| asd000 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti urgent ce rol au manastirile intr-o comunitate?

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In primul rand, manastirile sunt mici comunitati. Nu trebuie sa aiba un rol intr-o alta comunitate mai mare. Sunt oameni care au acceptat sa traiasca dupa niste reguli mai stricte, mai putin pentru averea sau confortul lumesc si mai mult pentru niste teluri spirituale.

| danay72 a răspuns:

Important e sa vezi daca Biblia are vreo parere despre manastiri.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Au darul de a reprezenta modele autentice de viata morala, de post, de rugaciune, de smerenie, de ascultare, de sacrificiu pentru semeni si pentru Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

E jenant sa vezi cata intoxicare poate aduce un sectant impotriva preotiei crestine (intemeiate de Fiul lui Dumnezeu), efectiv impotriva lui Dumnezeu insusi...

1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."

6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică.", etc...

| milan9 a răspuns:

Scriptura contine modele de monahism trăite de profeti, cel mai cunoscut caz fiind cel al Sf. Ioan Botezatorul. Cum se poate adresa cineva impotriva monahilor?

Nu stiu programul altor calugari mai tineri, dar a unuia de 90 de ani a fost cam urmatorul (al parintelui Iustin de la Petru Voda):

- prezenţa fără lipsă de la Sfânta Liturghie;
- între 14 şi 18 ore pe zi (!) slujirea credincioşilor veniţi din toată lumea cu cea mai diversă gamă de suferinţe, pentru care găsea mereu cel mai potrivit leac;
- aspra postire, şi gustarea abia noaptea târziu a puţină hrană;
- citirea pravilei şi a cărţilor Sfinţilor Părinţi;
- odihna 2-3 ceasuri pe noapte;

| Holiday a răspuns:

Deocamdata sunt populate de unii care nu se pot adapta in societate, in curand vor avea doar rol decorativ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

De unde stii?

| sublime89 a răspuns:

Au rolul de a mentine acea comunitate in evul mediu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Au diverse roluri:
1. Aduna acei oameni care nu au priceperea de a trai in societatea obisnuita
2.au rolul de a pastra valorile morale mai vechi care sunt si azi valabile
3. poate esti surprins, dar si ei produc, nu deranjeaza pe nimeni si si ajuta
4. Aici nu stiu, dar sa afli daca ajuta in mod direct si statul(impozite)
5.sunt o sursa de prezervare si a culturii si traditiei neamului, mai ales intr-o lume globalizata sau in curs
6.sunt o zona in care oricine (ma refer la cei dinafara)isi poate gasi o liniste sufleteasca

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia ne spune :,, Cine se separa, face ceea ce vrea el, nu ceea ce pretinde Dumnezeu "; Da, este o modalitate de-a induce omul in eroare, o modalitate de-a face bani. Dumnezeu nu le-a cerut asa ceva crestinilor. Exemplul lui isus : - a stat in mijlocul multimilor, unii il iubeau si-l urmau, altii il urau (popii si acolitii lor mojici, ) si il urmareau ca sa-l omoare. Isus a spus:,, Cine nu este cu mine este impotriva mea."Nici decum nu cauta sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu, ci ceea ce cred ei.

| angus35 a răspuns:

Ce inseamna manastire?

| Axel22 a răspuns:

Toate manastirile si bisericile au fost facute pentru manipularea in masa a oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axel22):

Esti de zece ori mai manipulat decat ultimul credincios.
Chiar nu-ti dai seama ce ineptii reusesti sa debitezi?
Sterge-ti casul de la gura si incearca sa si gandesti.

| GrappHix a răspuns:

Stoarcere de bani