Deja multe din ele sunt mult mai vechi și cu istorie mai multa decât creștinismul.

PS. Realizezi că dacă era născut în sa zicem... Arabia Saudită acum islamul era religia adevărată și creștinii erau niste fraieri

Tu crezi in ce crezi pentru că te ai născut aici și anturajul te a forțat să crezi in asta.

Muhahahaha.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Avizata obiectiv de catre oamenii de stiinta, ce treaba au clericii cu asta? Intreg comentariul tau e bazat pe trust me bro, pe langa faptul ca ce spui este bazat in totalitate pe presupozitiile pe care le ai extras de unde? Nu mi amintesc sa fi spus vreodata ceva din ce indrugi d-ta aici.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Biblia e o carte cu povesti scrisă de niste orieri acum multi ani. Punct.
Tu crezi in povesti astea că te ai făcut alții să crezi și cel mai important pentru că te ai născut aici unde sunt valabile poveștile tale.

Punct.

Discuție încheiată pentru că tu ai zero respect pentru celelalte povesti.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Alta presupozitie din nou, esti cumva o fabrica de presupozitii?
Nu spui ce worldview (credinta) ai, de 8 ore incerc sa scot ceva de la tine si singurul lucru pe care il spui e ca Biblia este o carte de povesti, concluzie la care ai ajuns de unul singur si careia nu vrei sa ii cauti hibele si lacunele.

| MihaitzaItza a răspuns:

Cauta pe unul care te respecta si nu te pune in topul prioritatilor lui dupa religie.

| NinjaLegendMan a răspuns:

Draga mea Anamaria. Nu te cunosc si nu cunosc situatia intre voi, asa ca nu stiu la ce s-a referit cand a zis sa renunti la lucrurile lumesti. Dar pot sa iti zic ca lucrurile lumesti sunt : placerea pacatului cum ar fi : neinfranarea, rautatea, cautand sa atragi atentia asupra trupului tau, mandria, minciuna, distractiile unde domina pofta si prostia (cluburi, discoteci), alcoolul, tigarile etc.
Ce ti-a zis el, si anume, ca trebuie sa te pocaiesti ca sa te apropii de Dumnezeu, e adevarat. Pocainta este recunoasterea pacatelor tale pe care le-ai facut si te lasi de ele. De exemplu daca inaintea injurai, atunci cand te pocaiesti, te lasi de injurat.
Acum. Sfatul meu pentru tine este sa vorbesti cu el si sa-i spui adevarul, cum te simti, ce nu-ti convine si ce nu intelegi. Vorbeste lucrurilor pe nume, nu cu ura sau cu ciuda, vorbeste cu calm, cu intelegere, cu dorinta de a-l intelege si a-l face si pe el sa te inteleaga. Si daca vedeti ca sunteti diferiti la gandire si nu ati putea trai impreuna dupa casatorie, atunci ar fi intelept sa va despartiti si sa fiti doar prieteni. Daca mai ai nevoie de ceva, nu ezita sa ma intrebi