| RAY a întrebat:

Care este scopul, sensul existentei in forma religioasa?

10 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Intrebarea nu prea are sens pentru că nu exista un sens al existentei dintr-o perspectiva general religioasa. Religiile sunt diferite și au scopuri diferite, uneori chiar contradictorii. De ex în Budism scopul e să rupi lanțul de reîncarnări și să ajungi în samsara unde te dezintegrezi complet. În Creștinism scopul e omului este îndumnezeirea. Adica sa fii după har ceea ce Dumnezeu este după natură.

| RAY explică (pentru EestiSodalane):

Sa devi dumnezeu practic

| Theo94 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Samsara in budism este ciclul de viata, moarte si renastere.
Nirvana este starea suprema care te elibereaza de suferinta si de samsara.

| T0Teu a răspuns:

Scopul existentei este de a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu, cred. Adica mantuirea.

| RAY explică (pentru T0Teu):

Si acolo ce faci

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Il lauzi pe Dumnezeu si te odhinesti, din ce stiu

| RAY explică (pentru T0Teu):

O eternitate

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Da, corectwinking

| RAY explică (pentru T0Teu):

Te poti duce in china sa slavesti pe dicatorul sau pe kim ala ca si ala ii plac cantecele, care ar fi sensul existentei dupa moarte?

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Acel om nu e Creatorul si Mantuitorul meu. Deci, e o mare diferență