| alexandru1234567890 a întrebat:

Care dintre dvs. ati citit biblia si ati citit totul din punct de vedere stiintific si care sunt concluziile?
Nu au dreptul sa raspunda la aceasta intrebare cei care nu au citit totul. Exclusi cei care au citit cateva randuri din fiecare.

Răspuns Câştigător
| AndreescuMMO a răspuns:

Biblia a fost scrisa de mai multi oameni dar are doar un singur autor si anume Duhul Sfant pentru ca tot ce este scris acolo este inspirat de Dumnezeu

31 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

N-o sa ajungi sa citesti niciodata tot ce s-a scris despre aceste doua subiecte. Concluzia la care am ajuns, e ca ateismul, la fel ca dogmatismul religios, e un sistem de gandire inchis. Nu ajungi nicaieri cu asta. Eu sunt contra excluderii altor moduri de gandire. Eu ma consider crestina (deoarece consider ca Biserica are rolul ei, de a crea starea de comuniune, de a umaniza, de a te apropia de ceilalti; personal, nu cred in izolarea in turnul de fildes), dar sunt deschisa si catre alte moduri de gandire. Mi-ar placea sa ma duc in Tibet, sa stau acolo o perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate ale lumii sant nimicuri pe langa cateva cuvinte spuse lui moise de catre Dumnezeu; EU SUNT CEL CE SUNT.Si adevarate vorbele eclesiastului; desertaciune.desertaciunea desertaciunilor si goana dupa vant.

| Delmoniko a răspuns:

Concluzia dupa citirea bibliei. E la fel de buna ca Enuma Elish, povestea lui Adapa, Popol Vuh, Tora, Coranul si alte carti "sfinte". E doar beletristica. Cine crede altceva are clar probleme la mansarda. Asta se poate dovedi printr-un test intr-un cabinet psihiatric.
Biblia, ca si religia nu au ce cauta in contextul stiintei. Primele sunt hocus-pocus pentru mascarici, iar a doua reprezinta realitatea.

| alexandru1234567890 explică (pentru Delmoniko):

Teoriile evolutioniste reprezinta realitatea?laughing)))))))Cum puteti crede asa ceva?

| Delmoniko a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Alexandru, mama, ai probleme cu linistea interioara? Vrei sa fii domolit sau sa te impaci cu creatorul (cacofonie voita)?

| AndreescuMMO a răspuns:

Poti sa citesti si de 10 ori biblia daca nu o intelegi nu poti da raspunsuri legate de ea. dar totusi intrebarea ta unde bate?

| alexandru1234567890 explică (pentru AndreescuMMO):

Ma gandeam ca ne dam cu totii cu parerea si nu stim nimic despre religie si stiinta.Va marturisesc ca si eu fac parte din categoria neaveniti pentru ca pe vremea mea in scoli nu exista decat religia si cui ii pasa de ea iar stiinta era zero.happy

| alexandru1234567890 explică (pentru AndreescuMMO):

Binainteles ca m-am informat cat de cat si ambele nu par adevarate.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Stai putin, deja o iei pe alte cai. ai spus de biblie nu de religie... lasa religia pentru ca nici o religie nu se tine 100% dupa biblie si nici nu va fi religie care sa implineasca cu totul Biblia. Biblia e o carte perfecta alcatuita din 66 de carti scrise de diferiti autori cu o sincronizare perfecta in timp si spatiu. iar logica bibliei este cu mult peste logica stiintei, in stiinta sunt multe presupuneri si teorii care nu pot fii niciodata doveniite. si raman simple teorii. dar tot ce scrie in biblie poate fii dovedit. doar ca trebuie sa intelegi ca sa iti dai seama.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Vrei sa spui. ca ai citit biblia cap-coada si ai ajuns la concluzia ca nu e adevarata sau doar ai citit cateva articole care au incercat sa te convinga ca este falsa?

| alexandru1234567890 explică (pentru AndreescuMMO):

De acord cu dvs., si cei care au scris Biblia aveau argumentul revelatiilor iar stiinta e pur s.f.happy

| alexandru1234567890 explică (pentru AndreescuMMO):

Stiti ce fac ateii? Pun in tabara stiintei toate inventiile si descoperirile si amesteca teoriile stiintifice nedemonstrate cu revelatiile oamenilor care au descoperit atatea de-a lungul timpului.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Stiinta este lasata de Dumnezeu, dar unii au abuzat la maxim de ea, ducand-o intr-o anumita extrema. ateii au cautat dea lungu timpului sa vina cu tot felul de teorii care sa combata biblia dar logica bibliei este muult peste stiinta care exista in momentu de fata. de exemplu... daca atomul a creeat viata pe pamant : de unde a stiut el sa iti faca atat de complex organismul? de unde a stiut el sa faca degetul mare de la mana stanga egal cu degetul mare de la mana dreapta? cum de toate planetele se invart in jurul propriei axe si nu ies din orbita?

| alexandru1234567890 explică (pentru AndreescuMMO):

Pare totul calculat de catre o forta a binelui.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Pai in spate e Dumnezeu! crede-ma... am vazut mana lui cand am avut mai mare nevoie de ei si am vazut si in viata unora din familia mea cand stiinta iti mai dadea 3 zile de trait pentru ca cancerul era in metafaza sa treca cateva zile in care toata famila ne-am rugat si pe urma la film nu mai era pic de cancer!? cum poti explica asta?

| alexandru1234567890 explică (pentru AndreescuMMO):

Sincer nu cred ca e cea mai buna dovada ca ar exista ceva, ateii vor spune ca a luptat organismul.happy

| AndreescuMMO a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Nu e cea mai buna Dovada. cea mai buna dovada dupa parerea mea este faptul ca existam laughing) faptul ca avem ratiune, faptul ca e inexplicabil lucru acesta faptul ca a pun in noi aceasta dorinta de a afla cine e in spatele tuturor lucrurilor. crezi ca ateii nu-si pun intrebarea asta? hai sa-ti spun un lucru. daca stai si gandesti logic. iti trebuie mai mare credinta sa crezi ca nu exista Dumnezeu decat sa crezi ca exista

| AndreiM77 a răspuns (pentru AndreescuMMO):

De ce toti oamenii dau vina pe Biblie, ca nu o intelegem?
Oare sa fie biblia problema?

| AndreescuMMO a răspuns (pentru AndreiM77):

Din potriva noi suntem vina, pentru ca nu cerem intelepciune de la Dumnezeu sa o intelegem. vorbeam cu cineva si imi spunea ca au fost locuri in care a citit si de 30 de ori si dupa ce a cerut lumina de la El a vazut altfel pasajul respectiv, la inteles

| AndreiM77 a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Asa e, degeaba o citim daca noi nu vrem sa o intelegem si sa o studiem sub rugaciune.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru AndreiM77):

Pot sa iti adresez cateva intrebari? ( dar as vrea pe privat.dar nu pot sa iti trimit mesaj )

| AndreiM77 a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Sigur.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru AndreiM77):

Imi spune ca statutul de junior nu imi perminte sa iti trimit mesaj

| AndreiM77 a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Ai fb.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru AndreiM77):

Da, dar nu prea as vrea sa il spun in public big grin

| AndreescuMMO a răspuns (pentru AndreiM77):

De fapt cauta pe facebook "Inger Care Iubeste " si de acolo o sa iti dau facebooku adevarat

| Dandanache a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Pe vremea ta? Inainte de 90 nu se preda religia in scoli. Dupa 90, a fost introdusa ca materie optionala intr-o programa cu materii stiintifice obligatorii. Cand anume ai facut mataluta scoala?batting eyelashes silly hypnotized

| alexandru1234567890 explică (pentru Dandanache):

Dupa 90 si religia se preda dar teoriile evolutioniste nu.

| Dandanache a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce divaghezi cu teoriile evolutioniste? Ai spus ca pe vremea ta, la scoala, religia era totul si stiinta era zero. Cand anume asta si unde, pentru ca invatamantul romanesc a pus mereu stiinta la nivel obligatoriu, pe cand religia a fost fie inexistenta, fie facultativa.

| alexandru1234567890 explică (pentru Dandanache):

Nu va mint.happyBine, eu am facut liceul la frecventa redusa si nu prea se facea nimic.In scoala generala nu s-a pomenit niciodata si nici in liceu de vreo teorie evolutionista dar religia era obligatorie.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Biblia a fost scrisa de mai multi oameni dar are doar un singur autor si anume Duhul Sfant pentru ca tot ce este scris acolo este inspirat de Dumnezeu