| cyclops01 a întrebat:

Cati ani a avut sf Iosif cand s-a casatorit cu Sf. Maria?

Răspuns Câştigător
| Bringmelight a răspuns:

Destul de tineri. Gandeste-te ca pe vremea bunicilor nostri, daca nu te casatoreai devreme, pe la 20 de ani erai considerata fata batrana. In cazul lor probabil intre 15-18 ani.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu se stie. Nu a consemnat nimeni aceasta informatie.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu mentioneaza varsta lui Iosif.

| Jardelin a răspuns:

Nu se stie exact, dar se pare ca nu era asa de batrin avind in vedere ca a reusit sa faca o calatorie pina in Egipt si inapoi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfantul Iosif si Sfanta Maria? Lu' Maria nu i se spunea "Fecioara?" Iar Iosif e catalogat drept sfant?

| ElenaRomann a răspuns:

Foarte batran. Asa erau toti batranii templului la evrei.

| ElenaRomann a răspuns:

Dupa genealogiile biblice se pare ca acest batran care a avut grija doar de fecioara Maria ar fi fost chiar ruda cu aceasta.

| Dannyy91 a răspuns:

Iosif avea in jur de 60-70 de ani, iar Maria 15-16 ani happy

| Oltean_EuSunt_1973 a răspuns:

Cata vreme dovezile existentei lor sunt undeva ascunse in vatican sau israel, nu vom afla niciodata adevarul adevarat si totul merge pe speculatii. In Biblie nu se vorbeste despre asta, ba mai mult se face referirea in Matei ca Iosif "N-a cunoasut-o pana ce ea a nascut un fiu." Matei 1:25, Faptul ca a fugit in Egipt nu inseamna ca era tanar, sa nu uitam ca in vechime erau oameni care traiau sute de ani, nu ca azi, datorita faptului ca nu erau atatea otravuri in mancaruri, totul era naturist, si lipsa tehnologiei era un mod prin care oamenii traiau mai mult. Desi a fost un personaj important Iosif nu e pomenit in Noul Testament decat de cateva ori, si foarte putin se scrie despre el desi este numit unul din Patriarhii vremurilor, multe semne de intrebare ne au lasat cei care au croit Biblia, si de asta omul poate cadea in pacat prin deductii gresite si speculatii...ptr ca adevarul gol golut adevarul suprem absolut doar El il cunoaste.