| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre voi va simtiti vinovat sau intr-un fel asemanator dupa ce va masturbati? De ce credeti? Fara raspunsuri aiurea va rog.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca simti sentimentul de vinovatie inseamna ca comiti un pacat.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Sentimentul de vinovatie nu inseamna obligatoriu ca savarsesti un pacat, ci ca ai constinta ca faci ceva ce nu ar trebui sa faci. Un prieten si-a schimbat cultul in urma casatoriei, trecand de la ortodocsi la penticostali. A avut si inca are un sentiment de vinovatie. A comis un pacat?

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Probabil ca a facut acest pas fara sa aiba convingerea ca face ceea ce trebuie si a facut aceasta doar in scopul de a se casatori cu persoana iubita. Cand faci acest pas trebuie sa fi pe deplin incredintat ca aceasta este voia lui Dumnezeu si atunci primesti certitudinea mantuirii si experimentezi nasterea din nou. Trebuie sa vii inaintea lui Dumnezeu cu o inima sincera si curata, nu din interes. Tot ce nu faci din incredintare este un pacat.

| RAY a răspuns:

Ce fac rau ca sa stiu si eu? omor, fur, violez, mint etc

deci masturbarea e ca cand as ucide 26 de oamenii nevinovati ca ala tot pacat e, e corpul meu fac ce vreau ce vreau eu cu el, ce zeu e ala care te trimite in iad doar ca te masturbezi? deci pavel e in rai ca ucidea oamenii nevinovati si unu care se masturbeaza va ajunge in iad, masturbarea e foarte buna, s-a dovedit ca in tarile unde masturbarea e ilegala violurile sunt mai multe

| Hombre a răspuns (pentru RAY):

Pana acum n-am auzit ca e vreo lege in vreo tara unde masturbarea e interzisa. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hombre):

In tarii mulsulmane, se pedepseste chiar si cu castrarea http://perfecte.md/......xuale.html

| RAY a răspuns (pentru Hombre):

Baietii astia pocaiti chiar raman virgini pana la insuratoare, adica nici macar o masturbare?

| Hombre a răspuns (pentru RAY):

Pai daca pentru masturbare le taie capul pentru viol ce dracu' le mai face, ii fierbe de vii.laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru Hombre):

Nu, la viol ii obliga sa se casatoreasca cu victima.

| Hombre a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai e misto, pui ochi pe una buna cu care vrei sa te casatoresti si o violezi, mumai in violuri imi petreseam viata si haremul era mare. Pe EmaS o violam la misto, sa-mi care apa sfintita in jacuzzi.

| Miauti a răspuns:

Da mai ales cand ai pus intrebarea intr o categorie necorespunzatoare

| OliverArrow a răspuns (pentru Miauti):

Faza e ca multi se simt vinovati din cauza ca il considera pacat. De aceea am pus intrebarea la aceasta categorie.

| Maomau a răspuns:

Oare nu gasesti ca e mai bine sa te masturbezi cu o femeie?

| 3xfemeie a răspuns:

Sunt copii ( bebelusi chiar ) care se masturbeaza si nu se simt vinovati pentru nu constientizeaza ce fac.
Tu fiind mai mare ai o idee despre bine si rau, permis si nepermis. Daca in mintea ta ai pus masturbarea la rubrica rau sau nepermis cred ca e normal sa ai astfel de sentimente.
Sau ar putea fi teama ca vei fi prins. big grin
ps poate intr-o zi te plictisesti si renunti

| Borsko a răspuns:

De ce sa te simti vinovat? E dreptul tau pana la urma laughing) Iti place nu-ti place tot o faci pana la urma. si e bine pentru corp big grin

| RisenLight a răspuns:

Pai ai fi mandru sa spui ca te-ai masturbat... sigur ca nu.Ce denota asta?
Te las pe tine de aici

| Linguritza a răspuns:

Este nasol aceasta patima. Pai in primul rand, nu stiu de ce, dar ajungi intr-o situatie in care parca ai fi dependeta, parca nu te poti stapani. In al doilea rand, masturbarea te si schimba intr-un fel. De exemplu stiu pe cineva mai mare ca mine cu un an, dar face acest lucru de mult prea mult timp si se vede exact o schimbare la el.

Cert este ca te simti totusi vinovat, si este o patima urata, pare injositoare. Nam cuvinte exact cum sa descriu dar e o patima de cadere. Rau de tot!

| RAY a răspuns (pentru Linguritza):

Cand o faci non stop da e nebunie curata, cand o faci cu minte nu vad ce e rau

| OliverArrow a răspuns (pentru Linguritza):

La cunostinta de care ziceai ca o face des are cumva una din urmatoarele manifestari: timiditate, neatentie, lipsa capacitatii de concetrare, frica/rusine de a avea o relatie cu o fata? Sau care sunt schimbarile pe care le-ai vazut tu?

| Linguritza a răspuns:

Chiar daca o faci cu minte, da poate pentru tine asa o fi, dar parerea me este ca tot in jos mergi.

| Linguritza a răspuns:

Nare astfel de schimbari, dar pot sa zic ca este un fel de om care isi termina intr-un mod mai diferit... Nu stiu cum sa iti explic exact, trebuie sa vezi sa iti poti da seama, si chiar e jos aceasta patima. Chiar daca nu reusesti sa scapi de ea definitiv, dar macar te poti ridica de fiecare data cand ai cazut, si cu cat te stapanesti mai mult cu atat este mai bine. Sau sa incetezi chiar cu patima asta.

De obicei sportul este bun pentru asa ceva. Si daca nu ma crezi, incearca sa faci sport pana la epuizare, sa iti ocupi mintea cu total cu o activitate care sa iti placa, si apoi iti vei da seama ca poti trai si la un astfel de nivel. Am uitat sa spun, ca de la patima asta porneste si lenea.