| CIVIC1 a întrebat:

Ce argumente Biblice sustin ritualul pomenilor si al rugaciunilor pentru sufletele morților?
Daca un om a făcut multe păcate in viata sa, si a murit fara sa-i pară rau de relele facute cat a fost in viata si fara sa-si ceara iertare de la Dumnezeu, vor fi eficiente pomenile si rugăciunile ulterioare, facute de rudele si cunoștințele sale, pentru ca sufletul mortului sa nu ajunga in Iad ci in Rai?

Va rog răspunsuri responsabile, fara ironie, ipocrizie sau alte forme de violență.

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Niciun verset din Biblie NU sustine aceste practici. Cat despre valoarea lor... n au nicio valoare, "socoteala" cu Dumnezeu se încheie aici, pe pământ, pana sa mori. Nu poti sa traiesti cum vrei si apoi sa dea familia mii de euro pentru tine si esti transferat din iad in rai. Daca era atat de usor, poate ca toti am fi facut asa. Daca ar fi asa, de ce sa mai fim morali? De ce sa mai implinim Biblia?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Să înțeleg că singurul tău impuls de a acționa moral este dorință unei răsplătiri în rai sau frica unei pedepse în iad?

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Evident ca nu. Dar daca nu ar exista la finalul vietii o distinctie intre cei morali si cei imorali, de ce ne am mai chinui sa traim o viata curata?

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nimic, asta e o practica pagana introdusa in ortodoxism. In majoritatea celorlalte denominatii crestine nu vezi asa ceva.

| Pocait01 a răspuns:

De ce pui așa de multe întrebări cu tematică religioasă? Care este scopul acestora?

Ca răspuns la întrebare: susținerea acestor practici nu este biblică ci culturală.

| CIVIC1 explică (pentru Pocait01):

Pun intrebari pe teme religioase intrucat nu imi sunt clare unele invataturi, crestine."
Vreau sa cunosc si ceea ce cred alti crestini de buna credinta despre aceste subiecte.

| Pocait01 a răspuns (pentru CIVIC1):

Mergi la biserică?

| CIVIC1 explică (pentru Pocait01):

Fiind ortodox am mers cativa ani in religia ortodoxa.Nu m-au convins ca sunt sinceri.
Fiind ulterio romano-catolic prin conjunctura familiala am mers cativa ani la ei
Nici ei nu m-au convins ca sunt sinceri.
In momentul de fata cred ca Adevarul trebuie cautat in alt cult crestin.
Insa acum e mai greu, au aparut probleme de sanatate.

| Pocait01 a răspuns (pentru CIVIC1):

Mergi la o biserică. Preferabil baptistă sau creștină după evanghelie și vorbește cu prezbiterii de acolo. Dacă îți este greu să te deplasezi de acasă Dumnezeu va face posibil să te poți deplasa într-o duminică și să le spui situația ta. Dacă ești în spital sau ținut la pat poți să contactezi biserica prin altcineva.

Noi ca și familie în Hristos avem nevoie unii de alții, nu putem face mare lucru singuri. Nu filozofie și nici știință găsim într-o biserică bună, ci o comunitate asemenea Împărăției Cerurilor cu oameni care se ajută între ei(Ioan 13:34, Gal. 6:2, Evrei 13:16, Romani 12:13, 1Ioan 3:16-17) și cunosc tainele lui Dumnezeu(1Cor. 4:1). Sigur, nici un om nu este perfect, dar doar la biserică îi vei găsi pe cei despre care vorbesc și care te vor ajuta. Totuși și tu trebuie să ai o purtare smerită.