| snowyyy a întrebat:

Imi place mult de un baiat care a fost foarte vagabond la viata lui, iar acum s-a gandit sa se pocaiasca. Ati trecut prin asta? Cum as putea sa il conving sa revina la ortodoxie? A trecut la penticostali, zice ca asa ii iarta Dzeu pacatele. Unii prieteni mi-au zis sa incerc prin seductie

Răspuns Câştigător
| iulius21 a răspuns:

A te pocaii inseamna altceva, vezi sa nu confunzi sectanti cu ceea ce cere chiar ortodoxismul, sa ne pocaim

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, da seducția e o idee bună, îi faci un blow job și sunt sigură că revine la Ortodoxie.

| Angel0 a răspuns:

Daca el se simte bine la penticostali, de ce crezi ca-i va fi mai bine la ortodocsi?

| Minks a răspuns:

Foloseste-ti fundul, precis o sa se intoarca la ortodoxie.

| Nymphetamine a răspuns:

Da ce trebuie sa-l convingi tu sa revina la ortodoxie? Lasa-l in pace, e alegerea lui...

| isis5001 a răspuns:

Nu. Eu sunt ortodoxa, dar cred ca cel mai bine e sa ramana pocait, o multime de pocaiti s-au casatorit cu ortodoxi sau au fost impreuna. Niciodata nu se va mai intoarce la ortodoxie, fii sigura, dar poti sa ti-l apropii, adica sa ii spui ca il admiri pentru atitudinea lui, pentru faptul ca s-a lasat de vagabonzeala, ca ti se pare f bine ca se apropie de Dumnezeu. Ii apropii ff bine pe pocaiti daca pari ca dai importanta la ceea spun. Poti chiar sa mergi cu el o data sau de 2 ori la adunari cu el. Si eu am fost cu un astfel de baiat si asa l-am cucerit, am stat impreuna mult timp.

| isis5001 a răspuns:

Asculta dunamis si pocaitii pe youtube ca sa vezi cum gandesc oamenii astia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seductia si sentimentele nu se folosesc pentru a schimba convingerea religioasa a cuiva, la urma rezultatul are toate sansele sa intoarca impotriva ta.
Poti doar lasa omul sa decida aratand sa vada toate cele ce crezi de cuuviinta apoi le cantareste cu grije si face propria alegere de care raspunde daca o face gresit indiferent ca a fost in necunsotinta de cauza ori stiut caci fiecare suntem datori sa cautam Adevarul.
Nu incerca sa convingi acea persoana, arata-i faptele, nu ignora ca aratandu-i anumite chestiuni se uita la tine si te vede model, ori unde gresesti iti va reprosa ca tu esti ortodoxa/ortodox si gresesti, ca duci lipsa de intelepciune si rabdare, ca incerci sa exploatezi emotional spre folosul tau.
Vezi ca este posibil sa cazi incercand sa ajuti.

| Foxyyyyyyyyy a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii arati ce fel de persoana esti si ca are pe cine se poate baza cand ii este greu, apoi incet-incet sa ii arati ca iti place de el si ca tii la el asa cum estehappy! Nu incerca sa il schimbi pentru ca daca incerci sa o faci el va deduce acest lucru se va indeparta de tine, pentru ca daca a luat o decizie atat de radicala inseamna ca are nevoie de sprijin si iubire. Lasa'l sa te cunoasca asa cum esti cu partile tale bune si cu cele rele. Nu ai nevoie de un truc anume pentru a fi cu el ci doar sa fii TU si numai TU si putina intelegere! Accepta-l asa cum este si o sa fie bine!