| anonomam a întrebat:

Ce este teologia si in cate ramuri împarte ea?
Am auzit si de teologia dogmatica, sistematica ce reprezinta ele...sunt mai multe?
De cate felori este teologia?
Hristologia...eclesiologia..triadologia...ce inseamna toate astea?
Explicati-mi va rog cat puteti si cat stiti.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Teologia este studiul lui Dumnezeu. Theos inseamna Dumnezeu in greaca. Nu putem vorbi despre Dumnezeu decat in interiorul teologiei.
Teologia se imparte in ramuri cum ar fi Hristologia care vorbeste despre a doua persoana a Sfintei Treimi adica Iisus Hristos sau Logos (in romana Cuvântul). Dupa mai avem Triadologia care incearca sa descrie tot ce stim despre Sfanta Treime, ecclesiologia despre biserica, mai exista antropologia si cosmologia teologica care descrie omul si cosmosul(adica intreaga creatie) dpdv al paradigmei teologice crestine. Daca mai ai alte intrebari sunt bucuros sa-ti raspund?

1 răspuns:
| anonomam explică:

Ce materii se invata la teologia pastorala?
Ce este teologia sistematica, dogmatica, morala si in ce ramuri se impart ele?
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!