| Inferno a întrebat:

Cat de ignorant si prost sa fi sa spui ca Pamantul are 6000 cand toate dovezile arata opusul. Si sa vi acum sa spuic ca trebuie sa schimbam manualele scolare dupa un zvon imbecil fara nici o relevanta sau legatura cu realitatea?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ma tu inca nu ai inteles ca crestini urasc dovezile pentru ca credinta se baseaza pe a crede in nimic

| martzian a răspuns:

Hmmm. Nu inteleg pentru ce trebuie sa jignim daca subiectul este motiv de disputa chiar si in lumea academica. Un exemplu de dovada pentru un pamant mult mai tanar este cantitatea de heliu din atmosfera, daca stii la ce ma refer.

| Inferno explică (pentru martzian):

"...este motiv de disputa chiar si in lumea academica"
ma indoiesc.
Nu stiu ce heliu,dar varsta Pamantului se stie clar, nu var relevanta teoriilor, daca ar fi sa dam dreptate la toate prostiile de aceste gen ar fi o lume tare ciudata.
Ar fi o lume in care dinozaurii au trait cu oamenii, doar pentru ca s-au gasit niste pietre antice cu dinozauri pictati, egiptenii aveau avioane cu care zburau, am fost vizitati de extraterestrii pentru ca s-a gasit un craniu. Ciupacabra, bigfoot, monstrul din lock ness, si alte mii de aratari exista, exista spirite, varcolaci, si tot soiul de fenomene.in fine, daca ar fi sa dam dreptate la toate teoriile de acest gen probabil ca lumea asa cum o stim s-ar transforma in ceva magic cu zane scarboase, sirene gasite in ocean, si alte creaturi.
Dupa mine teoria asta e o teorie la fel ca cea care spune ca omanii au trait cu dinozaurii.
Sunt convins ca are dovezi in sprijinul ei, toate teoriile astea rasuflate vad ca au "dovezi". Dar studierea rocilor ne spune exact varsta Pamantului. Studierea rocilor selenare ne confirma verdicitatea teoriei.
Care e treaba cu heliu?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Ar fi o lume in care dinozaurii au trait cu oamenii, doar pentru ca s-au gasit niste pietre antice cu dinozauri pictati, egiptenii aveau avioane cu care zburau" - Simplist si neinformat, apropo de ignoranta. Exista o dovada mult mai buna - o fosila de T.rex cu globule rosii in ea, demonstrand clar ca e vorba de mii nu de zeci de milioane de ani.

http://kgov.com/dinosaur-soft-tissue
http://kgov.com/list-of-not-so-old-things

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Care e treaba cu heliu?" - Mai intai o desfiintezi si apoi intrebi sa afli despre ce este vorba? Mda... sad

| Inferno explică (pentru martzian):

Eu spun ca oamenii nu au trait cu dinozaurii, nu aveau cum sa triasca. Toate dovezile sunt contrare. Avem dovezi istorice, geografice, biologice, paleontologice, si toate duc in acelasi loc.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Stop vot.

| Inferno explică (pentru martzian):

Mai tii mine cand ti-am spus de extraterestrii si ca ei au vizitat Pamantul?
Tu ce ai facut? Ai inceput sa razi si sa negi varianta asta. Dar stiai de copilul soarelui, craniul acestuia?
Nu stiai si cu toate astea ai negat varianta? De ce?

| Purec a răspuns (pentru martzian):

"Hmmm. Nu inteleg pentru ce trebuie sa jignim daca subiectul este motiv de disputa chiar si in lumea academica. Un exemplu de dovada pentru un pamant mult mai tanar este cantitatea de heliu din atmosfera, daca stii la ce ma refer"

Salutari. Observ ca iar faci pe inteligentul pe aici. Te-as ruga sa explici de ce crezi tu ca o cantitate mica de heliu in atmosfera Pamantului, ar evidentia o varsta mica a planetei. Apoi iti explic si eu care este treaba, caci banuiesc ca, din nou, vorbesti doar din auzite si din lucruri citite pe internet. Astept explicatia ta!

| martzian a răspuns (pentru Purec):

"Observ ca iar faci pe inteligentul pe aici. " - Multumesc. Observ ca sunteti o enciclopedie ambulanta si ca nu este nici un domeniu in care sa nu duceti cunoasterea la nivel de arta. Probabil ca ati gresit site-ul si ca va irositi geniul printre prosti de teapa noastra.

Apropo de atitudini care starnesc dispute ce degenereaza si, cu amintirea lor inca vie in minte, eu refuz calea lor - din acest moment. Nu sunt obligat sa va suport la nesfarsit jignirile - mai ales ca, daca va uitati pe raspunsuri, nu sunt dublate neaparat de argumente superioare, ci de pozitia strutului. Imi permit sa va ignor, prin urmare, pentru a nu ajunge din nou intr-un punct in care veti proceda in mod neprincipial. Sa fiu sincer nu o fac fara regret si imi cer scuze. Numai bine.

PS: Eu nu vorbesc "din nou" din lucruri citite pe internet. Abordarea asta va apartine.

| WhatheWow a răspuns:

Tu ai vazut Pastorul ala, sau ce mama dracului o fi, cum vorbeste? Ai vazut cum cu diareea lui verbala ii proteste pe oameni... adica ma rog, si are pe cine prosti ca la cit sint aia de indobitociti. are de unde. Zice ca nu face seminarii pe bani, dar nu uita sa mentioneze ca sotia lui si fata sint contabilele banilor lor, ca Dumnezeu le-a trimis banii prin intermediul donatiilor. Un caraghios profitor, ce mai!

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

O gramada de propagandisti religiosi, e tara plina de excroci.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Http://www.youtube.com/watch?v=GNfcncEZkkY&feature=player_detailpage / Nu stiu daca gasesti traducere dar urmarestel si a-i sa vezi unde poate duce prostia unui om intr-o tara foarte avansata tehnologic.

| WhatheWow a răspuns:

Da ai vazut documentarul ala : Evolution versus Inteligent design?

| WR104 a răspuns:

6000, km sau ani?
Eu cred ca Pamantul are atati ani cati am si eu de restul nu-mi pasa.
Eu sunt actorul principal in lumea mea si nu trebuie sa traiesc in trecut.

| rocco09 a răspuns:

Noroc de atei ca au rol de antibiotic! ce ne-am face fara voi!

| rocco09 a răspuns:

Cat de prost poti sa fii, vazand complexitatea universului, fiintelor vii, legile fixe dupa care functioneaza, si totusi sa spui "o intamplare oarba "

| charonmario a răspuns:

Inferno mai documenteaza-te tu baiatu au schimbat manualele scolare si au introdus ca pamantul are milioane si miliane de ani da nu au demonstrat asta niciodata ca nu au cum happyeu zic cat de prost sa fi sa crezi ca pamantul are milioane de ani pamantul nu ar fi rezistat milioane de ani din mai multe motive da nu ma obosesc sa le insir ca esti pe langa subiect esti departe rau

| Inferno explică (pentru charonmario):

"...au schimbat manualele scolare si au introdus ca pamantul are milioane si miliane de ani da nu au demonstrat asta niciodata ca nu au cum..."
Ma indoiesc, varsta Pamantului e de 4, 6 miliarde de ani, nu milioane.

"...eu zic cat de prost sa fi sa crezi ca pamantul are milioane de ani."
Nu stiu, pamantul are miliarde de ani, nu milioane.
"..pamantul nu ar fi rezistat milioane de ani din mai multe motive da nu ma obosesc sa le insir."
Nici n-am cuvinte, aberezi total si nici nu aduci dovezi. Spui ca nu te mai obosesti sa le insiri,dar de ce te mai obosesti sa scrii mesajul, pi nu tata, nu taticule, nu. Nu merge treaba asa, faci afirmatii dure, prostesti si cand vine vorba sa dai dovezi spui ca nu te obosesti. Fie dai dovezi, macar una, fie afirmatiile tale cad. Desiugur nu exista dovezi in favoare aceste prostii imi asum afirmatia.
"...esti pe langa subiect esti departe rau..."
Esti jalnic, sincer, nu e o jignire. Esti chiar jalnic, mi-e mila de tine.In primul rand vorbesti de milioane cand e vorba de miliarde. In al doilea rand nu ai habar de planeta Pamant, absolut deloc, faci afirmatii jalnice.

| Inferno explică (pentru charonmario):

Astept raspunsul tau.
CUm explici faptul ca s-a gasit o rocă de peste 4 miliarde de ani vechime?

| charonmario a răspuns (pentru Inferno):

Bun sunt jalnic adu tu dovezi ca are miliarde de ani. Cercetatorii au recunoscut ca pamantul are cateva mi de ani nu miliardeo sa iti trimit linkurile asta seara sa fi iubit

| Inferno explică (pentru charonmario):

S-au gasit roci cu varste de 4 miliarde de ani. Formatiuni stancoase cu varste de 3, 8 mld de ani.
Dovada sunt rocile, straturile de argila suprapuse, protozoarele, fosilele, toate care au varste uriase. mai sunt rocile selenare care au aceiasi varsta ca a Pamantului, apropiata.

| scumpik45 a răspuns:

Daca a crede/sti ca pamantul are cam 6000 de ani(de fapt are vreo 8000) inseamna ca esti prost si ignorant, atunci sunt mandra sa spun ca asta sunt eu laughing tongue

| Thunderstruck a răspuns (pentru scumpik45):

Cum sa aiba ma pamantul 8000 de ani cand se cunosc civilizatii de 10000 de ani?rolling on the floor))Daca sunt fosile vechi de milioane de ani, cum poti tu sa afirmi ca pamantul are 8000 de ani?

| Inferno explică (pentru scumpik45):

Ha ha, ce sa spun, tare amuzant, acum da un raspuns serios.

| scumpik45 a răspuns (pentru Inferno):

Nu draga, am raspuns exact la intrebaretongue "Cat de ignorant si prost?" Ei bine uite atat de mult tongue Si nu am spus-o sa se amuze nimeni, mi-a fost de ajuns sa ma amuz euwinkingwinking

| Garju a răspuns:

Evident ca trebuie sa fi ignorant ca sa crezi asemenea baliverne, ca altfel nu te-ai numi credincios.
Fi linistit, in tarile civilizate este interzisa predarea creationismului in toate scolile, inclusiv in cele religioase