| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Când e ploaie torențiala cu fulgere si trăsnete se zice ca e supărat foarte tare Dumnzeu?

11 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Cauza poate aparea de unde te astepti sau nu. Dar, da, se mai zice si asta, dar vorba este in popor.

| mentholinks a răspuns:

Ce nu se zice? Romanii au o gramada de zicale de rahat.

| Digikey a răspuns:

Cand ploua face pipi iar cand tuna face part.

| Algo098 a răspuns:

Da, tine de primitivismul fiecaruia. Cand omul crede in fantezii, tot ce vede i se pare de la Dz cel atotputernic, atotstiutor, bun, iubitor si invizibil. De asta au scucces cartile cu povesti. Unde nu intra stiinta intra religia.

| RKBlue a răspuns:

Da.
Ca sa il imbunezi trebuie sa dansezi dezbracat, cu o cruce de metal(lungimea minima e de jumatate de metru), in mijlocul campului.
A, si nu uita ca trebuie sa strigi: "tilacap tsof ma" de 100 de ori.
Acum, lasand fantezia la o parte, oamenii in trecut au zis o gramada de lucruri, care de care mai ciudate si idioate.
Nu poti sa te bazezi pe niste povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca Sfantul Ilie se ocupa cu trasnetele, iar la nordici se ocupa Thor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Sunt doar un fenomene al naturii.

| alex598 a răspuns:

Nu

| Mrfear a răspuns:

Eu stiam ca Zeus e cel care arunca cu ploi torentiale si fulgere cand e nervos happy

| MihaiV01 a răspuns:

Nu chiar
cand e ploaie torențiala pur si simpul o cere natura, poate are nevoie de volumul asta de apa