| Ralucutza15 a întrebat:

Ce este aceea, o capcana de vise? straight face

Răspuns Câştigător
| BlackRaven45 a răspuns:

Prinzătorul de vise îşi are originea în cultura grupului Ojibwa din America de Nord. Pentru membrii acestuia, obiectul are o semnificaţie străveche şi extrem de importantă. Cuvântul în sine înseamnă "păianjen", a cărui pânză are rolul de a capta visele. Acest talisman nu a rămas doar în cadrul naţiunii Ojibwa ci s-a răspândit, ajungând să fie cunoscut şi folosit de diverse triburi cu mentalităţi şi perspective diferite. Insă, elementul de bază rămâne păianjenul care este văzut de fiecare trib amerindian ca pe un lucru sacru cu rolul de a-i proteja pe membrii fiecărei comunităţi, indiferent de credinţa şi tradiţiile lor.

Folosit ca talisman, prinzătorul de vise e poziţionat deasupra locului pentru dormit pentru a-i proteja pe cei care visează. Grupul Ojibwa considera că acest talisman avea puterea de a schimba visele unui om. Visele se prind în pânză, cele bune alunecă pe pene în jos iar cele rele se pierd prin gaura din mijloc, conform legendei.

În mod tradiţional, un prinzător se face din crenguţe de salcie împletite în forma unui cerc, în interiorul căruia se înnoadă fire din muchi de copac pentru a forma o pânză de păianjen. Penele care se prind de marginea cercului au rolul de a lăsa visele să coboare spre mintea visătorului.Prinzătoarele moderne nu mai sunt făcute din crengi ci e nevoie de un simplu cerc din materiale precum plastic, metale şi diverse altele, o sfoară pentru a se înveli cercul, o aţă banală pentru realizarea plasei, mărgeluţe şi pene.

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

E o cestie mai mult pentru efectul Placebo decat ceva real.

| EleonorElena a răspuns (pentru onasis1961):

In primul rand se scrie chestie nu cestie si in al doilea rand ce zici tu e adevarat dar daca nu crezi.....atunci poti sa zici si ca dumnezeu e un efect placebo, dar noi credem, si este impoartant sa crezi.

| Prezidentul a răspuns:

O porcarie care nu functioneaza...

| Ralucutza15 explică (pentru Prezidentul):

rolling on the floor,ai incercat?

| EleonorElena a răspuns (pentru Prezidentul):

Ai incercat?

| BlackRaven45 a răspuns:

Prinzătorul de vise îşi are originea în cultura grupului Ojibwa din America de Nord. Pentru membrii acestuia, obiectul are o semnificaţie străveche şi extrem de importantă. Cuvântul în sine înseamnă "păianjen", a cărui pânză are rolul de a capta visele. Acest talisman nu a rămas doar în cadrul naţiunii Ojibwa ci s-a răspândit, ajungând să fie cunoscut şi folosit de diverse triburi cu mentalităţi şi perspective diferite. Insă, elementul de bază rămâne păianjenul care este văzut de fiecare trib amerindian ca pe un lucru sacru cu rolul de a-i proteja pe membrii fiecărei comunităţi, indiferent de credinţa şi tradiţiile lor.

Folosit ca talisman, prinzătorul de vise e poziţionat deasupra locului pentru dormit pentru a-i proteja pe cei care visează. Grupul Ojibwa considera că acest talisman avea puterea de a schimba visele unui om. Visele se prind în pânză, cele bune alunecă pe pene în jos iar cele rele se pierd prin gaura din mijloc, conform legendei.

În mod tradiţional, un prinzător se face din crenguţe de salcie împletite în forma unui cerc, în interiorul căruia se înnoadă fire din muchi de copac pentru a forma o pânză de păianjen. Penele care se prind de marginea cercului au rolul de a lăsa visele să coboare spre mintea visătorului.Prinzătoarele moderne nu mai sunt făcute din crengi ci e nevoie de un simplu cerc din materiale precum plastic, metale şi diverse altele, o sfoară pentru a se înveli cercul, o aţă banală pentru realizarea plasei, mărgeluţe şi pene.

| BlackRaven45 a răspuns:

Scuze ca am scris de doua ori straight face

| Own3r a răspuns:

Este o amuleta.Se gaseste in magazine cu suveniruri.O agati deasupra patului si se zice ca nu mai visezi urat.Toate visele tale sunt prinse in capcana de deasupra.

| LoLsternda a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Dreamcatcher
E originara dintr-un trib numit Ojibwa si era folosita pentru a-i proteja pe cei care dorm. Acesta opreste visele urate iar pe celelalte le lasa sa treaca.