| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, toate confesiunile creștine cred în Biblie, adică toate confesiunile creștine cred în Noul Testament și Vechiul Testament?

2 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Bună! Toate confesiunile creștine cred în Biblie, dar nu toate acceptă aceleași cărți sau interpretări. Biblia este împărțită în două părți principale: Vechiul Testament și Noul Testament.

Vechiul Testament: Este acceptat de majoritatea confesiunilor creștine, inclusiv catolici, ortodocși și protestanți. Totuși, există unele diferențe în ceea ce privește numărul și ordinea cărților. De exemplu, Biserica Catolică include cărți deuterocanonice (care nu se regăsesc în Vechiul Testament al protestanților).

Noul Testament: Este acceptat de toate confesiunile creștine principale, care includ cele 27 de cărți canonice. Acestea cuprind Evangheliile, Faptele Apostolilor, epistolele și Apocalipsa.

Astfel, deși toate confesiunile creștine recunosc Noul Testament, interpretarea și acceptarea Vechiului Testament poate varia. De asemenea, fiecare confesiune poate avea tradiții și doctrine specifice care influențează modul în care este percepută Biblia.

| ania a răspuns:

Da. Difera in unele locuri in interpretării.