| Purec a întrebat:

Casatoriile intre persoane de acelasi sex si posibilitatea de a adopta un copil. Pro sau contra? Ce credeti ca ar fi mai bine pentru un copil? sa creasca intr-un centru de plasament sau sa creasca intr-o familie cu 2 tati sau 2 mame?

Nu stiam exact la ce categorie sa pun intrebarea, am ales religia pentru ca mi-a parut a fii cea mai potrivita

31 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Sunt si voi fi intotdeauna contra. Nici plasamentul, dar nici cresterea intr-o familie cu 2 tati/ 2 mame nu sunt conditii ideale pentru cresterea sanatoasa a unui copil, dar mai degraba cred ca cresterea intr-un centru de plasament ar fi mai de dorit decat celalalt caz. Daca Dumnezeu ar fi vazut ca acesta era un lucru bun, ar fi creat o pereche de femei si una de barbati. Si cum nu a creat asa, lucrul acesta este o uraciune inaintea Lui.

| Purec explică (pentru morningstar):

Si vrei sa spui ca crescand int-run orfelinat este situatia ideala? De ce il implici pe Dumnezeu? Asa pot sa zic si eu ca Dumnezeu nu te-a facut pe tine cu acces la internet si internetul este o uraciune pentru Dumnezeu happy

AI idee macar cum e viata intr-un centru de plasament? Copii aia nu au aprte de iubire, exista o "mama" pentru cate 45-50 de copilasi, care dupa un program de 8-10 ore pleaca acasa. Acei copii duc lipsa totala de iubire si ajung in cele mai grele situatii. De ce parintii homosexuali ar fi niste parinti slabi? De ce pleci cu ideea asta? De unde mentalitatea asta? Vad ca esti credincios, il pui pe Dumnezeu in fata, dar de ce judeci oamenii asa? Homosexualitatea nu este o boala, nu e nimic contagios si nimeni nu alege daca sa fie sau nu homosexual. Cand am pus intrebarea asta speram sa vad cat mai multe pareri PRO. Credeam ca s-a mai schimbat mentalitatea romanului dar cred ca m-am inselat.

| morningstar a răspuns (pentru Purec):

Din fericire, nu s-a schimbat mentalitatea. Si in opinia ta, toti cei care cresc intr-un orfelinat devin incapabili de orice si nu se va alege nimic de ei? Eu nu am zis ca un copil crescut intr-un orfelinat traieste in mediul optim, am sustinut doar faptul ca este preferabil ca el sa creasca intr-un orfelinat decat sa ajunga intr-o familie de homosexuali. Vrei sa iti spun ca am prieteni care au crescut in orfelinate si astazi sunt oameni care duc o viata normala? De ce Il implic pe Dumnezeu? Pentru ca in tot ceea ce fac, Ii cer intai Lui parerea. Nu intelege gresit: am prieteni homosexuali si nu dicriminez pe nimeni. Dar Dumnezeu nu uraste pacatosul, ci uraste pacatul pe care acesta il face. Nu sunt de-acord cu homosexualitatea, dar ii consider oameni ca si mine pe cei care sunt homosexuali.
Cat despre viata copiilor din orfelinat, te contrazic: cunosc orfelinate in care copiii sunt crescuti cu iubire, educatie si tot ce au nevoie. Ei cresc si devin oameni buni in societate. Nu toate orfelinatele sunt asa, dar mai exista si astfel de orfelinate, nu e chiar cum ai spus tu.
Romanul are nevoie sa isi schimbe mentalitatea acolo unde Dumnezeu chiar ii cere sa o schimbe, nu acolo unde oamenii considera ca esi demodat daca nu gandesti ca ei. Asta e parerea mea. Pentru orice ti s-ar parea ca nu se potriveste parerii tale, nu uita ca este normal sa gandim diferit.

| Kosuchin a răspuns:

Oricum nu se va intampla in Romania.
Si parca totusi, Familie si Relatii era o categorie mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebari ar un e un copil parintilor sai si ce raspunsuri ar primi de la ei? dar un adolescent? dar un tanar?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal,pentru un copil e bine sa traiasca langa o mama si un tata asta e clar dar in conditi speciale eu sunt de acord cu adoptarea de catre lesbiene pentru baietii si de gay spre fete de ce?
simplu pentru ca un copil baiat va copia parintii va iesi un copil gay sau o fata lezbiana, e bine ca un copil sa creasca intr-o familie asta e clar mai bine ar fi ca oricine care face un copil sa aiba habar de ce il face

| Purec explică (pentru ateuNEGATIV):

Din cate stiu eu ( sper sa nu gresesc) s-a demonstrat ca homosexualitatea este ceva innascut, nu ceva dobandit pe parcursul vietii, deci nu prea se poate pune problema imitarii comportamentului parintilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Gresit. Nu ii va copia pe parinti daca nu are in gena atractia fata de sexul opus. Daca ar fi cum zici tu, atunci nu ar exista LGBT, deoarece toti copiii ii vor copia pe parintii lor hetero. Din moment ce dintr-o familie hetero pot sa apara gay, lesbiene, bisexuali si altele, la fel pot si dintr-o familie de LGBT sa apara heterosexuali. Cat despre intrebare, eu sunt pro. La noi in Rromania, religia este principalul factor pentru intoleranta. In alte tari, aceste persoane duc o viata normala si nimeni nu are treaba cu ei nici in public, au copii si nu este nimic grav in asta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Purec):

Ca ateu stiu asta sunt de acord cu tine dar oare un copil crescut de parintii gay nu i va copia? ma refer la dezolvatarea lui mintala

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Freud a spus toti suntem pers bisexuale dar vrem sa fim hetrosexuale
nu trebuie sa ai gena aia sa te atraga o pers de sexul tau poate sa te atraga ocazional nu mereu sa nu uitam in natura se intampla de astea eu nufac gay pe cineva care a intretinut relati sexuale rare cu o pers de sexul sau

| Purec explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur mult ca mai exista si persoane ca tine in tara asta. Imi doresc sa apuc ziua cand oamenii ca tine vor fi majoritari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Pe mine nu ma deranjeaza deloc... am si prieteni de genu.

| Romeo_Robotin_1980 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu se greseste enorm de mult in privinta acesta, eu am prieteni gay si au copii adoptati si ei nu sant gay este o mare grseseala.

| Romeo_Robotin_1980 a răspuns (pentru Purec):

Cred ca gresesti enorm de mult poti sa im demonstezi ca homosexualitatea este ceva inascut, nu este adevarat sfatul meu du-te si vorbeste cu un homosexsual in privinta asta si ai sa vezi ce raspuns primesti

| Romeo_Robotin_1980 a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit ca am gasit pe cineva care gandeste la standardul occidental da ai dreptate in ro ma predomina gandirea de comunismnu ma mir si de ce economia tari este la pamant pentru ca din cauza gandiri, toate tari foste comuniste gandesc prost si din cauza acesta multe generati vor avea de suferit.

| reihiuke a răspuns (pentru Purec):

Din cate stiu eu ( sper sa nu gresesc) s-a demonstrat ca homosexualitatea este ceva innascut, nu ceva dobandit pe parcursul vietii.

Asta-i o prostie. Te-ai speria daca ai vedea ce usor se poate modifica orientarea sexuala. Dar intr-adevar, nu se poate pune problema imitarii comportamentului parintilor. laughing Dar nici bine nu-i pica daca o sa creasca cu 2 parinti de acelasi sex.

| Purec explică (pentru reihiuke):

Ceva dovezi de persoane care4 si-au schimbat orientarea sexuala? ( si chiar asa de usor)? Fara ceva dovezi nu pot inghitii afirmatia ta ca fiind adevarata.

Dar sa lasam asta, de acord ca pentru un copil nu ar pica bine sa fie crescut de parinti de acelasi sex, dar cum e mai bine? Sa creasca cu parinti de acelasi sex ( il pot iubii si creste corespunzator, orientarea sexuala nu ii face parinti mai slabi nu?) sau sa creasca intr-un orfelinat, unde imparte o "mama" cu alti 40 de copii si la 18 ani ajunge in strada singur?

| reihiuke a răspuns (pentru Purec):

La orfelinat big grin Dovezi de persoane nu am cum sa-ti dau. Iti pot da exemple... ideea e daca le crezi.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Fb intrebarea

| OnlineZ a răspuns:

Pai daca il iubesc ...de ce nu cred ca e acelasi lucru aproape.happy

| ellutza a răspuns:

Contra! Mai bine Creste intr-un centru printre copii decat intr-o "familie" de genul acesta. Ce putin in tara noastra unde sunt atatea conceptii, atata rautate si minimalism. La scoala s-ar face glume si rautati pe seama asta, vecinii vor barfi pe la colturi, prietenii nu vor exista deoarece este un copil care provine dntr-un mediu anormal si deviat pentru cei care traiesc "normal " in legea firii. Deci nu.

| Purec explică (pentru ellutza):

Pai si cum e mai bine? Ca acel copil sa suporte cateva rautati si glume proaste, dar sa creasca intr-o familie care sa ii ofere tot ce are nevoie? sau sa creasca singur pe lume, intr-un orfelinat de unde va iesii la 18 ani fara niciun viitor si va ajunge in strada fara niciun sprijin? Plus ca in general fiecare copil a fost macar odata tinta unei ironii sau a unei rautati, chair daca a avut parinti heterosexuali. De ce e un cuplu de homosexuali anormal si deviant? Daca 2 barbati sau 2 femei se iubesc si se simt bine imrpeuna, cine suntem noi sa spunem ca nu e normal?

| ellutza a răspuns (pentru Purec):

Absolut si categoric nu sunt de acord. Oricum in Romania nu va exista niciodata asa ceva adica posuibilitatea unui cuplu de acelasi sex sa infieze un copil. Una e sa fii ironizat pentru ca umbli cu papucii rupti si alta total altceva e sa fii ironizat cu privire la apartia ta pe lume din 2 "tati ". Nu am absolut nimic impotriva homosexualilor si lesbianismului sa traiasca fericiti sa bage ce vor unde vor si sa fie sanatosi

| Purec explică (pentru ellutza):

Tot ironizat esti.Indiferent pentru ce, are acelasi efect asupra unui copil. Si totusi, intre a fi ironizat ca ai 2 tati sau 2 mame, si a traii singur si a nu beneficia de o educatie normala si a nu simtii niciodata ca ai un loc al tau, ce ai alege? De ce faptul ca sunt homosexuali ii face niste parinti slabi? Cand e vorba de adoptie, familia respectiva este verificata minutios inainte, se discuta cu vecinii, cu rude. Homosexualii sunt oameni ca si tine, nu sunt nici mai rai nici mai buni. Nu au ales ei sa fie asa. E ca si cum ti-as interzice eu tie sa adopti un copil ca esti prea grasa sau prea batrana ca sigur acel copil va fi traumatizat cand ceilalti copii il vor ironiza ca are o mama graasa si de 70 de ani laughing. De ce sa nu existe niciodata in Romania asa ceva? Poate o sa evoluam si noi nu? Chiar sper si cred ca peste 1-2 generatii sa dispara mentalitatea asta paguboasa cu care am iesit din comunism. Nu intelegeam de ce e tara asta cum e. Dar daca majoritatea oamenilor prefera sa lase un copil intr-un orfelinat, in loc sa ii dea sansa sa fie crescut si educat intr-o familie, cred ca in principiu ne meritam soarta. O familie, fie ea si formata din 2 tati sau 2 mame este extrem de pretioasa. Este celula de baza a societatii nu? un copil are nevoie sa creasca intr-o familie. Sunt atatea familii de heterosexuali unde copii sunt traumatizati. Ai vazut probabil si tu copii violati chiar de tatal lor sau parinti betivi si frustrati care isi varsa nervii pe copii lor. Da-mi un alt motiv pentru care esti impotriva ( in afara de ala cu ironia altor copii, ca sincer sa fiu in aceasta situatie as prefera oricand sa am 2 mame sau 2 tati decat sa umblu din institutie in institutie si sa fiu al nimanui)

| ellutza a răspuns (pentru Purec):

Si daca e homosexual inseamna ca nu poate fi violator sau betiv sau sa isi bata copilul. Deja cauti scuze aberante.

| Dreamer12345 a răspuns:

Parerea mea e ca fiecare copil are nevoie de parinti dar decat sa sufere traume sau ma rog mai bine cu parinti de acelasi sex dact flamand si batjocorit ca, cam asa sunt copii de la centrele de plasament. Dar cred ca sunt putine cuplurile de acelasi sex care adopta copii.happy

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Tie ti-ar place sa-i spui lui Ion tata si lui Gheorghe mama?
intr-un centru de plasament cel putin au ocazia sa ramana cat de cat morali, dar in ziua de azi si acolo sunt destule cazuri de molestare de catre persoane de acelasi sex...da, oricum, au un impact mai putin negativ ca atunci cand ar trai intr-o familie din asta...
ar pati ca-n bancul ala.:tata, cum e sa fii travestit?
-nu stiu, intreab-o pe maicata"

| icandream a răspuns:

1)pai nu am ce sa zic gandeste-te daca cineva adopta un copil ex(o femeie care este impreuna cu alta femeie) daca ele isi doresc un copil il adopta dar cand o sa fie mare (la scoala) copii din clasa lui sau ei clar ca o sa afle si copilul respectiv o sa se simta stanjenit pentru ca el are 2 mame si nici un tata...
2)o sa-i fie rusie ca are o mama (una dintre ele).
deci va rog sa va ganditi.

| ny11 a răspuns:

Eu zic ca daca il iubesc pe copil e bine sa il adopte, si nu e obligatoriu ca acel baiat sa mosteneasca parinti lui adoptivi, sau o fata, eu zic ca daca il iubesc este tot ce conteaza....decat sa stea saracu copil prin centre de plasament...mai bine se duce la niste parinti adoptivi de acelasi sex, chiar daca nu va simti caldura sufleteasca ca de la o mama, macar va fi fericit si va avea si el haine, jucarii si o mancare cald si bani

| Romeo_Robotin_1980 a răspuns:

Probabil asta nu se va intampla in Romania din cauza mentalitati pe care in ca mai exista in Romania, eu traiesc in uk si sa stiti ca am prieteni gay care au adoptat copii, bine inteles ca acei copii care sant adoptati au o viata ok, la orfelinat nu le poate oferi cea ce un parinte i-ar putea oferi de cea ce un copil are nevoie.