| Anamariapricop a întrebat:

Bună tuturor, prietenul meu mi-a spus ca daca as fi renunțat la lucrurile lumesti si m as fi apropiat de Dumnezeu, nu renunta la mine. El e penticostal si eu ortodoxa. La el sa ma apropii de Dumnezeu inseamna sa ma pocăiesc dar eu nu am de gand sa fac asa ceva. Nu stiu ce sa fac un sfat va rog

45 răspunsuri:
| Anamariapricop explică (pentru NinjaLegendMan):

Va mulțumesc ❤️

| MihaitzaItza a răspuns (pentru T0Teu):

Stupid.
Nu mi-as pune niciodata parintii pe locul 2 in fata unui zeu imaginar.
Sa nu mai zic de copii.

Vai de viata celor care traiesc pe langa tine

| Holiday a răspuns (pentru gaminator):

Un lucru e cert: misticismul nu a facut pe nimeni inteligent, dar a imbecilizat pe multi.

| Holiday a răspuns:

De ce ai vrea sa fii impreuna cu un mistic bigot?! Dupa cum vezi, astia nu sunt deloc de incredere. Cand intra in crize mistice, nu te mai intelegi cu ei.

| gaminator a răspuns (pentru Holiday):

Un lucru e cert; trebuie sa avem in vedere paradigma in care vorbim despre mistica. Daca va ganditi la "filozofiile", misticile si religiile asiatice, care se bazeaza pe un intreg set de speculatii, atunci da, intuiti dvs. ceva.

| Holiday a răspuns (pentru gaminator):

De fapt, misticsmul crestin e unul dintre cele mai imbecilizante tipuri de misticism.

| gaminator a răspuns (pentru Holiday):

E foarte usor sa arunci cuvinte, spune si argumente pentru care crezi lucrurile astea.

| Holiday a răspuns (pentru gaminator):

E usor, da, cand cunosti istoria mizeriei asteia, dar si la ce se preteaza in prezent.

| gaminator a răspuns (pentru Holiday):

Iarasi, tot ce faci este sa arunci cuvinte si acuze, niciun argument, niciun mesaj cu continut.

| Holiday a răspuns (pentru gaminator):

Esti constient ca nu argumente vrei, ci o discutie fara sens. Chiar crezi ca esti primul mistic bigot care cere argumente, doar pentru a veni apoi cu tot felul de aberatii care sa incerce sa demostreze ca iluziile lui sunt reale?!laughing Scoate naiba capul din borcanul cu iluzii mistice, si gasesti toate argumentele de care ai nevoie. Cat timp te droghezi cu iluzii, e exclus sa intelegi ceva.

| gaminator a răspuns (pentru Holiday):

Mistic nu sunt, dar dvs. habar nu aveti despre ce vorbiti. Este foarte usor pentru orice om sa insaileze niste non sensuri si jigniri, daca ati cunoaste macar putin ceea ce "aveti in vedere sa discutati" (dar nu o faceti, cautand doar cearte), ati fi stiut faptul ca spiritualitatea crestina nu are nimic de a face cu iluzii sau borcane despre care pomeniti dvs., ci evidente. Credinta crestina nu se bazeaza pe speculatii, ci pe Revelatie.

| Holiday a răspuns (pentru gaminator):

Toate misticsmele sustin ca se bazeaza pe ceva, nu e o exceptie cel crestin. Ar fi chiar culmea sa sustina ca nu se bazeaza e nimic. laughing Doar ca, toate se bazeaza pe lucruri fara nicio noima, si care nu au nicio baza in realitate. Oricum, sunt vreo 30.000 de grupari mistice crestine, plus vreo cateva milioane de "freelanceri" mistici crestini neafiliati, si toti spun despre ceilalti, care nu fac parte din gruparea lor, ca sunt complet imbecili, si ca n-au inteles nimic din "Revelatia" aia a voasta. Culmea e ca au perfecta dreptate toti. E singurul aspect unde misticul chiar are dreptate.hee hee

| gaminator a răspuns (pentru Holiday):

Ce legatura au ereticii cu crestinismul? Crestin esti atat timp cat faci parte din Biserica. Revelatia este fix opusul speculatiei, iar credinta se bazeaza pe evidente, nu pe iluzii.

| Holiday a răspuns (pentru gaminator):

Exact ce spuneam. laughing Toti ceilalti sunt complet imbecili, numai secta noastra a descoperit miezul din caisa. Stai calm, ca la fel spun si celelalte grupari crestine despre biserica ta, oricare ar fi ea. Si, cum spuneam, toti aveti dreptate aici.
Revelatia mistica crestina e de fapt e o poveste fara nicio noima, folosita pentru a transfera bani din buzunarele si conturile fraierilor in cele ale organizatiilor mistice.

| gaminator a răspuns (pentru Holiday):

Revelatia este naturala si supranaturala. Ereticii spun altceva total altceva decat ziceti dvs. "Synodality and Primacy
in the Second Millennium and Today", in acest document romano catolcii recunosc faptul ca nu sunt ei Biserica, ci Ortodoxia este.