| Teodorapopa a întrebat:

Bună ziua,
Vorbesc cu un băiat de 5 luni și am descoperit ca suntem rudeni. Adică străbunica mea și bunica lui au fost surori, mama sa cu bunicul meu sunt veri întâi și mama mea cu băiatul respectiv sunt veri al doilea. Eu ce sunt cu el? Nepoata de var al doilea sau veri al treilea? Mă pot căsători cu el religios? Este păcat?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de gradul VII, nu stiu sa existe vreo denumire pentru acest grad de rudenie, asa ca va puteti casatori, atat civil, cat si religios.

| Pocait01 a răspuns (pentru Ioandelasal):

VII, nu V? Cum ai calculat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pocait01):

Daca bunicile voastre erau surori erati rude de gradul VI, respectiv veri de-al doilea, cu strabunica se mai adauga un grad de rudenie.

| Pocait01 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din nou, cum ai calculat?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Grade_de_rudenie
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/rude.htm
Dacă gradul de rudenie cu bunicii este secundar și străbunicii este terțiar, atunci ar rezulta gradul 5(2+3).
Sau dacă se calculează altfel dă-mi documentul/site-ul/anexa sau logica după care se face.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pocait01):

Ti-am explicat cum am calculat, daca n-ai inteles este problema ta.
Daca nu ma crezi fa o schita pe hartie si o sa vezi ca ce ti-am spus este corect.

| Pocait01 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci nici tu nu știi, am înțeles.

| ania a răspuns:

Nu e pacat nu sunteți rude foarte apropiate. Si conform legii numai verii primari nu se pot casatori

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu, este okay să vă căsătoriți.
"Eu ce sunt cu el? Nepoata de var al doilea sau veri al treilea?"
Nu știu în română cum s-ar zice, în engleză ar fi "second cousins once removed". Dar practic e verișorul lui maică-ta.

| Teodorapopa explică (pentru MeisterSchnitzel):

Deci nu este păcat? Mă pot combina?