| ColăBăă a întrebat:

Ce este spiritismul? Nu vreau link-uri. doar explicatii.
Este pacat sa facem asa ceva daca vorbim de religia ortodoxa?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

De fapt, nu trebuie raportat la religia ortodoxa, ci la Cuvântul Lui Dumnezeu, Biblia. De ce este spiritismul în contradicție cu învățătura Lui Dumnezeu? Biblia spune:

`` Dacă cineva se duce la cei ce cheamă pe morţi şi la ghicitori, ca să curvească după ei, Îmi voi întoarce faţa împotriva omului aceluia şi-l voi nimici din mijlocul poporului lui. `` Leviticul 20:6.

`` Dacă vi se zice însă: „Întrebaţi pe cei ce cheamă morţii şi pe cei ce spun viitorul, care şoptesc şi bolborosesc", răspundeţi: „Nu va întreba oare un popor pe Dumnezeul său? Va întreba el pe cei morţi pentru cei vii? `` Isaia 8:19.

De fapt, ce poate să facă un mort? Bineînțeles, nimic, tot ce poți să faci, faci cât ești în viață. Biblia spune lămurit; omul va da socoteală pentru toate acțiunile sale, cât a fost în trup:

`` Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup.`` 2 Cor.5:10.

Dacă Biblia spune că nimeni nu poate comunica cu cei morți, pentru că cei morți sunt morți, iar duhurile lor nu sunt disponibile pentru a comunica cu ele, atunci se naște întrebarea, cine este în spatele acestor lucruri, nu cumva împotrivitorul?!

| ColăBăă explică (pentru wales):

Mi-ai dat un raspuns foarte bun.M-ai lamurit. dar si Kid m-a lamurit destul de bine.Multumesc!

20 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sigur. Ori e una, ori cealaltă.

| profudereligie a răspuns:

Spiritismul este intenţia de comunicare cu lumea "spiritelor", respectiv cu lumea decedaţilor. Toate religiile au protocoale speciale pentru a realiza această legătură, deşi nici una dintre ele nu are dovezi că acest lucru se şi întâmplă. Deci şi ortodoxia, ca întreaga creştinătate, are protocoale spiritiste pentru a vorbi (prin rugăciune, de exemplu) cu sfinţii sau cu Iisus, cu Dumnezeu sau cu Fecioara Maria.
Întrucât metodele moderne, importate din India (de unde se trage de altfel şi creştinismul în ceea ce înseamnă practici magice) nu mai sunt controlate şi aprobate de preoţi, spiritismul modern, extra-creştin sau extra-ortodox, este blamat şi înfierat ca fiind "păcat", deşi magia specifică morţilor (tămâiere, semnul crucii, incantaţii şi rugăciuni, pomană cu mâncare, colivă şi vin etc) sunt practici spiritiste în ultimă instanţă.

| Kid_4219 a răspuns:

Da. Este. Spritismul este o chestie in care cred anumite persoane, dar de fapt este o porcarie. Este ruda cu vrajitoria. Aceasta conta in vorbirea cu cei morti. Si cum spuneam.da, este pacat deoarece Dumnezeu a zis ca ceea ce nu stim asa a fost de la El. El nu vrea sa stim mai multe. Cum cei care se duc in cosmos fac pacate. Pentru ca Dumnezeu ne-a dat viata pe Pamant pentru a sta pe pamant si nu pentru a merge altundeva. Daca faci asta e ca si cum ai inacalca voia lui Dumnezu, chiar mai grav.

| Liviucu a răspuns (pentru Kid_4219):

Cum poti sa spui ca este pacat sa fii cosmonaut? Arata-mi un link pe internet in care o fata bisericeasca sa spuna asa ceva.

| SupradozaDeViseXD a răspuns (pentru Kid_4219):

Cu spiritismul sunt de acord ca e pacat. Dar nu vad cum sa fi cosmonaut e pacat. Asta e aiurea nu exista asa ceva. Nu e pacat sa fi cosmonaut...hee hee

| Kid_4219 a răspuns (pentru Liviucu):

Citeste biblia. Te vei lamuri.

| Kid_4219 a răspuns (pentru SupradozaDeViseXD):

In biblie spune clar sa nu cautam mai mult decat stim. Pamantul este singura chestie de care trebuie sa stim, si ca tot suntem la acesta intrebare, daca vrem sa vorbim cu cineva, acela este umnezeu, nu mortii.

| Liviucu a răspuns (pentru Kid_4219):

Eu inteleg ceea ce spui. Dar, totusi, cineva trebuie sa vegheze asupra noastra din exterior. Trebuie sa stim si sa fim pregatiti din timp in cazul unor fenomene ce ne au pe noi ca tinta. Pana la urma si comunicarea prin telefoane mobile sau atatea alte lucruri este dependenta de spatiu, de rahaturile alea de aparate ca am uitat cum le spune.

| Kid_4219 a răspuns (pentru Liviucu):

Si eu inteleg ceea ce spui.
Credinta si tehnologia nu se prea imbina, dar ambele ne sunt de mare ajutor si nu putem alege. happy

| ColăBăă explică (pentru Kid_4219):

Sa inteleg ca este un fel de "sedinta" cu mortii? In una poti afla cauza mortii?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Kid_4219):

Te rog nu mai folosii netul, avand in vedere ca trece prin spatiul pacatos. Esti o rusine.

| MortemAeternum a răspuns (pentru ColăBăă):

Lasa-l pe kid ca saracu este in evul mediu. De fapt acei morti, biblic vorbind sunt demoni.

| Kid_4219 a răspuns (pentru ColăBăă):

Nu chiar. Asta se face cand de exemplu moare cineva si sufletul sau du "doarme linistit" ca de ex. cel care l-a omorat e inca in viata sau diverse cazuri. E...cand vezi ca spiritul lui misca obiecte sau cv de genu...atunci se face spiritism pentru a-l intreba de ce nu e linistit, cam asa. Dar ese o porcarie.

| Kid_4219 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ha. In primul rand daca tu ai fi in epoca moderna, nu ca mine din evul mediu, ti-ai da seama de insemnatatea cuvantul Kid - copil. Copii nu sunt numai baieti.

| Kid_4219 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mortii...parca daca aveau o viata fara multe pacate, modesta si smerita ajungeau in rai, si de asemenea ajung. Atunci cum sa fie demoni? Sfintii, au fost oameni ca si noi si stau in RAI alaturi e Dumnezeu, si ei sunt demoni?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Kid_4219):

Tu esti in evul mediu doar cu mentalitatea ta de 2 bani, dar vad ca te folosesti de tehonlogia facuta de acei pacatosi, care au mers pana in spatiu ca sa poti intra tu pe TPU. De asta esti o rusine, nu imi pasa cati ani ai, ce sex ai, daca esti bogat, sarac etc.
Iei un verset il scoti din context, iar apoi il interpretezi dupa cum te duce capul ala de kid.

| Kid_4219 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Daca tu nu a pus pan acum pana pe biblie este treaba ta.
Daca nu te-ai dus pana acum la o slujba este treaba ta.
Daca stii sau nu despre ce vorbesi este treaba ta.
Dar lasa pe altii in pace. Numai jigni.
Caci, daca eu sunt din evul mediu si tu din epoca moderna, nu trebuie sa te cobori la nivelul meu de kid nu? Atunci lasa-ma sa imi fac datria de a-mi exprima parerea despre intrebarea pusa de acest utilizator si atat.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Kid_4219):

Ma citeste naibii biblia si lasa-ma cu sfintii tai.
Dumnezeu a poruncit in Vechiul Testament: "Sa nu alergi la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei" (Lev., 19, 31). Si iarasi: "Barbatul sau femeia, de vor chema morti sau de vor vraji, sa moara neaparat; cu pietre sa fie ucisi, ca sangele lor este asupra lor" (Lev., 20, 27). Chemarea spiritelor mortii este "uraciune" inaintea lui. Dumnezeu si El nu o permite in poporul Sau (Deut., 18, 9-14; IV Regi, 21, 6), socotind-o ca pe una dintre cele mai mari razvratiri ale omului impotriva voii Sale.

Daca ai fi stiu poveste cu Saul, care il invoaca pe Samuel...Dar cine dracu sa citeasca sa caute sa analizeze, doar e pacat.

Chiar in cazul lui Saul cu vrajitoarea din Endor, nu a fost spiritul lui Samuel cel ce se aratase, ci un spirit diavolesc, care s-a dat drept spiritul lui Samuel. Asa, de pilda, sfantul Grigorie de Nyssa zice: "Spiritul era atat de urat incat vrajitoarea s-a ingrozit de el". Negresit, ar fi fost cu neputinta sa fi fost al lui Samuel, caci - spune acelasi sfant parinte - la chemarea vrajitoarei din Endor a venit "cel parut Samuel" (Cuvant pentru pitonista), iar nu cu adevarat proorocul Samuel, asa cum arata (cu acoperire) Scriptura (I Regi, 28, 12), deoarece acest fel de vorbire este folosit si cu alte prilejuri in Sfanta Scriptura.

| Dandanache a răspuns (pentru Kid_4219):

In Biblie gasesti, din gura lui Iisus:"Şi eu vă spun vouă: cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi găsi; bateţi şi vi se va deschide." Dar tu n-ai citit Biblia, esti doar un mic fariseu, hai recunoaste happy