| Lukasz a întrebat:

Ce credeti ca vom vedea dupa ce vom muri?
Credeti in reincarnare?

10 răspunsuri:
| DumnezeuFieCuTine a răspuns:

Eu cred in reincarnare, am vazut cateva cazuri socante in care oamenii isi aduceau aminte de locuri pe care le-au vazut intr-o viata anterioara.
Poftim un video : https://www.youtube.com/watch?v=RQh_9Jod8Ug

| RAY a răspuns:

Ce credeti ca vom vedea dupa ce vom muri?
vom vedea cu toti asta,eu personal cred ca nimic,din moment ce creierul moare ce ar mai putea fi? toata existenta este bazata pe speranta deci nu ma mir ca majoritatea cred in viata de apoi
Credeti in reincarnare?
nu cred asa cev, cei care au declarat ca au mai trait viata asta sufera de schizofrenie sau vreo boala mintala, prin hipnoza poti face omul sa creada ca fost hitler in viata trecuta
toate aceste fantezii au ca baza speranta de care ne agatam cu toti, daca cercetam mintea umana vedem ca omul nu este o fiinta rationala si una emotionala, impulsiva, asa ca dorinte de genu sunt normale sa spun asa, cei care sufera de personalitati multiple in cate fiinte se vor reincarna?

| heracles a răspuns:

Vezi tu pe dracu laughing

| Dan193 a răspuns:

Eu sper sa vad lumina xD Si nu cred in reincarnare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cine a zis ca vom muri, inseamna ca nu stie carte sau nu -l intereseaza aspectul. Poate ar fi benefica ipoteza asta!
Daca e sa vorbim in baza 'logicii umane', ar trebui sa reformulati intrebarea, dupa ce in prealabildati cateva definitii, prima dintre ele se refera la :Ce inseamna moartea 2Ce este viata?
Deci DEFINITIA "mortii" si definitia 'vietii'.
Cand va veti gandi sa concepeti aceste definitii, veti intelege ca intrebarea nu are SENS!
Ca

| danut a răspuns:

Dupa ce vei muri nu vei vedea nimic, vei fi mancat de viermi. Nu exista reancarnare, sunt basme hinduse DAR vei fi reanviat pentru judecata finala sau viata vesnica. Daca o iei cu reancarnarea sigur prima versiune este valabila pentru tine.

| danay72 a răspuns:

Nimic. Conform Bibliei, omul cand moare nu mai stie nimic și nu se transformă în altceva.Eclesiastul9:5,6,10

| fuzzer a răspuns:

Personal nu cred in reincarnare. In al doilea rand, conform Bibliei (Eclesiastul 9:5), omul cand moare, inceteaza din existenta, nefiind constient de realitatea fizica.

| Kogaion a răspuns:

Nu cred in reincarnare din simplul motiv ca daca ar exista asta, inseamna ca am fii un nr fix de suflete ca sa zicem asa care s-ar reincarna tot timpul, ei bine in acest moment traim in acelasi timp mai multi oameni decat au existat pana acum. De unde au aparut aceste noi suflete, sau daca erau, unde au stat ele pana sa le vina randul?

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă că după moarte mă voi întâlni cu Mântuitorul Hristos, așa cum cedea și aopstolul Pavel(căci pentru mine a trăi este Hristos și a muri e un câștig..sunt strâns din două părți, al dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine-Filipeni1-24)
Nu cred în reîncarnare, cred că cei care au împresia că își amintesc vieți anteroare sunt de fapt posedați de demoni care au fost anterior și în alți oameni și aceștia informează noile gazde despre detalii din viația persoanelor pe care le-au posedat anterior și dacă ar fi exorcizați le-ar trece toate amintirile altor vieți.