| Huieiuhe a întrebat:

Bunica mea in vârstă de 50 de ani s-a botezat acum 3 ani și ea nu a luat cina domnului deloc și nu vrea să meargă la biserică deloc, prefera sa meargă în târg sa vândă marfa. Dumnezeul ei sunt banii

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si care-i problema?
Fiecare persoana are dreptul sa aiba sau nu o religie, sa o practice sau nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa, și?

| mastadont a răspuns:

Mi se pare și logic, mai bine merge în târg unde face niște bani vânzând rodul muncii sale nu la biserică unde trebuie să scoată bani din buzunar.

| KovacsB a răspuns:

Troll.Greselile de scriere te dau de gol.Nu prea ai fost atent in clasa a 2-a.

| T0Teu a răspuns:

1. Care e intrebarea?
2. Foarte rau, dar cum crezi ca o sa o ajutam noi prin TPU? Spune i tu cat de important e sa ia Cina, arata i ca scrie in Biblie ca cine nu mananca trupul Domnului si nu bea sangele Lui nu are viata si celelalte versete legate de Cina Domnului... roaga te, postește pentru ea... mai mult de atat ce pot spune?

| minrest a răspuns (pentru T0Teu):

Spui: ''cine nu mananca trupul Domnului si nu bea sangele Lui nu are viata'', asta este canibalism ritual, o manifestare religioasa arhaica, caracteristica unor triburi inapoiate din Africa, America Latina si Pacific. Da, crestinii isi mananca zeul, nu alti oameni; sigur ca, daca mancarea unui alt om iti aduce puterea lui mistica, mancarea zeului este mult mai eficace, si nici nu are rost sa mai mananci alti oameni. Nici vorba de asa ceva in Vechiul Testament, dimpotriva. Nu pot sa inteleg cum ati putut sa coborati pana la canibalismul ritual.

| T0Teu a răspuns (pentru minrest):

Se vede ca ai fost penticostal degeaba, tu nici acum n ai inteles Cina Domnului.