| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai veche religie inca practicata?

18 răspunsuri:
| kamykaze88 a răspuns:

Musulmani

| Azµre a răspuns:

Aninismul

| dragos9234 a răspuns:

Cea mai veche religie este imposibilitatea explicarii unor fenomene, din aceasta cauza ceva este considerat divin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru Gaia (care inseamna Mama Natura, sau Pamantul): cea mai veche religie este vrajitoria, sunt sigur ca tu intelegi de cewinking.
Pentru restul: nu ai de unde sa stii tu tpuliver ca primul om a fost adam, doar din Biblie;
@ roxaa15 Hinduismul, religie cu o vechime mai mare chiar decat si cea a crestinismului, dar nu este cea mai veche.
Intr-o buna zi cu toti vor intelege, si vor sti care este adevarata credinta big grin

| AnonymousV a răspuns (pentru anonim_4396):

Vor intelege ca este ortodoxia

| anonim_4396 explică (pentru AnonymousV):

Sunt sigur ca gresesti! Primii oameni, daca ne axam dupa stiinta, care explica mai multe decat fanteziile crestine, se ghidau dupa natura si stele, pe care se bazeaza in ziua de astazi religia Wicca. Daca va documentati de pe Internetul asta...care a ajuns cum a ajuns, nu veti intelege niciodata ce e aceea Wicca!

| AnonymousV a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii, au inceput sa creada in stele, dupa ce Cain la ucis pe Abel, fiul lui Adam... Daca nu citesti Biblia, ce sa-ti fac...

| anonim_4396 explică (pentru AnonymousV):

Sa citesc Bilbia: pierdere de timp. Ori cine poate sa scrie o carte sa i-a o carte din biblioteca unui zanatec si sa spuna ca descrie totul ce se va intampla pe pamant. Si in plus ma referam la oamenii care au fost demontrati stiintific, nu la niste jegosi care au aparut ca si-a rupt unul parti din el si l-a facut pe altul dupa chipul si asemanarea lui...

Dumnezeul vostru mi se pare o gluma...

| Silviuloan a răspuns:

Cea mai veche religie este Crestinismul...

| roxaa15 a răspuns:

Hinduismul

| richarddawkins a răspuns:

Iudaismul

| AnonymousV a răspuns:

Crestinismul, sau, mai precis, ortodoxia, deoarece ea vine de la primul om, Adam.

Răspuns utilizator avertizat
| hate1t4ll a răspuns (pentru AnonymousV):

Faci stand up comedy in timpul liber?

| anonim_4396 explică (pentru hate1t4ll):

Ce face el cred ca se numeste "stand down tragedy".

| MarisBogdan a răspuns:

Prima religie din lume a fost Crestinismul.

| robiolic a răspuns:

Depinde daca te referi la crestinism sau la altceva, religia egiptenilor era practicata cu 4000 de ani inainte de a se naste Isus Hristos, dar nu se mai practica. Acum eu cred ca fiecare de aici daca e ortodox va zice ca religia ortodoxa e cea mai veche si mai dreapta, daca e catolic va zice ca religia catolica e mai veche si daca e altceva isi va apara religia, daca tot esti curios uitete pe wiki.

| anonim_4396 explică (pentru robiolic):

Care parte din "inca practicata" nu ai inteles-o? Crestinismul ( cu toate ramurile sale ) este o religie noua. Normal ca pot sa dau pe guagal si pe wikipedia pentru a afla diverse raspunsuri. Totusi, prin intrebarea asta am vrut sa vad cam cat stiu altii (in mare parte crestinii) despre alte religii si despre vechimea lor. Vroiam sa vad daca vor spune ca religia lor este cea mai veche.