| anonim_4396 a întrebat:

Cand cineva greseste fata de alt om, isi face un pacat practic si alege sa-si spele acel pacat, care din urmatoarele doua variante de abordare vi se pare cea corecta?
Prima varianta: - se pune in genunchi si se roaga lui Dumnezeu sa-i ierte acel pacat si dupa ce considera ca acesta i l-a iertat nu-l mai intereseaza sa-si ceara iertare si de la omul caruia i-a gresit in primul rand, astfel ca cel caruia i-a gresit ramane in continuare suparat pe el si evident ca nu l-a iertat pentru greseala comisa.
A doua varianta: - se duce direct la cel caruia i-a gresit si-si cere iertare incercand sa vada cum poate sa-si repare greseala, astfel ca in cele din urma cel caruia ia gresit il iarta si nu mai este suparat pe el

12 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Ar fi bine dacă ar fi atât de simplu...dar ce te faci când scuzele nu sunt acceptate? când vezi ca supărarea rămâne, deși persoana te asigura ca nu ai de ce sa îți faci griji? când problemele în cauza depășesc și pe unul și pe celalalt? ce spui merge perfect la motive egoiste, dar când în cauza sunt probleme mai serioase, care par de nerezolvat...

| Filip23 a răspuns:

Boi olandezule, ma privezi de varianta in care vreau sa dau la pace si cu romanu si sa ma rog si lui Dumnezeu. In mintea ta atitudinea buna fata de doua fiinte diferite e o chestiune imposibila. Oare de ce?

| MarianWLF a răspuns:

A doua varianta.

| DyNo a răspuns:

Eu zic ca a doua varianta este cea mai rationala si mai practica. Daca se roaga lui Dumnezeu, acea persoana nu-i va ierta acea greseala ce dracu'. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele,sant abordari corecte, dar cand va merge sa se spovedeasca si sa ceara iertarea Domnului trebuie sa-si fi cerut iertare la persoana respectiva.

| vitbsk a răspuns:

Se duce direct la cel căruia i-a greşit şi îi cere scuze cu demnitate şi sinceritate, în chip neprefăcut.
Matei cap. V 23-26
"23.Deci, dacă îţi vei aduce darul tău la altar şi acolo îţi vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24.Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, şi mergi întâi şi împacă-te cu fratele tău şi apoi, venind, adu darul tău.
25. Împacă-te cu pârâşul tău degrabă, până eşti cu el pe cale, ca nu cumva pârâşul să te dea judecătorului, şi judecătorul slujitorului şi să fii aruncat în temniţă.
26.Adevărat grăiesc ţie: Nu vei ieşi de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban."
Dacă, totuşi, nu vrea să te ierte, roagă-te pentru el.

| Chio9 a răspuns (pentru vitbsk):

Frumos..foarte frumos.:X

| dexter7 a răspuns:

Cate vor filegate pe pamant vor fi dezlegate pe pamant, iar cate vor fi legate in cer vor fi dezlegate in cer... Deci daca tu greseti unei persoane te duci si iti ceri iertare de la acea persoana, iar de el te va ierta atunci pacatul iti va fi iertatwinking

| elenush17 a răspuns:

Iei si combini amandoua variantele, sigur e cel mai bine asa.

| elenush17 a răspuns:

Poate pe moment nu o sa reusesti sa obtii iertare de la persoana respectiva, dar rugandu-te lui Dumnezeu, El va mijloci pentru tine, va obtine iertarea mult dorita pentru tine si de abia atunci ai sa vezi ce bine te simti.

| doctorandus a răspuns (pentru elenush17):

Ideea ca Dumnezeu mijloceste obtinerea iertarii din partea altei persoane e o mare aberatie, deoarece Dumnezeu ar trebui sa i se arate ei si sa-i spuna sa-ti acorde iertarea sau sa incalce liberul ei arbitru si s-o sileasca sa te ierte.

| LolaKiss a răspuns:

Sa se duca se se spoveadeasca si apoi sa-i ceara iertare omului caruia i-a gresit.