| AnonimaBi a întrebat:

Care este diferenta dintre inspiratia poetilor si inspiratia hageografilor?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Sigur ca exista si puncte comune. Dar diferenta poate fi una din ele : poetii pot fi atei. Dar nici asta nu este obligatorie.Hageografii pot si ei sa fie la un moment dat atei.Ei isi fac doar meseria de descriere a sfintilor.Inspiratia vine, daca este benefica, plina de har, tot de la Duhul Sfant.Deci daca vorbim despre 'inspiratie ', nu este nici o deosebire.Ma refer la cei adevarati, cei de valoare dovedita.