| sebi333 a întrebat:

Cateva intrebari pentru voi: in carteaProverbe (Pilde)17:15 din Biblie spune asa : "Cel ce iarta pe vinovat si osandeste pe nevinovat sunt amandoi o scarba inaintea Domnului ". INTREBARE :
Oare cum ne vede Dumnezeu?
Oare faptele bune imi pot acoperii pacatele?
Cum poate fi omul pacatos (vinovat) socotit drept inaintea lui Dumnezeu fara ca Dumnezeu sa nu devina o scarba, nedrept?
Uitati ceva interesant pe prima pagina : www.arfdm.pagix.ro.Pareri?

Răspuns Câştigător
| CrissBarbu a răspuns:

Salutare!
In acest verset se face referire la omul care trece cu vederea pe cel vinovat (prin mita sau alte lucruri) acela nu mai intra la "puscarie" sau nu isi primeste o pedeapsa. Sau il osandeste pe cel nevinovat, tu stiind ca el e nevinovat si totusi faci asta din mai multe cauze :il urasti, mita...
Tot la fel de similar si mai pe inteles spune si Iosua :

" Vai de cei ce numesc răul bine şi binele rău, care spun că întunericul este lumină şi lumina întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceaţă şi dulceaţa în loc de amărăciune!
21 Vai de cei ce se socot înţelepţi şi se cred pricepuţi!
22 Vai de cei tari când este vorba de băut vin şi viteji când este vorba de amestecat băuturi tari;
23 care scot cu faţa curată pe cel vinovat, pentru mită, şi iau drepturile celor nevinovaţi!" Isaia 5:20-23
Biblia are un alt inteles cand o citesti cu atentie.

Omul pacatos poate fi socotit drept inaintea lui Dumnezeu prin Isus Hristos, jertfa noastra si Mantuitorul nostru.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Tine cont ca acelea sunt vorbele lui Solomon care nu L-a cunoscut pe Isus. Iar pe vremea aceea Dumnezeu le cerea evreilor sa faca si ei dreptate dar esuau in privinta asta.

| sebi333 explică (pentru mentholinks):

Si totusi ...Cum poate un Dumnezeu drept sa ierte un om nedrept fara ca Dumnezeu sa nu fie un judecator nedrept? Ce inseamna sa fii nascut din nou (ioan 3:3)?

| CrissBarbu a răspuns (pentru sebi333):

Salutare!
A te naste din nou inseamna sa te botezi prin noul legamant al lui Isus Hristos si sa renunti la pacat.
Sa ne uitam putin la versetul acesta : "Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte" 1Ioan 5:18 (1/2)
Aici este gresita traducerea din Bibliile noastre pentru ca, traducerea corecta suna asa : "Stim ca orice este nascut din Dumnezeu nu continua pacatuind.". Deci ca sa fii curat trebuie sa accepti ca Isus Hristos a murit pentru tine si sa accepti Noul Legamant si sa renunti la pacat.
Dumnezeu care este drept te poate ierta prin Isus Hristos care a murit pentru tine, altfel nu mai ai avea iertare

Isus Hristos este salvarea tuturor.

| TheImpaler a răspuns:

Eeee....pai poate"semipacatuiesti" poate doar cu rvesti, nu preacu rvesti. incurcate-s caile domnului...n-ai tu de unde sa stii happy

| sebi333 explică (pentru TheImpaler):

Nu frate, daca esti crestin adevarat, nascut din nou(din Dumnezeu si natura lui ) nu mai practici pacatul si ai o viata in sfintenie in care pacatul e doar un accident. "Caci daca cineva e in Hristos, e o faptura nou. Cele vechi s-au dus :iata, ca toate lucrurile s-au facut noi "(2 cor 5:17).Eu cand am fost mantuit, nascut din nou, am rupt-o cu pacatul si am renuntat la jocurile de noroc.El mi-a schimbat viata.Glorie Lui

| TheImpaler a răspuns (pentru sebi333):

Lasa-ma frate ca pacatuiesti si fara sa-ti dai seama. din reflex te uiti dupa cracii uneia si gata pacatu'.

| TheImpaler a răspuns:

Ete scartz...

| sebi333 explică (pentru TheImpaler):

Biblia spune -si adevarat spune - ca oricine e nascut din nou, din Dumnezeu nu traieste in pacat. Pacatuieste ca mod de viata si nu urasti pacatul cu toata fiinta ta? Atunci nu esti crestin si nu esti mantuit!

| sebi333 explică:

Intra aici si ai sa vezi de ce iarta : www.arfdm.pagix

Iarta doar pe baza ca altcineva o platit pentru pacatele noastre, noi trebuie doar sa-L acceptam pe El si plata Lui pentru pacatele noastre.Deci Dumnezeu o pedepsit pacatul si poate sa ne ierte pe noi in acelasi timp prin faptul ca El a murit pe Cruce pentru pacatele noastre