| DanionM a întrebat:

"Când îţi aduci aminte de Dumnezeu, înmulţeşte rugăciunea, ca atunci când nu te vei mai putea ruga, Domnul să-şi aducă aminte de tine." (-Sf. Marcu-)

Care sunt cele mai mari obstacole în calea rugăciunii - "legătura noastră cu cerul"?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

1) Eul. Care vrea sa faca mereu altceva decit sa se roage. Caci rugaciunea pentru el este ceva cu totul "anormal". Problema lui se poate rezolva prin disciplina, adica cu orice pret sa faci orice pentru a avea macar o data un timp de rugaciune zilnic
2) Lumea cu lucrurile ei. In loc sa privim la cer, ca sa Il vedem pe Dumnezeu, si astfel sa ne putem ruga, noi poate ne rugam, dar cu gindul la cele ale lumii, si aceea nu e o rugaciune normala. Nu e corect sa tot ceri ca sa ai in lumea asta, e si aceea o rugaciune, insa e gresita daca se rezuma doar la atit. Pina la urma, ramii tu cu cererile tale, asa cum se intimpla si intre prieteni cind tot ceri, fara a oferi in schimb nimic. Raspunsul: renuntarea la lucrurile lumii, la a mai fi lipit de ele, pentru a-ti canaliza atentia aupra a ceea ce e mai important.
3) Pareri eronate cu privire la rugaciune. Cind intelegi cu adevarat ce e rugaciunea, si cind o si practici, atunci in timp ea devine ceva placut, caci Dumnezeu se implica in ea, si ea devine un dialog, stii ca esti ascultat, si adori sa ajungi la acel timp de rugaciune pe care stii ca trebuie sa il tii. Insa nu vei putea sa te rogi asa cum trebuie daca nu inveti din Biblie, de la Isus Hristos, de la cei care au avut o legatura speciala cu Dumnezeu si au descoperit arta rugaciunii
4) Comoditatea. De ce sa ma rog, daca pot face altceva mai placut inimii mele? Raspunsul - renuntarea la sine, la ceea ce ma face sa ma simt confortabil atunci cind e cazul sa ma rog
5) Diavolul. Adora sa se opuna rugaciunii, caci stie ca un om care se roaga devine puternic, si lui nu ii convine asta. De aceea, nimeni nu trebuie sa se mire daca cind incepe cineva sa se roage, are parte de tot soiul de impotriviri (fie e deranjat, fie il ia somnul, fie il duce gindul in alta parte). Impotriva Diavolului, exista doar o arma: smerenia. "Smeriti-va inaintea lui Dumnezeu, impotriviti-va Diavolului, si el va fugi de la voi" zice Biblia, deci primul pas e sa te smeresti, sa nu te consideri a fi cineva, daca vrei sa il alungi pe Diavol de la tine.
6) Anturajul. Nu poti sa stai prea mult cu Dumnezeu, daca stai mult cu prietenii. Daca seara iti pierzi timpul cu prietenii, nu poti dimineata sa te trezesti ca sa te rogi, si apoi sa iti faci obigatiile zilnice, mereu vei sari, din lipsa de timp pentru ca te-ai trezit tirziu, peste timpul de rugaciune. Stiu ca pare aiurea, dar cu siguranta e mai bine sa renunti la a mai sta atit de mult cu prietenii, pentru a te putea ruga.
7) Atotsuficienta. Cind crezi ca ai tot ce iti trebuie, consideri ca nu mai ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, si atunci, de ce sa te rogi? Raspunsul - constientizarea faptului ca ai nevoie de Dumnezeu chiar si atunci cind ai tot ce iti trebuie, ca oricind poti ramine in viata fara nimic datorita unor imprejurari nefavorabile.
8) Mai vrei? Mai sunt si alte motive... happy Si asta pentru ca omul ar face orice ca sa nu se roage.

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Delăsarea, lenea, comoditatea, amânarea pe " mai târziu " etc.

| costis a răspuns:

Frumos pasajul din Sf Marcu.
Cred ca dorinta inmultirii capitalului, care va impovara angajatul din ce in ce mai mult si dorinta nesupravegheata de bucurii, care se va indrepta din ce in ce mai mult catre oferta nelimitata a mediului virtual.

| Mădă0611 a răspuns:

"Pacatul", aici pune tot ce exista si simti. laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Pai ispita, neatentia la rugaciune, ratacirea cum s-a mai zis, diavolul si mai ales gandul care vine si care nu are o legatura cu rugaciunea care e lumesc.
TREBUIE SA FIM TARI IN RUGACIUNE SI SA NE RUGAM CHIAR SA AVEM O RUGACIUNE PLACUTA SI PUTERNICA SI FOLOSITOARE INAINTEA LUI DUMNEZEU!

Nihil Sine DEO!
I belong to Jesus!

| HueyFreeman a răspuns:

Stai asa? Adica atot-totul, cel mai cel si cu mintea de otel poate sa ma uite? Ce este el, un om?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Noi insine. Alt ceva sau altcineva nu ne pot priva de acest privilegiu.

| Guildo a răspuns:

Pai din cate stiu cele mai mari obstacole in calea ''legaturii cu cerul'' sunt banii! Daca N.A.S.A ar avea mai multe fonduri, poate ar reusii sa trimita oameni cat mai departe in spatiu. Si eu ma rog in fiecare zi sa ajungem o data pe Marte si sa colonizam sistemul asta solar.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Guildo):

:)) nu te mai ruga ca iti racesti gura degeaba. De la Marte e mult pana la intreg sistemul solar.
http://i.imgur.com/qVWIh7o.jpg

| Guildo a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda, dar orice om poate sa viseze... unii viseaza la Mos Craciun, altii la Iepurasul de Pasti, iar pe langa asta mai sunt multi prieteni imaginari, la care oamenii incearca sa isi faca timp ca sa viseze.

| ArinaRya a răspuns:

Nu. pierderea credintei, ratacirea.