| Danii_Danii_1998_Phmh a întrebat:

Care este cea mai buna facultate de teologie ortodoxa din Romania? Dar de ce este cea mai buna facultate de teologie ortodoxa din Romania? Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Ai de ales intre Bucuresti, Sibiu, Alba. Sint facultati de traditie si cu cursuri serioase. Restul, infiintate acum...

| Danii_Danii_1998_Phmh explică (pentru Nonameagain):

Pai care ar fi cea mai buna?

| Nonameagain a răspuns (pentru Danii_Danii_1998_Phmh):

As zice Sibiu dar stiu ca trebuie sa mergi la una de care apartii zonal. Stiu de la cineva care a facut teologia. Intreaba la secretariatele lor daca este asa cu arondarea.

| Andrei1859 a răspuns (pentru Nonameagain):

Nu e obligatoriu la una zonală, dar trebuie binecuvântare de la arhiereul locului pentru a studia în altă parte.

9 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cea mai buna facultate este cea care te invata care este adevarul despre Dumnezeu si ce scop are el cu omul si cu pamantul. Cea care te invata despre Regatul sau imparatia lui Dumnezeu care cerem in,, tatal nostru, si pe care crestinii sinceri il asteapta cu ardoare. Dar facultatile de teologie de azi nu-l predau, nu promoveaza adevaru in invataturile lor, il ignora pe Dumnezeu. Instruiesc tineri naivi, sa joace teatru in fata oamenilor, sa devina imorali, lacomi dupa castig necinstit. Ute rezultatul in tara, uitate pe Yooutub la,, preotii si mojiciile lor. Ai cui slujitori sunt? Vrei sa fii si tu in randul lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal ca vrei sa te faci popa sa iti cumperi o masina ca aia din poza de profil.

| Făgăraş a răspuns:

Ca şi renume, este Sibiul, fiind cea mai veche. Însă mai important este cum ieşi tu de acolo!

| LibertateDeGandire a răspuns:

Un indemn foarte bun, ti-ar putea da acesti sfinti (in viata)https://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk

| Danii_Danii_1998_Phmh explică (pentru LibertateDeGandire):

Am mai vazut videoul asta si nu il inteleg deloc!