| KhludCiprian a întrebat:

Ce este un soi (fel) conform creaționiștilor? Mă refer de soiurile de animale care au intrat pe arca lui Noe.

De asemenea, rog ca să detaliați, în special:
- sunt Homo Neanderthal și Homo Sapiens (noi, oamenii) același soi?
- dar noi și Homo Erectus?
- dar câinii și lupii? Dar lupii și șacalii? Dar șacalii și șacalii aurii?

De ce întreb asta, e că am auzit definiția spusă de unii creaționiști că un soi e ceea ce se înmulțesc înainte, dar pe de altă parte, sunt animale care nu se pot înmulți înainte și ei le descriu ca același soi (de genul: șacalii cu șacalii aurii) și animale de soiuri diferite (lupii și șacalii) care se pot înmulți.

De asemeanea, recomand să căutați de speciile în inel, care doar anumite grupări se pot înmulți între ele, din aproape în aproape, dar capetele grupurilor nu se mai pot înmulți...

Mulțumesc anticipat pentru răspunsul detaliat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gen, NU specie sau soi! Geneza 1. Cand a scris, tradus "specie" sau "soi" s-a referit de fapt la gen in termenii de clasificare biologica actuala. happy