| anonim_4396 a întrebat:

Ca lupta sa fie cat de cat mai corecta, o sa schimb putin zeii. Deci... dintre Odin, Zeus, Jupiter, Seth, Dumnezeu, Indra, Allah si Zamolxis, cine ar castiga lupta tinand cont de abilitatile fiecaruia si care va fi clasamentul final. Incercati sa fiti impartiali in alegere.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ai tu ce ai cu zeii tai!

| Leutzbv a răspuns (pentru EmaS):

Eu as paria pe zeii tai preferati doar ca este o "mica" problema...Singurul care traieste dintre toti acestia este Dumnezeu. Restul sunt istorie.Deci, pariez pe El! happyhappyhappy
Am raspuns aici pentru ca sunt blocat de Gaia. Nu-i plac ochelarii mei :0

| anonim_4396 explică (pentru Leutzbv):

Nu esti blocat. Eu nu blochez si nu raportez pe nime.

| anonim_4396 explică (pentru Leutzbv):

"singurul care traieste este dumnezeu"... iti pun si tie aceeasi intrebare ca emei care a zis acelasi lucru... De ce sunt morti ceilalti zei si ce/cine i-a ucis?

| EmaS a răspuns (pentru Leutzbv):

Nu ii plac convingerile noastre si nici zeul nostru Isus! Domnul sa te binecuvanteze!

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceilalti zei nu sunt morti. Zeii nu pot sa moara. Doar ca acei zei sunt sinonime cu idolii. Oamenii s-au inchinat lor si au fost lasati de izbeliste. Li se aduceau jertfe de tot felul si zeii lor nu raspundeau... Uita-te cu bagare la intamplarea cu Ilie si proorocii lui Baal. Din cauza ca acesti zei nu au existat, oamenii care s-au simtit tradati au renuntat la ei. Deci, in concluzie, acesti nu au murit pentru ca ei nici macar nu au fost vii.

| Leutzbv a răspuns (pentru EmaS):

Si pe tine Ema!

| FucktheSystem a răspuns:

Normal că Odin, poate să fie Dumnezeu atotputernic dar cam are probleme de logică și este și nehotărât în schimb Odin are înțelepciune.

| monstrulet a răspuns:

Odin is the best laughing pariez oricand pe el.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnzeu.De ce?
1)Numai El exista dintre cei enumerati.
2)Numai el este infinit.
3)Sunt 8 enumerati. Dintre care Dumnzeu apare de 2 ori.Allah(Dumnzeu Tatal) si Dumnezeulaughing.
Te-ai lamurit?

| anonim_4396 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cand afirmi ca allah e dumnezeu (sau, cum zic unii, toti sunt dumnezeu cu alt nume), esti constient ca ce zici in toate religiile e o blasfemie si ca trebuie sa fi ars, torturat si ucis nu? Daca tie ti-ar zice un musulman ca tu de fapt nu te inchini zeului tau ci ce inchini zeului lor doar ca are alt nume iti convine?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru anonim_4396):

Kronos=mosul ala cu chelie in spate si par in fata, cu aripioare la picioare, care atunci cand zboara nu ai de ce sa il prinzi ca are chelie seamana cu DUMNEZEU? Si asa... daca nu crezi in zei...de ce ai mai pus intrebarea?

| anonim_4396 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Descrierea ta despre kronos e total eronata. Nu avea chelie iar cel cu aripioare la picioare se numea Hermes. Daca zeul tau arechelie in spate, par in fata si aripioare la picioare e fix problema lui. Nu mi-ai raspuns la intrebarea "Daca tie ti-ar zice un musulman ca tu de fapt nu te inchini zeului tau ci ce inchini zeului lor doar ca are alt nume iti convine?". Cat despre "de ce am pus o intrebare daca nu cred in zei", iti repet si tie... daca spun ca superman vine de pe krypton nu inseamna ca eu cred in existenta lui.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca par eretic...da.Da, Dumnezeu Tatal este Allah si invers.

| Musique a răspuns:

Tind să cred că nu exista zei.

| Darkmagic a răspuns:

Hai sa raspund eu la intrebarea ta prietene, aceea de felul: "Cine i-a ucis pe zei", poate terminati odata cu ineptiile de tipul asta... happy

Zeii tai au fost creati de oameni. Erau aidoma lor, certareti, incestuosi, razboinici, betivi etc.
In niciun caz "atotputernici" sau nemuritori. (se omorau intre ei fara vreo problema deosebita) laughing
Ei bine, la un anumit moment, omul a vrut sa creada in ceva mai puternic decat zeii, a dorit sa creada in ceva ce invinge moartea, in ceva ce gandeste.
Atunci au murit zeii tai, iar spre deosebire de ei, acest Iisus pe care unii il cred Mantuitorul, altii un simplu tamplar, a folosit gandul in tot ce a infaptuit, spune-le "minuni" sau cum doresti. N-avea nevoie de nimic si nici nu a avut nimic din "arsenalul" "zeilor" tai, (fulgere, sabii, scuturi, tridenturi, globuri) sau mai stiu eu ce imbecilitati fara de care nu insemnau nimic...
Acest Iisus a mai facut ceva, a SCHIMBAT lumea. Vechea lume pagana si sclavagista unde viata si morala nu insemnau nimic iar oamenii erau tratati ca niste unelte. Nimeni si nimic, nici om, nici "zeu", nicio entitate nu a mai atins lumea si nu i-a mai schimbat mersul intr-atat de profund...
(te mai intrebi si acum cine ar "castiga" in "turnirurile" pe care le imaginezi tu?) happy
Nu va obliga nimeni sa credeti in Iisus, Allah sau Ahura-Mazda...dar macar sa va maturizati ar trebui sa fiti in stare si singuri. happy
Succese... big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Se zice "succesuri" bai laughing. La intrebarea asta n-am chef de dezbateri desi ma tenteaza sa-ti arat greselile facute in comentariul tau legat de isus, incest, razboi, schimbare, sclavagism, unelte si altele. Totusi, asa de amuzament, incearca sa faci macar un top 3.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

"Succesuri" se spune la Bruxelles. laughing
Nu te sfatuiesc sa intrii vreodata cu mine in "consideratii" pe teme...
Pe orice teme. laughing
Nu te mai intreb nici DE CE ar pune un tip instruit totusi, o asemenea intrebare "just for fun"...pe un site unde intra "bureti" de 12-16 ani, "neformatati" la minte...
Noapte buna.

| reihiuke a răspuns:

No, acum trebuie sa astepti sezonul viitor laughing

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Acum incep pariurile laughing

| reihiuke a răspuns:

Dumnezeu si Allah reprezinta acelasi lucru. Jupiter si Zeus la fel happy Zamolxis e un fel de Isushappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia!(la asa intrebare, asa raspuns)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu nu... doar zeii prezenti. Inscrierea candidatilor pentru meciul acesta s-a terminat. Poate la urmatoarea etapa o sa apara Gaia. Momentan fa un clasament cu cei prezenti aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca intrebarea nu a fost pusa ca divertisment (sau mai direct spus la misto), intentia ta mi se pare cel putin bizara.Nu poti cere sa faci comparatii pertinente, fiind vorba de perioade si culturi diferite, deci forte de "lupta" inechitabile.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Normal ca e pusa "just for fun". Totusi, incearca sa faci un top 3 laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adica sa ma "prostesc".Nu pot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă prin,, Dumnezeu'' te referi la Dumnezeul Bibliei, e ușor. El e omnipotent. Restul, whatever.