| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să intreb, eu ca ortodoxă pot să mă inchin intr-o biserică catolică? Aici nu am biserică ortodoxă.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, te poti inchina si la o biserica catolica. Si ei sunt crestini ca si noi, ortodoxii.
Eu sunt tot crestin ortodoxa si am cununat un cuplu de tineri catolici, in biserica catolica., cu preot catolic.
De altfel, sora mirelui este maicuta la o manastire catolica din tara si a fost prezenta la nunta lor. Daca era ceva gresit sau interzis, nu se putea asta, dar uite ca s-a putut.

| Nickniky a răspuns (pentru Violleta2022):

Sfantul Ioan Gura De Aur a scris ca vor fi considerati dusmani ai lui Hristos nu numai eretici ci si cei care sant in comuniune cu ei.Catolici au cazut de la credinta in anul 1054 si s-au rupt de Biserica Ortodoxa de rasarit si sinodul Ortodox i-a dat anatemei adica i-a scos afara din biserica si a interzis rugaciunea impreuna cu ei.Acum poti sa tragi singura concluzia daca ce ai facut este bine s-au rau si dupa cum vad mai inveti si pe altii...se inplineste cuvantul din scriptura care spune ca orb pe orb de-l va conduce vor cadea amandoi in groapa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nickniky):

Asta este o interpretare dupa ureche, fiecare dupa cum ii convine.
Eu nu sunt eretica si nici in comunitate cu ei, asadar, nu pot fii manipulata cu prostiile pe care unii dintre voi le inventati, ca sa imprastiati zanzanie si ura intre oameni.

Fiecare avem "Dumnezeul" nostru si ne inchinam lui!

Este loc pe pamantul asta pentru toate credintele!

Unde scrie in Biblie ca trebuie sa-ti urasti aproapele, pentru ca se inchina altui "dumnezeu"?
Asta este inventie umana, din rautate sufleteasca, cu intentia clara de manipulare si conducere a masei de oameni, care-s mai limitati in gandire si incapabili sa judece pentru ei insisi.
Totul este un business, totul este din dorinta de a strange cat mai mult bani, ca sa huzureasca.
Unde este onestitatea preotilor, a celor care conduc enoriasii din biserica? De ce nu sunt modesti, sa stea in case simple, fara masini, fara aur, fara lux?
Dupa cum vezi, este vorba tot de manipularea si interpretarea sfintei scripturi, dupa bunul plac.

Cam acelasi lucrur il spun si musulmanii, ca crestini sunt erectici si nu exista alt Dumnezeu, decat Allah-ul lor.

Traiesc in tara si pe continentul cu cele mai multe religii din lume, Australia!
Aici suntem toti emigranti si fiecare venim cu alta religie si credinta.
Asadar, fiecare isi vede de credinta si religia lui, fara sa fim iprociti si sa ne injuram sau uram, fiindca ne inchinam altei entitati ceresti.

Daca esti cu adevarat un om credincios, vezi-ti de lungul nasului si nu mai aduce acuze altora, nu mai urai si nu mai instiga la rau, nu mai baga zanzanie, ca-i contra sfintei scripturi!

| Nickniky a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai citeste o data ce am scris, poate vei intelege ceva si nu-mi mai pune mie in spinare lucruri pe care nu le-am spus.Mai bine pune mana si citeste invatatura Bisericii Ortodoxe cu privire la acestea si nu mai tot delira atat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nickniky):

Asta este educatia ta crestina?
Asa scrie in Biblia ta, sa jignesti oamenii?
Mi-e sincer scarba de cei ca tine, care va considerati mai buni ca restul lumii, cand scoateti rautati pe gura, dar intrati in biserica, pretinzand ca sunteti puri si mari credinciosi, cand sunteti de fapt oameni fatarnici!

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus spune sa te inchizi in odaia ta nu sa te rogi in locuri publice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca nu trebuie sa mergi la catolici.
Mai bine te rogi acasa.
Daca esti ortodoxa, ce sa cauti lq alte religii?
Tocmai asta il supara pe Dumnezeu.

| Andra9pk a răspuns:

Poti sa te inchini si acasa, in fata unei icoane happy nu e musai sa te inchini intr-o biserica.

| IoanTPU a răspuns:

Canoanele Bisericii spun clar să nu umblăm pe la cei ce s-au despărțit de Biserică. Catolicii sunt eretici prin învataturile lor, de aceea Duhul Sfânt nu se pogoară. Deci întrebați duhovnicul și cred că e mai bine în cămara inimii noastre, decât în locuri în care Adevărul-Hristos este ciopârțit. Nu trebuie să acceptăm așa ceva. Mulți au fost martirizați pentru așa ceva. Iertați-mă!

| Lenuta_Antohe_1966 a răspuns (pentru IoanTPU):

Dumnezeu este peste tot! Si la catolici se poate face rugaciuni!

| IoanTPU a răspuns (pentru Lenuta_Antohe_1966):

Dumnezeu este peste tot, însă nu acceptă ca învățătura care a dat-o să fie schimbată de niște minți moderniste!
Documentați-vă și vedeți ce spun și Părinții Bisericii Ortodoxe in legătură cu catolicii și cu celelalte secte!

| anonima182000 a răspuns:

Mai bine te inchini la tine acasa, in liniste dimineata si inainte de culcare. Biserica e a hotilor si a pacatosilor, a babelor care vin doar sa barfeasca. Fa fapte bune si fii bun asta e singura credinţă.

| Lenuta_Antohe_1966 a răspuns:

Da,am să dau mai multe detalii.Eu sunt în Italia si eu locuiesc intr-o comună di Italia unde nu este biserică ortodoxă. Când ies în orele libere merg să mă inchin, uneori la biserica din localitate.