| mentholinks a întrebat:

Ce a vrut Isus sa spuna cand a afirmat ca el este adevarul? Nu cumva oamenii care l-au inventat au facut asta pentru a-i distrage pe oameni de la cautarea adevarului? Fiindca toti cei ce cred in Isus spun ca cunosc adevarul cand de fapt n-au habar de nimic.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta e și ideea.De asta a fost inventat Cristos. Ca să se asigure că omul nu mai cercetează spre cutarea adevărului ci se apucă și doar crede că cineva a fost răstignit pe lemn(conform bibliei) NU pe cruce așa cum au inventat popii(de fapt crucea reală e în formă de sabie, nu invers, dar ca simbol al opoziției fața de ocult popii au întors crucea reală) ca să-i salveze de la distrugere.Că real tocmai acest miraj îi distruge, asta e real ca răsăritul soarelui! happy.

| SG1995 a răspuns:

Nici aia nu e dovada, e plina dd contradicti si erori logice.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Habar n-au de ce? De ce tragi concluzii inainte sa studiezi? Acei oameni sunt mult mai destepti ca tine si chiar cunosc adevarul pe cand tu doar tragi concluzii bazate pe nimic: De unde deduci ca Isus a fost inventat si ce argumente aduci?, de unde sti ca El nu este adevarul? - pentru ca nu-l suporti, de aia, De unde tragi concluzia ca acei oameni n-au habar de nimic? - nu cumva tu esti prea aerian ca sa-i intelegi.

| Karol1877 a răspuns:

Observ ca esti foarte revoltat si nici nu ai o baza fundamentala pe care sa construiesti problematici. Prima data cerceteaza sa vezi daca Iisus este inventat, nu mai arunca baliverne nefondate pana nu ai certitudinea ca ceea ce exprimi e corect. Tu pui la indoiala toate marturiile, toti apostoli care au dus mai departe invatatura Domnului si deja e foarte grav.
Iisus este adevarul pur, Singurul care poate avea pe deplin adevarul asa cum trebuie sa fie.
"Crede si nu cerceta"!