| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Planul lui Dumnezeu este ca, la finele veacului prezent, fiecare suflet omenesc să fie îmbrăcat în trupul nemuritor al învierii, trup în care va putea trăi în condiţiile mediului de existenţă specific veacului nou! După înviere vor mai fi magazine, restaurante, telefoane, televizoare, școli, locuri de muncă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, după înviere evident ca nu vor mai fi magazine, restaurante, telefoane, televizoare, scoli sau locuri de muncă. În rai ne vom odihni și Îl vom lăuda pe Dumnezeu toata veșnicia. Crezi ca Dumnezeu te duce în rai ca să fie ca pe pământ? În plus, telefoanele și televizoarele nici n ar avea vreun sens. Cu cine sa vorbesti? La ce fel de filme sa te uiți? Ori ce știri sa vezi? Acolo ești în rai, poți vorbi cu oricine fata în fata și nu ai ce știri sau filme sa vezi. Cât despre scoli... Scrie în Biblie ca atunci vom cunoaște pe deplin deci nu vom avea nevoie de scoli pentru a ști anumite lucruri. Iar locurile de munca... De ce ai munci în loc sa te odihnești? La cine ai munci? De ce ai vrea bani?
Eu asa zic ca e, e părerea mea, citind Biblia cunosc destul de multe și în absolut niciun loc nu scria ceva despre ce ai pomenit tu mai sus.

| ___Enzo explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Să muncesc nu vreau! Mai mult să fac școală! Întrebam că mă gândeam dacă o să fie plictiseală și de unde putem să cumpărăm ce vrem!

| ___Enzo explică (pentru ___Enzo):

Mă gândeam la viața pe noul Pământ!

| ___Enzo explică (pentru anonim_4396):

Eu ma gândeam la viața pe noul Pământ! Cum zice în Biblie că Dumnezeu va creat un nou cer și un nou Pământ!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ___Enzo):

Nu o sa te poți plictisi niciodată în rai. E atât de minunat acolo ca nici nu ne putem imagina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ___Enzo):

Eu cred ca Noul Pământ e în cer ptc Domnul Isus a zis ca merge sus ca s-a e pregătească un loc și Se va întoarce după noi ca să ne ducă acolo

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Planul lui Dumnezeu este ca, la finele veacului prezent, fiecare suflet omenesc să fie îmbrăcat în trupul nemuritor al învierii, trup în care va putea trăi în condiţiile mediului de existenţă specific veacului nou! Pe asta de unde ai mai scos-o? Rescrii tu Biblia? După înviere vor mai fi magazine, restaurante, telefoane, televizoare, școli, locuri de muncă? Da. și bordele, cazinouri și cârciumi cu duiumul.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil că nu,lumea va arata cel mai probabil diferit, in sensul că vor fi ca un fel de îngeri cei care au făcut fapte bune, in timp ce aceia care au făcut fapte rele, vor ajunge să ardă în focurile eterne ale propriilor păcate sau cel puțin eu așa văd lumea.
Însă dacă e sa o luam la milimetru, Dumnezeu când a creat omul prima oara a adus potop sa îl distrugă și i-a părut rau că a făcut omul. Avand in vedere că istoria se repetă și acum, cel mai probabil lumea nu va mai fi așa cum e acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. Cred că după înviere, vom trece într-o altă dimensiune care nu va arata nici pe departe că cea actuală.

| AntiReligion a răspuns:

Nu există niciun plan al lui Dumnezeu, pentru că nu există niciun Dumnezeu. Ideea că fiecare suflet omenesc va fi îmbrăcat în trupul nemuritor al învierii este o fantezie absurdă, fără nicio bază științifică sau logică. Nu există nicio dovadă că sufletul este altceva decât o iluzie creată de creierul nostru complex. Nu există nicio dovadă că există un veac nou, în care oamenii vor trăi în condiții diferite de cele actuale. Toate acestea sunt doar povești inventate de religii pentru a manipula și controla oamenii.

Oamenii vor muri și se vor descompune, ca orice alt organism viu. Singura noastră moștenire va fi informația genetică pe care o transmitem urmașilor noștri prin reproducere. Singura noastră speranță este să ne folosim de știință și rațiune pentru a îmbunătăți viața noastră și a celorlalți în timp ce suntem vii. Nu avem nevoie de iluzii confortabile despre o viață de apoi.