| somios a întrebat:

Ca parere aveti despre Biblie?
Este oare Biblia o carte deosebit de periculoasa tinand cont ca pe baza continutului ei s-au comis zeci de milioane de omucideri, ba chiar mama ucigasa din Brasov, cea care si-a transat bebelusul, si-a justificat crima prin faptul ca ea a facut un sacrificiu asa cum scrie si in Biblie?
Oare ar fi bine ca aceasta mama criminala sa fie lasata sa se pocaiasca, astfel ca Isus sa-i poata ierta pacatele, si prin pocainta sa devina un alt om, bineinteles liber, sau trebuie sa fie pedepsita exemplar pentru crima ei abominabila?

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

''Sau si daca scrie, se refera ca daca il iubesti pe cel de langa tine adu-l la Dumnezeu, adica sa il aduci la Pocainta. ''
Prea mult rahat spoit, nu inteleg de ce trebuie tu sa modifici un singur cuvant din aceasta fraza dupa cum iti convine tie... Apoi, femeia aceasta era o penticostala, si sustine ca dumnezeu i-a cerut sa faca aceasta crima, nu mai rastalmaci si schimba cuvinte dupa bunul tau plac, in acel verset se face referire la JERTFA, NU LA POCAINTA. Sunt sute de exemple in biblie in care se cere jertfa sub diferite forme, se cere jertfirea de animale, acolo ce faci?! Pui egal in dreptul jertfei si al pocaintei?! Se cere sa aducem animalele sa pocainta?! Lasati-va de meseria asta urat mirositoare... spoirea de rahat!

76 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Isus este Dragoste si Adevarul iar satan este ura si minciuna.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''un mod de viata corect dupa principiile Cuvantului lui Dumnezeu''
Tocmai, femeia aceasta si-a omorat copilul pentru ca ''asa i-a cerut dumnezeu'', si si-a argumentat fapta printr-un pasaj biblic.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Da-mi tu trimiteri in Biblie unde cere Dumnezeu sa aducem jertfe, dupa ce am primit mantuirea prin jertfa Domnului Isus.Desi niciunde in Biblie nu gasim crestini sa faca asemenea fapte.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este un caz izolat. Femeia nu era in deplinatatea facultatilor mintale.Pe cei care nu se conformeaza statutului sunt exclusi din comunitate, deci cu siguranta ca aceasta femeie va fi exclusa din randul credinciosilor.Nu ne reprezinta.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Omul spre deosebire de cimpanzei şi alte primate, mai dispune si de ratiune,ceea ce ar trebui sa faca o mare diferenta.Dar, vad ca tu nu prea faci uz de ratiune, iei cateva citate si nu incerci sa intelegi contextul din care au fost extrase.O tii una si buna:Batman si Batman.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune. De ce? Cel mai simplist raspuns este ca omul nu poate fi strict rational sau strict spiritual. Dumnezeu are grija de suflet iar stiinta are grija de partea rationala a fiecaruia, de creier, de gandire, de nevoia de a explica anumite procese sau fenomene din punct de vedere tehnologic. Omul ideal este un om echilibrat sau care se afla in cautarea acelui echilibru, adica un om care are grija atat de sufletul sau cat si de ratiunea sa pe care i-o impune felul sau de a gandi. Un om echilibrat care stie totdeauna sa actioneze conform gandurile sale, sa-si dea seama cu claritate ceea ce simte si sa-si exprime dupa acest mod si sentimentele, un om care stie clar care-i sunt scopurile si intentile si care stie sa stie sa si-le puna in practica.

| Raniia a răspuns (pentru chelstone):

Tu ai facut testare psihologica? sa stii ca poti fi apt din punct de vedere psihic in urma evaluarii psihologice si debutul unei boli poate sa apara brusc,acum poti fi perfect sanatos si peste cinci minute sa spargi tot in jurul tau; De ce nu lasi specialisti sa decida daca aceea femeie era sanatoasa? Se poate intampla si la tine,maine ar putea toate stirile sa fie legate de chelstone,cum ca ai omorat pe cineva? De ce totul de la religie,bolile psihice pot afecta pe toti oamenii, crestini sau necrestini.,, Fii sincer fata de tine insuti si atunci nu mai poti fi fals de cineva''.

| Raniia a răspuns (pentru somios):

Oare minte ta este la fel de bolnava ca acelei femeii?

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

Eu inteleg, eu sunt pocaita dar nu sunt bolnava psihic, dar tu lasi de ...prin comportamentul tau.Criminali sunt peste tot in lume indiferent ce religie sunt.

| Annie2498 a răspuns (pentru somios):

Poi stiu laughing si eu sunt pocaita. Si spune-mi tu un verset sau doua in care Christos isi spune Lucifer si in care se lauda ca e seful Iadului.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru Raniia):

''Tu ai facut testare psihologica?''
Am facut testare psihologica in ultimul timp si sunt ok, am avut destule probleme si am umblat prin spitale, fii sigura ca daca aveam ceva sesizau doctorii.

''sa stii ca poti fi apt din punct de vedere psihic in urma evaluarii psihologice si debutul unei boli poate sa apara brusc, acum poti fi perfect sanatos si peste cinci minute sa spargi tot in jurul tau''
Hai nu ma innebuni... hahaha, eu cred ca ai niste doage lipsa, cum adica sa fii acum sanatos si peste 5 minute sa nu mai fii (dpdvd psihic), esti prea inapta sa-ti dai seama ca astfel de lucruri nu se intampla, ce sa vezi, doctor in operatie facand ca maimuta brusc... Alte aberatii mai ai?!

''Se poate intampla si la tine,maine ar putea toate stirile sa fie legate de chelstone,cum ca ai omorat pe cineva?''
Si totusi tu esti mai aproape...

''De ce totul de la religie,bolile psihice pot afecta pe toti oamenii, crestini sau necrestini.,, Fii sincer fata de tine insuti si atunci nu mai poti fi fals de cineva''. ''
Cine a spus ca bolile psihice nu pot afecta toate categoriile de oameni?! Doar ca in acest caz vorbim despre o indoctrinata religios care si-a ucis copilul.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune. De ce?''
Ratiunea nu are legatura cu inima, procesele psihice senzoriale, cognitive, afective sunt 3 procese alternative ale creierului uman, poti sa bati campii cu inima ta cat vrei, n-ai decat sa bravezi, insa ce spun eu sunt lucruri demonstrate, iar doctorii lucreaza in baza acestor notiuni cu pacientii. De altfel sunt notiuni usor de asimilat daca n-ai un cap indoctrinat si daca nu incerci tu sa schimbi logica sau o ordine logica a proceselor psihice ale creierului uman.

| Raniia a răspuns (pentru chelstone):

Informeaza-te la un medic psihiatru despre debutul bolilor psihice(schizofrenie)daca pe mine nu ma crezi.La unele cazuri de schizofrenie simptomele pot sa apara brusc, cum ar fi posibil si la femeia din Brasov.Si ideea ta fixa,, indoctrinata religios'' te poate inbolnavi.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu o sa incepem iar discutiile contradictorii pe care le-am mai purtat.Fiecare crede ce vrea.Eu ti-am scris si atunci ce am citit din carti de specialitate, dar tu una si buna: Batman si Batman.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

De ce sa te fereasca Dumnezeu, pentru ca tu crezi in El?

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

De ce nu crezi?,, Nu te teme! Eu sunt Cel dintai si Cel din urma.Cel viu.Am fost mort si iata, sunt viu in vecii vecilor.Amin''.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu ti-am scris si atunci ce am citit din carti de specialitate''
laughing In ce carte de specialitate ai citit ''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune.''?! Te-as ruga sa-mi dai un link de pe un site de specialitate sau un articol din care sa reiasa ceea ce ai spus tu, ca eu peste tot am gasit doar ceea ce am specificat, si anume, procesele pshihice care explica toate procesele creierului uman, fie ele cognitive, senzoriale sau afective.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Http://referate.educativ.ro/referat-Procese-psihice.html
http://www.e-psiho.ro/procese-psihice
Aici gasesti si tipurile de senzatie:
Tipuri de senzaţii

o După natura analizatorului ce stă la baza formărilor deosebim între:
• Senzaţii vizuale → ochiul
• Senzaţii auditive → urechea
• Senzaţii gustative → limba
• Senzaţii cutanate → pielea
o După natura informaţiilor pe care ni le oferă:
• Senzaţii ce ne dau informaţii din mediul extern (vizuale, auditive)
• Senzaţii care ne dau informaţii din mediul intern (foame, sete,
oboseală, greaţă, sufocare, durere, frig, etc.)
• Senzaţii care ne dau informaţii despre poziţia corpului capului, membrelor
→ propreoceptive (ne ajută să ne ţinem poziţia verticală)
→ de echilibru (ne ajută să ne ţinem echlibrul)
→ chinestezice (despre mişcări)

La care dintre puncte este prezentata inima ca un organ senzorial?!

http://www.referat.ro/referate_despre/procese_psihice.html
http://www.1referat.ro/201_referat_procese_psihice.html
http://www.ipedia.ro/gandirea-un-proces-psihic-79/

Daca vrei iti mai gasesc articole pe tema proceselor psihice. In care dintre acestea gasesti aceasta concluzie: ''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune.''?!
In care dintre aceste articole se vorbeste despre ratiune ca un proces dependent de inima?!
In ce carte ai gasit tu ca ratiunea este dependenta de inima, Alba ca zapada si cei 7 pitici, pinochio, ursul pacalit de vulpe?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Sa inteleg ca tu nu ai inima?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Impotriviti-va lui tari in credinta si el va fugi de la voi.Sau biruind raul prin bine.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Pai da pentru tine si pentru el care aveti o inima impiertita este normal sa nu simtiti nimic.