| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Scuzati de intrebare, dar chiar nu stiu ce inseamna cuvantul "pocait" l-am auzit de cateva ori si chiar as vrea sa stiu ce inseamna va rog frumos.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un om pocait este un om caruia ii pare rau de pacatele facute, se caieste, cere iertare de la Dumnezeu si se lasa de pacate.Traieste dupa principiile Scripturii.

| Esperança a răspuns:

Pocainta nu este o religie, ci o traire!
Este un proces care trebuie sa dureze toata viata.
Pocainta inseamna regret fata de pacat si intoarcere la Dumnezeu.
Inseamna innoirea mintii, a vieiti, a faptelor.
Pocainta inseamna schimbare, din rau in bine!
Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.
" Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;" F. Apostolilor 17:30

| danay72 a răspuns:

Pocait se refera la faptul de a te cai de pacate.Dar azi oamenii folosesc in general expresia pentru a jigni pe cei care sunt de o alta religie decat ei.Binenteles ca un adevarat crestin nu se simte jignit.

| mimiwewem a răspuns:

Bună.Eu am o colegă pocăită în școală.E o sectă religioasă. Nu are voie să aibă televizor, pc, decât radio! Și. ..se îmbracă diferit, are un batic pe cap, fustă până-n pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe langa ce a spus Ema, adaug ca inseamna nasterea din nou a omului, adica a omului pacatos ce renaste la o viata curata fara de pacat.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pocait inseamna a te lepada de toate pacatele, ati lua crucea si ai urma in fiecare zi lui Hristos. Pocainta nu inseamna convertirea la secte.

| Jackul336 a răspuns:

Pocait = blajin si indotrinat in acelasi timp
adica nu face sex ca e pacat, nu mananca de frupt ca e pacat e un altruist dar animalul din el e muribund

| sunrises a răspuns:

In general este gresit inteles acest termen de "pocainta".

Cainta sau pocainta se refera la regretarea pacatului si indreptarea vietii, la straduita de a primi iertarea pacatelor...

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Cand cineva are alta religie de exemplu eu sunt ortodox iar altcineva e adventist, e pocait pentru ortodoxi

| elik a răspuns:

Eu sunt crestina dupa evanghelie..Il iubesc pe Dumnezeu mai mult decat orice..si da..toti imi spun pocaita..asa s-au obisnuit oamenii sa ne spuna..nu suntem diferiti de voi doar ca noi il punem pe Dumnezeu pe primul loc.mergem in fiecare duminica la biserica, cantam cantece despre dumnezeu, facem intalniri unde discutam problemele noastre.sunt mandra ca sunt "pocaita"..in fine exista si unii care cam exagereaza cu imbracamintea, baticul pe cap..asta e alta poveste. ceea ce ai in inima conteaza nu imbracamintea sau machiajul si celelalte..fiti binecuvantati! happy

| das3 a răspuns:

In sensul la care te referi tu pocait inseamna adept al unei secte. nu o secta anume, generic orice secta.