| Inferno a întrebat:

Ce credeti ca se va intampla cu Dumnezeu, cu credinta (in special cea crestina) dupa o peroada de timp semnificativa?(100-1000 ani, etc)
Omul o sa mai creada in Dumnezeu, daca da, va fi tot acelasi Dumnezeu sau altul? Religia crestina va cadea asa cum s-a intamplat cu zeii la greci?
Vor aparea noi religii in locul ei sau nu?
Voi ce credeti?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Va veni sfarsitul lumii si fiecare om se va infatisa inaintea lui Dumnezeu la judecata.Cei care au primit iertarea lui Dumnezeu prin jertfa lui Isus vor merge in cer iar ceilalti vor fi judecati dupa faptele lor.

| MortemAeternum a răspuns:

Religia crestina si toate religile prezente, vor devenii simple mitologii la fel ca religia grecilor antici.
Bine inteles, acum cand unii crestini se vad incoltiti de argumente care distrug crestinismul intr-un mod foarte rapid, isi pun speranta in a doua venire a lui Hristos, doar ca Hrisots va fi asteptat de multi, dar niciodata nu o sa vina, exact ca in piesa "Aşteptându-l pe Godot" de Samuel Beckett. Toate tarile cu acces la educatie devin ateiste intr-un mod alert, iar tarile unde prostia triumfa, datorita lipsei de educatie, acolo crestinismul triumfa de asemenea.
Este doar o chestiune de timp pana cand umanitatea va depasii si aceasta faza a religilor care sunt prezentate in diferite carti antice fara credibilitate.
Probabil deismul va murii ultimul, iar odata cu el, Dumnezeu va inceta sa mai existe.

| Rapplex a răspuns:

Fenomenul religie o sa fie tot mai rar.

| DakotaRoyse a răspuns:

Mă, eu cred că o să fie o majoritate agnostică/atee şi o minoritate extremistă. Acuma, e posibil să fie tot un Dumnezeu, sau tot ăsta da' poate o să-i mai inventeze o fiică sau altele de genul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sininen are dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaaaiii? tu ai dat peste profetiile lui vostradamus si le-ai crezut.e ciudat tare cum credeti toate minciunile si adevarul nu.

| Tessa a răspuns:

Crestinismul va disparea, cu siguranta.

| HipHop4Life a răspuns:

Credinta fata de Dumnezeu nu trebuie sa ne-o schimbam niciodata!

| Teodoora a răspuns:

Religii da,vor aparea cu siguranta.dar Biblia ramane una si singura,si un singur Dumnezeu(pentru unii)Sunt ortodoxa,dar nu ma inchin la icoane, sau statuii, sau zei.Nu inteleg cum lumea se inchina la o icoana pictata de un om.fac si eu un desen, o sfintesc, si...sunt sigura ca multi se vor inchina la desenul meu. oare cum arata Dumnezeu sau Iisus? multi si-l imagineaza pe Dumnezu ca arata asa cum e pictat intr-o Biserica ortodoxa, iar pe Iisus si-l imagineaza dupa actorii din filmele care le difuzeaza de Pasti.in Biblie spune clar sa nu ne inchinam unui chip cioplit, dar...multa lume pupa o carticica sfintita, sau o icoana, sau multi se inchina cand trece un Preot!

| justsomeonewhotalk a răspuns:

Depinde...
Probabil ca spiritualitatea va face parte din cotidian. Se discuta enorm de mult azi despre spiritualitate cu toate ca tehnologia pregreseaza. Dumnezeu este atemporal si nechimbator, prin urmare nu se va schimba. Religii apar mereu, zilnic. Marea majoritate sunt rupte din crestinism. Religia crestina va rezista mult timp chiar daca persoanele care o reprezinta ofera uneori modele de "asa nu". Va rezista deoarece ea promoveaza iubirea, iertarea, empatia, bunatatea. Problema e ca majoritatea sctelor cer "zeciuala" adica o parte din banii tai. Nu cred ca ar trebui sa o faca... Oricum, lasand asta la o parte mesajul lui Iisus va dainui peste ani, secole, milenii.