Bună! Voi credeți în Dumnezeu? Și de ce? Cei care nu cred de ce nu cred? Cel mai bun motiv primește funda!

Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Mi-e nu-mi trebuie un motiv că sa cred în Dumnezeu său o stare să mă simt bine sau o motivație sau orice altă Prostie și porcărie să-mi influențeze starea că eu după sa ajungă să cred in Dumnezeu atunci asta ar însemna că sunt un om fals și niciodată n-am crezut în Dumnezeu ăsta este cel mai bolnav posibil mai mult de atâta nu cred că se poate așa ceva să-ți trebuiescă un motiv să-l crezi pe Dumnezeu este cea mai mare ne credință în Dumnezeu si prostie.

Dumnezeul există fără niciun gram de îndoială.

Cred in Dumnezeu fiindcă Dumnezeu nu vrea sa ajung un om rău în viață. Da am păcate nu sunt sfânt am păcate în viața asta am greșeli în viața asta și eu sunt pregătite să mile plătesc pe lumea asta și cealaltă pe toate eu i-am spus lui Dumnezeu Doamne Dumnezeul meu daca fapte mele și greșelile mele sunt mai mari decât a-și fi putut fi eu iertat față de tine atunci după voia ta sa fie Doamne Dumnezeule după voia da să-mi fie Doamne Dumnezeule pe lumea asta și cealaltă sa fie cum dorești tu Doamne Dumnezeule.

Noi fără Dumnezeu nici n-avem habar cât de rău puteam ajunge pe mânainile multor oamneii care ei se cred Dumnezeul pe pământul ăsta și n-avem habar cât rău puteam trăi vedea de la așa oamenii violatori pedoflil traficanți de droguri trafic de minore și trafic de oamenii se întâmplă peste tot in lumea asta oamneii fura oamneii și îi vine ca pe ei proxetentism criminali tot felul de oamenii...

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Arata l si voi crede.
Până atunci aleg realitatea

| EestiSodalane a răspuns:

Da, cred în Dumnezeu. Încă din adolescență mă pasiona filozofia și așa am început să înțeleg noțiunea de paradigmă. Există diverse paradigme la care poți adera în funcție de convingeri, dar de multe ori vei descoperi că paradigma este contradictorie la nivel fundamental sau nu reușește să ofere o explicație meta-epistemologică (cum putem cunoaște orice informație?). Dintre toate paradigmele pe care le-am studiat religia creștin-ortodoxă a oferit cea mai convigătoare paradigmă. În restul paradigmelor am găsit destul de multe probleme la nivel fundamental.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru EestiSodalane):

De curiozitate, ai studiat neoplatonismul? Ai găsit vreo gaură metafizică în așternutu-i filosofic?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, cred! N-ai citit ce scrie in Biblie? "Cu inima se crede spre dreptate si cu gura se marturiseste spre mantuire!" - Romani 10, 10
Cine tace si nu marturiseste credinta in Hristos se socoteste la atei, fiindca tacerea este doar o forma de ateism.
Fara Dumnezeu nicio existenta nu se poate explica, fiindca lumea materiala si cea spirtuala nu sunt atotsuficiente. De la Hristos este Biserica, "stalp si temelie a adevarului" (1 Timotei 3, 15), nu de la Ionel din capul satului! "Cel ce a primit mărturia Lui a pecetluit că Dumnezeu este adevărat." Asa spunea Sfantul Ioan Botezatorul despre Domnul Iisus Hristos.

| CIVIC1 a răspuns:

Pentru ca asa cum scrie si ne invata Biblia,, doar nebunul isi spune in sinea lui ca: nu exista Dumnezeu si se crede intelept in ochii lui""
Tot Biblia spune ca, inceputul intelepciunii e respectul fata de Dumnezeu."
Cei care au intr-devar credinta in Dumnezeu cauta tot timpul sa-si pastreze inima curata si deschisa la Cuvantul Sau.

| CIVIC1 a răspuns:

Care e explicatia nick-name-lui tau asa de lung?
Sau poate ai cont dublu, triplu pentru a-ti da singur funda?

Nu am cont dublu, triplu. Și pana la urma care e treaba ta?