| Grigore1996 a întrebat:

Ce este religia? Nu vreau definitii vreau punctul vostru de vedere, pentru ca in ziua de azi ma dezamagesc in toate... Caut intrebari si nu gasesc raspuns.

37 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

E ca si un medicament,daca este luat cum trebuie poti avea parte de:
-Stil de viata,grup social,un sir de convingeri pozitive.

Daca nu-l iei cum trebuie ai parte de:
Obsesie religioasa, respingerea evolutiei personale,respingerea cunoasteri, depresie, o atitudine prea increzuta, aflarea in permanenta in zona de confort.

Cum vezi efectele negative sunt mai multe si la randul lor mult mai des intalnite la un religios.

Religia nu e totul, religia nici nu iti apartine, apartine celor care au ales pentru tine cand erai mic si erai ateu nascut dar din pacate nu ai avut ''puterea'' sa te opui.

E ca si cu emotiile, le controlezi, le folosesti in scopul tau fiindca sunt ale tale, fiindca tu le-ai creat! sau te lasi condus de ele.
Culmea nu? O masina lasata sa se conduca singura la 100 Km/h

| eliaclodia a răspuns:

Ai mai! Cum nu stii? Sunt seturi de cred ca. E verbul a crede. Cred ca. Ii zice credinta, nu stiinta. Deci sunt seturi de cred ca...Eu sufletul cred ca: {} Replica agnostica. Cum functionez eu sufletul? Stiu ca nu poate fi demonstrata functionarea mea, care e si nu e in acelasi timp. De unde vin? Si asa mai departe. Simt de unde vin, dar nu pot demonstra de unde vin. Exista iubire. Stiu ca exista, dar nu pot demonstra ca exista. Agnosticii inlocuiesc pe cred cu stiu ca, dar nu poate fi demonstrat.Nu ma indoiesc, stiu, dar nu poate fi demonstrat.Adica, lasa ciocul mic si nu mai ma pistona atat, ca nu poate fi demonstrat.Si replica:daca esti asa fanatic demonstreaza tu.

| danay72 a răspuns:

O forma de inchinare, dar daca studiezi Biblia vei gasi raspunsuri satisfacatoare la intrebari.www.jw.org te poate ajuta.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru mine religia e o adunătură de ritualuri inutile, create de om, bineînţeles, de aceea credinţă nu înseamnă religie, dar religia nu poate exista fără credinţă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un set de invataturi care concureaza pentru statutul de unic canal de legatura a divinului cu umanul (Dumnezeu e unul, una este si credinta/religia corecta);

Toate au pretentia de a fi unica buna din zeci de mii de alte variante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci traiesti degeaba.fiindca daca nu gasesti intrebari raspunsurilor tale, trebuie sa-ti schimbi intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia a fost creata pentru a explica anumite lucruri care nu se stiau. Cu timpul insa, au fost gasite raspunsurile la intebari iar versiunile religiei au fost eliminate. Religia a devenit un mijloc de manipulare.

Ce este religia si ce sunt zeii in prezent : (pe langa "un mijloc de manipulare"), ea reprezinta raspunsurile pentru cei lenesi, pentru cei care au incetat sa caute raspunsuri la intrebari si care se multumesc cu ce li se spune. Religia este refugiul celor slabi.

Recent un user a zis "de ce sa fac eu pe C. Columb si sa descopar cand pot sa astept si o sa vad la sfarsit ce o sa fie?". Nu-i asa ca e mai usor sa accepti tot ce ti se spune decat sa cauti pentru tine? De ce sa faci pe C. Columb cand poti sa primesti totul pe tava. Chiar si atunci cand ti se aduce tava, sa nu cumva sa te obosesti sa verifici.

Cat despre comentariul de mai sus, religia NU este, NU a fost si NU o sa fie o stiinta. Daca iti cer sa demonstrezi afirmatiile religiei tale dai cu stangul in dreptul.

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

Raspunsul il vei gasi in tine...religiile sunt niste doctrine, niste povesti inventate de om din frica de necunoscut, din superstitie, din faptul ca atunci cand nu ai un raspuns la o situatie preferi sa ti creezi un propriu raspuns in loc sa ti zici ba nene uite ca n situatia asta nu stiu pur si simplu! Aceste documentare sper sa te ajute pe mine m au ajutat-
http://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0
http://www.youtube.com/watch?v=bMDF3bGyFmo
http://www.youtube.com/watch?v=88GTUXvp-50
http://www.youtube.com/watch?v=mQorzOS-F6w-the best!

| Mikhtarian a răspuns:

Religia este o arma puternica, de obicei se bazeaza pe un Creator, si iubire.
Pentru multi este o cale de manipulare, pentru mine este drumul care duce langa El.

| AndraDea a răspuns (pentru Mikhtarian):

Se bazeaza pe Creator, iubire si credinta. In rest sunt de acord cu tine...este o cale ca sa ajung langa El

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Religia (credinta scornita) este ca o boala ale carei simptome nu conteaza, conteaza doar modul in care te lasi, tu pe tine, afectat de aceasta boala reversibila.
Nu va faceti griji, de obicei acapareaza doar mintile inguste, tematoare.

| Polonic1 a răspuns:

Manipulare(de fapt subjugare) pentru a tine masele de oameni in frau.

| traiescdeciexist a răspuns:

Parerea mea despre religie este urmatoarea:
Religia a fost creata de catre om.In trecut, pe vremea cand inca nu erau atatea descoperiri stintifice ca astazi omul nu isi putea explica cum a aparut el asa ca a inventat tot felul de zei/zeite. Iar astazi, avand la indemana explicatiile stintifice omului ii unor oameni le este frica sa renunte la religia cu care a fost invatat inca de mic. Cu ajutorul religiei oameni pot fi manipulati precum marionetele (care nu gandesc).

| olgun a răspuns:

Religia este invatatura, stiinta care I s-a dat omului despre sine ..si despre toate cate nu a stiut. Pune-ti intrebarile la care nu ai raspuns pe TPU si poate gasesti pe cineva care sa-ti dea raspunsuri satisfacatoare, incearca n-ai ce pierde.

| miriam18 a răspuns:

Religia este inventata nu exista o religie anume ce ne va mantui in biblie scrie ca cine crede in Domnul si are botezul in apa va fi mantuit

| vvyyoo a răspuns:

Religia este o inventie destinata manipularii in masa.

| Roadstar a răspuns:

De ce credeti ca incă in Romania ne aflam la nivelul,, Evului mediu''?
cu oameni care cred ca,credinta inseamna sa repeti obsesiv niste rugaciuni sau sa te imbulzesti sa iei apa,,sfiintita''(infuzie la rece de busuioc) -cel mai credincios este cel care crede mai mult, care se duce mai des la biserica,care pupa mana popi mai cu credinta,care pupa mai multe ciolane si parti din corpul unor oameni morti,si care altii i-au declarat sfinti,care pupa mai multe,,icoane'' (tablouri pictate de unii oameni pentru a-si insusii unele sume de bani),inchinaciuni la unele statui facute tot de mana omului,spunerea unor asa zise pacate, unor oameni (asa zisii mijlocitori ai Domnului)care de fapt nu au ABSOLUT nimic in comun cu Divinitatea, ei doar cer cat mai multi bani de la tot felul de (fraieri),, credinciosi'' care de fapt se mint pe ei insasi, etc.etc.Credeti ca Divinitatea are,, pretentia ''de la oameni sa urmeze aceste ritualui? inventate de vechii popi, pentru a-si insusi foloase materiale.Ptr. o nunta sau botez intre 6 mil.si 15 mil.,
pentru inmormantare sare de 5 mil. etc.(indiferent de,, materialul'' omului, ei cer bani si iar bani si fara chitanta, banii intra in buzunarele alea adanci)si asta unde? intr-o tara care in 2013 sunt localitati intregi care oamenii stau la lumina lampii (fara curent electric), copii care mor prin spitale ca nu sunt echipamente, oameni fara locuri de munca care au ajuns fara case, DAR NOI(politicul in cârdă? ie cu căpu? ele de popi) CONSRTUIM CÂT MAI MULTE BISERICI!
RUSINE CELOR DIN TAGMA POPILOR!
http://www.trilulilu.ro/......nata-de-ma
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/te-poti-elibera
http://www.trilulilu.ro/......daluri-int
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-lumea-cre-s-tina-romaneasca
http://www.trilulilu.ro/......-concluzii
http://www.trilulilu.ro/......in-actiune