| savino23 a întrebat:

Voi ce sarbatoriti Nasterea Domnului sau Craciunul? Ce semnificatie are pentru voi? Multumesc.Sarbatori Fericite.

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Craciun vine de la Mos Craciun. Mos Craciun e facut ca omul sa uite de fapt ceea ce trebuie sarbatorit. Un crestin adevarat nu ar trebui sa aiba cuvantul "craciun" atunci cand se refera la Nasterea Domnului. Impodobirea bradului, cadourile etc. sunt doar niste traditii si obiceiuri care nu au nici o legatura cu nasterea Domnului. Deci eu Il sarbatoresc pe Cel care s-a intrupat ca sa moara pentru mine! Eu il sarbatoresc pe Isus si gandurile mele sunt indreptate doar spre El!

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu știu ce să zic, nu prea sărbătoresc nimic. Uite să-ți zic cum decurge ziua mea de 25 decembrie, și-mi spui tu dacă sărbătores și ce sărbătoresc.
Deci mă trezesc dimineața, beau probabil ceva cu cofeină sub brad ( ah, ce-mi place mirosul de brad), după mă hrănesc cu bomboanele din pom și eventual și ăla de lângă, mă duc la PC ascult niște colinde despre Crăciun ( nu despre nașterea lui Iisus) și eventual și niște colinde care iau la mișto sărbătoarea, după pe la prânz plec în oraș, cel mai probabil într-un fastfood ( că doar ălea sunt deschise de Crăciun) și mănânc toată ziua, până se lasă noaptea și închid ( de obicei închid pe la 8 ) și după mă car acasă, mai lenevesc la PC și dorm. Sărbătoresc ceva?
Și ăla căruia i-ai dat funda e un tembel, am vrut să-l anunț personal dar mă ignoră, așa că totși țin să precizez că obiceiul dăruirii de cărciun are legătură cu cei 3 magi care i-au oferit lui Iisus cadouri, bine, și bradul are legătură.
De fapt și siteurile ortodoxe confirmă că bradul are o semnificație :

Până și eu atee fiind știu din clasa a1a toate ăstea...

| Esperança a răspuns (pentru FucktheSystem):

Auzi fetita, eu inteleg ca esti atee dar nu inteleg de ce vorbesti in necunostinta de cauza? Noi trebuie sa repetam motamo tot ce au facut magii, pastorii etc? Ei au adus daruri lui Isus nu oamenilor. Nu e un lucru rau sa faci un cadou cuiva, dar nu din cauza ca e Craciunul. Si cu site-urile alea ortodoxe las=o mai moale ca am citit si eu destule de m-am si crucit cate am putut sa vad. la ei si taierea porcului are legatura.desi evreii nu mananca porc. Asa ca eu zic sa iti vezi de ale tale!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Esperança):

Obiceiul își are originile de la cadourile oferite de magi, e loc de interpretare, eu nu sunt de acord cu varianta asta, dar orotodcșii pe asta o consideră corectă.
Obiceiul se zice că ar fi păgân, dar ortodocșii zic că nu e așa ci că e derivat de la cei 3 magi, acum fiind credincioasă credeam că urmezi varianta aia care îți e băgată pe gât.

| Esperança a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vad ca esti fata desteapta. Eu nu traiesc dupa principiile unora si altora,ci ma straduiesc sa traiesc asa cum trebuie, dupa convingerile mele, pentru ca credinta este personala.Eu cred in continuare ca Craciunul este o sarbatoare pagana,nu are legatura cu Nasterea Domnului. Craciun = traditii,obiceiuri,ritualuri,ceea ce nu inteleg eu este faptul de unde sunt scoase?(brazi, porci) Caci in Biblie nu scrie asa ceva. aaa am uitat de Sfanta Traditie oh go on acolo probabil sunt trecute toate acestea.
Oricum iti doresc Sarbatori Fericite, chiar daca stiu ca nu le tii.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sarabatoresc o zi ca ori care alta.

| Bogdanux a răspuns:

Craciunul.As putea zice ca-l sarbatoresc in stilul americanilor.In plus, e sarbatoarea mea preferata din intregul an.

| DomineRex a răspuns:

Ce intrebare pui si tu...
Craciunul sarbatoreste nasterea lui Isus dar bine inteles poti sa o iei si ca un prilej de a manca, a bea cat mai mult si de a te intalnii cu cei apropiati deoarece majoritatea au concediu.

| DomineRex a răspuns:

Cum sa asculti ma colinde laughing si nu stii cine e Isus laughing pai colindele alea despre ce vorbesc?

| Vladuthz a răspuns (pentru DomineRex):

Its funny cause you didn't remark his sarcasm rolling on the floor) era sarcastic omu ba laughing

| Minks a răspuns:

Nu sarbatoresc nimic.

| Mindreader13 a răspuns:

Ziua în care primesc cadouri și mă doare-n cot de ieșirea lui iisus din fecioară. asta sărbătoresc.

| savino23 explică:

Isus este Fiul lui Dumnezeu.Si este Domn al domnilor.

| savino23 explică:

Buna.Stiu de la biserica, acolo am invatat lucruri noi si interesante.Te pup.Sarbatori Fericite.

| Monicaツ a răspuns:

Eu sarbatoresc Craciunul. Pentru mine reprezinta cea mai importanta sarbatoare din an. Pur si simplu imi place sentimentul pe care il am de fiecare data cand suntem în preajma Craciunului. E un sentiment greu de explicat, e o stare de bine, de liniste, chiar daca pentru multi acest sentiment a disparut. Sarbatori fericite si tie!

| Theman234 a răspuns:

Eu sarbatoresc Craciunul.Craciunul da la toti o stare de fericire maxima.Euforie.Nici nu mai conteaza ca se naste Jesus.Esti fericit.Nu mergi la servici.Stai acolo.Este o placere maxima sa impodobesti bradul. Ceva ce nu s-a mai vazut.Deci acea nastere nu conteaza pentru ca nu te gandesti la ea.In 25,31 si 24 Decembrie nu mai conteaza nimic.Eu sarbatoresc Craciunul, sarbatoarea fericirii.De Craciun simti ceva ce in nici-o alta zi/sarbatoare nu simti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sarbatoresc ambele / Nasterea Domnului am o asa mare bucurie ca s-a nascut ca ma imbrac in negru toata ziua si ascult doar muzica de jale / Craciunul = sarbatoresc prin impodobirea nucului batran cu foc si pucioasa

| AiEnmaa a răspuns:

Sincer intr-un fel amandoua.Este una si aceeasi.Multi copii zic vine Craciunul.Vin cadourile.Dar seminificatia acestuia nu sunt numai cadiurile ci bucuria ca sa Nascut Domnul nostru Iisus Hristos.Deci semnificatia Craciunului pentru mine este acea bucurie infinita.