| Xenia29 a întrebat:

Buna ziua!
Un absolvent de teologie poate sa se casatoreasca cu o fata care a mai fost casatorita, dar este divortata/vaduva? Sau trebuie amandoi sa fie la prima casatorie? Multumesc!

1 răspuns:
| 1onur a răspuns:

Femeia aceia fata acea pe care o iubești tu tinere teolog, te poate însoți către o căsătoriei foarte frumoasă fără niciun prejudiciu și "păcat " "deranj" fie văduvă fie că a avut alte relați în viața ei personală ca ori și ce om normal și sănătos.

Nu trebuie să fiți primi în viața nimănuia nu există o "lege" în asta nicăieri, unde spune? Că ar trebui ca cineva să-ți fie primul/a în viața ta?

De ultima nu o știu fiindcă eu n-am trecut la acea etapă și nici nu am de gând să trec peste ce simt cu Adevărat am rămas la prima și ultima pentru mine este de ajuns atâta.

Dumnezeul spune să iubești cu Adevărată și sa nu trădezi, vinzi iubirea ta nimănuia pentru nimeni și nimic în lumea asta.

Trebuie să fiți loiali cu Adevărat să iubești cu Adevărat atunci nimeni nu rămâne cel din urmă și cel din tăi. Dacă îți respecți soția soțul căsnicia și iubești cu Adevărat căsnicia ta va ține cu ia o viață normală și frumoasă.

Nu are importanță cine este la prima întâlnire, cine este la primul divorț.

Ce contează cu Adevărat este sa iubești cu Adevărat atunci nu se mai naște nicio despărțire nu se mai ivește nicio ocazie de certuri, neînțelegeri, dușmănie, răutate, ipocrizie, nesuferințe, toxicității, nesimțirea, nerespectarea, bătaie de joc Agresivitatea, abuzurile, superioritate cine "are dreptatea" asta nu trebuie să existe într-o relație, căsnicie, atunci se destramă tot ce înseamnă frumos, normalitate, egalitatea iubirea Adevărată.

Când apare prostia, și dezumanizarea se distruge totul.