| SCOOBY DOO a întrebat:

Ca sa intram in rai nu trebuie sa avem nici un pacat

Răspuns Câştigător
| sweetapril a răspuns:

Nimeni nu este fara pacat, dar daca se recunoaste si ii pare rau de el Dumnezeu il iarta, de aceea a murit Domnul Isus pentru noi, Dumnezeu ne vede sfinti prin jertfa Fiului Sau.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca ai pacate cat nisipul marii si iti pare rau, te caiesti si te lasi de ele, iti ceri iertare si primesti iertarea Domnului Isus, vei fi mantuit.

| danay72 a răspuns:

Ca sa ajungi in paradisul pamantesc care va fi dupa ce Dumnezeu va pune capat acestui sistem de lucruri(Matei5:5,Psalmi37:9-11,29), nu ai cum sa fi fara pacat, pentru ca de cei care vor supravietui se spune ca vin din necazul cel mare(Apocalipsa7:9-14), deci tot noi vom fi cu pacatul adamic.Dar Dumnezeu inca de pe acum doreste sa ne straduim sa facem imbunatatiri in personalitatea noastra si sa ne scimbam, pentru ca asta e scopul Bibliei. Efeseni4:22-24

| RAY a răspuns:

Nu

| RAY a răspuns:

Isi raspunde ema imediat

| Wøodenpints a răspuns:

Ca să intri în rai nu trebuie să ai demnitate.

| reihiuke a răspuns:

Ce este acela pacat? Cum determini ce e pacat si ce nu e pacat? Ma refer la chestii mai subtile. Spre exemplu, in opinia unora (printre care si a mea), competitia e pacat, pentru ca nu face altceva decat sa intareasca invidia, orgoliul, ambitia (nejustificata) si te face sa crezi ca daca nu esti primul, nu esti bun de nimic. Cu toate acestea, o groaza din bisericile protestante promoveaza "intreceri" ba pe teme biblice, ba diferite jocuri de divertisment. Si foarte putini considera competitia un pacat. Cu toate astea, daca e pacat iar tu nici macar nu-ti dai seama si o dai tot inainte crezand ca e bine ce faci? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca Iisus s-a jertfit degeaba? atunci care mare datornic il va iubi pe Dumnezeu mai mult in functie de greselile iertate?

| 1Mihai1 a răspuns:

Trebuie să fii mantuit.