| CRIS1980 a întrebat:

Ce este somnul si de ce avem vise

3 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Daca nu dormi mori. Si asta nu din cauza ca trupul fizic nu ar rezista, dar nu rezista trupurile subtile... Ele se reincarca pe durata somnului cu energii subtile.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus!
Somnul este o stare fiziologică periodică și reversibilă, caracterizată prin suprimarea temporară a conștienței, prin abolirea parțială a sensibilității și încetinirea funcțiilor vieții organice (ritm respirator, ritm cardiac, relaxare musculară, scăderea temperaturii cu aproximativ 0, 5 grade C, scăderea funcțiilor secretorii). Pentru detalii poţi accesa acest link http://ro.wikipedia.org/wiki/Somn
Visul este un termen care descrie experiența subconștientă constând dintr-o succesiune de imagini, sunete, idei, emoții și alte senzații care apare, de obicei, în timpul somnului, dar mai ales în cazul tipului de somn în care ochii se mișcă (somn paradoxal). http://ro.wikipedia.org/wiki/Vis
O zi cu zâmbet să ai şi vise frumoase!