| RAY a întrebat:

Care este sensul propagandei religioase intr o tara crestina? Romania este o tara crestina unde 99% din populatie este crestina, care este scopul celor care fac propaganda religioasa?

Răspuns Câştigător
| rexiomaria a răspuns:

Pentru ca o tara extrem de religioasa e usor de controlat.
Daca biserica ar fi cunoscuta ca o sursa de informatii valide si absolut adevarate, atunci oamenii ar apela la ea, pana cand biserica v-a deveni singura sursa care se v-a considera valida.
Sursa de informatii si de adevar, fara coruptie(asta ar fi ce ar vrea ei sa vedem).
Si apoi cand biserica ar vrea ceva, ar cere.
Daca vor sa nu mai fie avort, il vor face ilegal, daca vor mai multi bani, ii vor cere si tu ii vei da, si tot ce vor ei tu vei face, pentru ca daca te opui, vei putea fi pedepsit.

In Siria exista ceva numit "Shariah law/Islamic law" care provine in Quran si Hadith, si este o parte din legile lor.
Acelea includ pedepse cu moartea pentru: daca esti gay(esti aruncat de pe o cladire), daca nu porti Hijab(te pot omora cu pietre) daca nu esti MUSULMAN(daca nu te convertesti in musulman te omoara) si alte lucruri. In acest caz religia controleaza legea, si legea controleaza oamenii, deci religia controleaza oamenii.
Am auzit ca Shariah law se practica acum din cauza teroristilor din ISIS, dar cred(cred) ca religia era arma de control si inainte de ISIS.

Daca Romania(cei la putere din Romania) vrea mai mult control asupra populatiei, si majoritatea populatiei este crestina, se vor folosi de asta in avantajul lor.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Scopul este acela de a arata fiecaruia punctele religioase care lipsesc celorlalte religii.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Sa se convinga ca secta lor e cea mai sfanta.

| AC4S4 a răspuns:

Or fi 99% din populatie crestini, dar cati dintre ei stiu cu-adevarat cine a fost Isus, ce a facut El si cati sunt constienti de faptul ca au nevoie de El?
La ce te referi prin propaganda religioasa? Da niste exemple, in afara site-ului acesta.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Martori lui yehova

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Crestina doar cu numele, tara asta-i mai pacatoasa ca Afganistanul. "Mergeti si vestiti evanghelia la toate neamurile", nimic important. Tu ramai cu propaganda ta, habar n-ai ce spui.

| RAY explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ce propaganda fac eu?